Performans Yönergesinin iptali onaylandı

 

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ile Diş Hastanelerinde Görevli Personele Birim Performans Katsayısının Uygulanmasında Dair Yönergenin iptaline karşı, Sağlık Bakanlığı’nın temyiz istemi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararı ile reddedildi.

2010 yılında yayınlanan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ile Diş Hastanelerinde Görevli Personele Birim Performans Katsayısının Uygulanmasında Dair Yönerge, diş hekimlerine döner sermayeden yapılacak ek ödemenin hesabına ilişkin kurallar getirmekteydi. Bu kurallar arasında diş hekimlerinin başvuran hastalara uygulayacakları tedaviye ilişkin bilimsel ölçütü olmayan kotalar getirilmiş ve aynı işi yapan diş hekimleri arasında ayrım yapılmış olması sebebiyle iptal talebinde bulunulmuştu.

Danıştay 11. Dairede görülen davada, Yönerge’nin dayanağı olan Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum Ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında açılan başka bir davada iptal kararı verilmiş olması sebebiyle bu Yönerge’nin dayanağının kalmamış olmasından dolayı iptal kararı verilmiştir. Usule ilişkin iptal sebebi olduğundan Yönerge hükümlerinin hukuka uygunluğuna ilişkin inceleme yapılamamıştır.

Yönergenin iptaline karşı, Danıştay Kararına karşı Sağlık Bakanlığı’nın temyiz istemi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 17.01.2018 tarih ve 2015/3743 E. 2018/17 K. sayılı karar ile reddedildi.

Kaynak:saglikaktuel.com

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Çürükleri Engeller, Ağız Kanseri Riskini Azalttır. İşte Probiyotiklerin Ağız Sağlığına Etkileri!

Probiyotik kullanımının; diş çürüklerini engellediğini, diş eti sağlığını koruduğunu, ağız kokusunu giderdiğini ve ağız kanserinin oluşum riskini azalttığını söyleyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Çiftçioğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

 

Ağız Bakımınızı Doğru Ve Düzenli Yapmazsanız İmplantlarınızı Kaybedebilirsiniz

“İmplantların uzun ömürlü ve sağlıklı olarak görev yapabilmesi için, etraflarındaki diş etlerinin sağlıklı olması gerekir” diyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Akyol Şahin, implant diş kullanan bireylerin

ağız bakımlarına çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ