Pırlanta modası son sürat devam ediyor

Adil Mücevher"in sahibi Adil Temizerler, pırlanta modasının son sürat devam ettiğini söylüyor. İdeal pırlanta ölçüsünün ise 0.25-1 kırat arası olduğunu belirtiyor: Ama statü sembolü bir kadın, gücünü göstermek isterse 1-3 kırat arası da takabilir..
""
Sekiz yıl önce girdiği mücevher sektöründe kısa zamanda kendine kalıcı bir yer edinen Adil Mücevher, hazırladığı koleksiyonlarla trend belirleyen markalardan biri... Deri işiyle uğraşırken, pırlantaya duyduğu aşk yüzünden Adil Mücevher"i kuran Adil Temizerler, işe butik mücevher imalatı ve toptan satışı yaparak başlamış ve 2003 yılında kendi mağazalarını açmaya karar vermiş.

ESKİ ARTIK BIKTIRDI
Çengelköy ve İstinye"deki Maxi Alışveriş Merkezleri"nde birer mağazası olan Adil Mücevher her sezon özel koleksiyonlar hazırlıyor. Örneğin Osmanlı döneminden esinlenilen "Saltanat Serisi" ve "Anadolu Uygarlıkları Serisi" geçmiş dönemde büyük ilgi gören koleksiyonlarının başında geliyor. Adil Temizerler ve ekibi, şu anda "barış" temalı bir koleksiyon hazırlıyorlar. Artık geçmişin izlerini taşıyan takılardan sıkıldığını söyleyen Temizerler, mücevherden tutun da tekstile kadar her şeyde geçmişin kullanıldığını anlatıyor. "Barış temalı koleksiyonda; daha modern, daha farklı modeller yer alacak. Türkiye"nin yalnızlığı, Irak meselesi, Avrupa Birliği"nden dışlanmamızdan etkilendiğim için böyle bir koleksiyon hazırlamaya karar verdim" diyen Adil Temizerler, bir de ahşap üzerine eski yazıların, pırlanta ve altınla birlikte kakıldığı ürünlerin yer aldığı yeni bir koleksiyon daha hazırlayacaklarını belirtiyor. Sezonun trendlerine gelince... Adil Temizerler, birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da pırlantanın ön planda olduğunu söylüyor: "Pırlantanın yanı sıra yarı değerli taşlar, kırmızı-pembe altın, uzun-sallantılıdamla şeklinde taşları olan takılar ve renkli taşlar da diğer trendler arasında. Kordonlar ve derilerle birleşen ürünler de çok moda."  yazın trendi olan çok renklilik takılara da yansımış. Temizerler, renk ne kadar moda olursa olsun, Türkiye"de her zaman zümrüt ve yakutlu takıların tercih edildiğini belirtiyor. Yarı değerli denilen muhtelif renklerdeki taşlara büyük ilgi olduğunu da belirtmeden geçmiyor. Floşlu, yani ipli takılar da bu yaz sık sık göreceğimiz aksesuvarlar arasında. Temizerler"e göre bu daha çok Türkiye"ye özgü bir trend. Temizerler, bu aksevuarların son dönemde dizilerde çok kullanıldığı için bu kadar rağbet gördüğünü düşünüyor.

KESİM KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİ
Adil Temizerler, sanıldığının aksine pırlantanın kalitesini her zaman 4C kuralının; yani renk, berraklık, kesim ve kıratın belirlemediğini söylüyor. Temizerler"e göre asıl önemli olan pırlantanın kesim kalitesi. Pırlantanın ideal ölçüsüne gelince... Temizerler bu işin formülünü şöyle anlatıyor: "Bu tamamen sevmeye ve maddi güce bağlıdır ama bir kadın için 0.25 kırat ile 1 kırat arası idealdir. Ama statü sembolü bir kadın gücünü göstermek isterse 1-3 kırat arası pırlanta da takabilir. 3"ten sonrası abartıya kaçar. Ama öyle zamanlar ve yerler vardır ki, gücünüzü göstermek için daha fazlasını da takabilirsiniz..."

Işıltısı, kalitesini anlamaya yarar

* Pırlantanın fiyatını büyük ölçüde ağırlığı belirler. Dolayısıyla ağırlıkla birlikte büyüklük de artar. Fakat  iyi kesilmemiş taş, ağırlığından çok daha ufak gözükebilir.

* Pırlantada en çok dikkat etmeniz gereken ışıltısıdır.

* Bütün bu özellikler kesimle elde edilir. Aldığınız pırlantanın mutlaka sertifikasını isteyin. Pırlantanın bütün özelliklerinin (4 C"sini), sertifikada belirtilip belirtilmediğine dikkat edin.

* İleride iade etmek ya da değiştirmek istediğinizde ne şekilde satabileceğinizi veya değiştirebileceğinizi mutlaka sorun. Aldığınız firmanın güvenilirliğine dikkat edin.

Pırlantanın kaliteli olup olmadığı nasıl anlaşılır

Pırlanta topraktan çıktıktan sonra, ustaların eline gelene kadar birçok işlemden geçer. Yaklaşık iki ton topraktan, ancak bir kırat pırlanta çıkıyor (Bir kırat, bir gramın beşte biridir). Çıkan maden, Hollanda gülü şeklinde kesilirse "elmas", 56 fasetli kesilirse "pırlanta" adını alıyor. Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken üç unsur; kesiminin iyiliği, taşın temizliği ve beyazlık derecesidir. Pırlantanın renginin koyu ya da berraklığının az olması, o taşın diğer bir taştan daha kötü olduğunu göstermez. İyi kesilmiş bir taş rengi koyu olsa bile çok göz alıcı olur. Rengi açık, berrak ve iyi kesilmiş bir taş hepsinden daha  güzel ve değerlidir.

Altın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

* Mutlaka ürün faturasını alın.

* Güvendiğiniz bir kuyumcunuz olsun. Tanımadığınız bir kuyumcudan ürün almak durumunda kalırsanız, daha önce alışveriş yapmış kişilerle görüşmeniz önemlidir. Üründe üretim hatası olmamasına rağmen, bir hasar durumunda size çözüm odaklı yaklaşım ve ücretsiz hizmet desteği sağlayıp sağlamadıklarını sorun.

* Sattığı ürünün hurdasını herkesten daha yüksek fiyata alıyor mu, öğrenin.

* Alacağınız altının üzerindeki ayarına bakın.

* İşçiliğinin kalitesinin, fiyatı ile doğru orantılı olup olmadığına dikkat edin.

* Tasarruf amacıyla alıyorsanız, Cumhuriyet altınlarını (sarrafiye) veya işçiliği az olan 22 ayar bilezikleri tercih edin. İşçilikli ürün alsanız bile, unutmayın ki; altın yıllarca kullanıldıktan sonra veya hasara uğrasa bile pek fark etmez, maddi değeri olan madenin kendisidir.

Pırlantanın bakımı

Pırlanta bilinen en sert  doğal maddedir; ama dikkatli bir bakım gerektirir.

* Cilt yağlarının, sabun ya da kozmetik maddelerinin üzerinde birikmesini önlemek için ayda bir kez temizleyin. Bir mücevher temizleme çözeltisi kullanın ya da bir kase ılık su ve sıvı deterjan ile hazırladığınız kendi çözeltinizi kullanarak bir diş fırçası ile pırlantayı hafifçe fırçalayın.

* Takmadığınız zaman pırlantanızı kumaş kaplı bir kutu ya da kesede tek başına saklayarak başka pırlantaların birbirini çizmesini önleyin.

* Pırlantanızın güvende olup olmadığını anlamak için 1-2 yılda bir kuyumcunuza montürü kontrol ettirin.
Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’ ‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’
Bronza imzasını atan İtalyan Bronza imzasını atan İtalyan

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ