Plajlarda yine moda rüzgarı esecek

 

 19. yüzyıla kadar plajlar tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanıldığı için plaj kıyafeti ya da mayo modası hakim değildi. Antik Yunan’da ilk plaj kıyafetlerinin kullanılmasından hemen sonra, ‘toga’ denen dikişsiz, uzun ve beyaz çarşaflar gündeme geldi. Toga, antik çağlarda son derece popülerdi. Ancak mayo modası, Romalılar’dan sonra uzun bir süre rafa kalktı. Nedeni deniz sporlarının bir eğlence değil terapi unsuru olarak görülmesi idi.

TEDAVİDEN EĞLENCEYE

Plajların eğlence merkezi olmasıyla birlikte mayo modası da başladı. İlk plaj kıyafetinin Yunanistan’da M.Ö. 300’de ortaya çıktığı tarihten, 21. yüzyıla kadar mayo modelleri sürekli değişti. Ancak 1700’lerde, Avrupa’da kadın ve erkekler plajlara birlikte gitmeye başladılar. Bu olay, özellikle İngiltere ve Fransa’da yaygınlaştı. İlk plaj kıyafeti, bal peteği şeklinde büzgülü bornozu andıran bir elbiseydi. Bu rahatlıktan uzak ve kullanışsız kıyafetlerde stil önemli değildi, gösterişsiz olması yeterliydi. Aslında yapılan tek şey, suda havalanıp bacakların açılmasını engellemek için, bornozlara dikilen metal ağırlıklardı. 1840 yılından itibaren plajlara eğlence yerleri yaklaşımı egemen oldu. Bu yıllarda Kuzey Amerikalılar kıyılara eğlenmek için gitmeye başladılar ve plaj kıyafetlerinde de ilk büyük değişiklik yapıldı. 1840’larda gelişen ekonomiyle birlikte, insanlar eğlenmeye daha çok zaman ayırmaya başladılar; kıyı kasabalarına rağbet arttı. Artık plaj giyiminde büyük değişimlerin zamanı gelmişti. İhtiyaç duyulan, hem sade hem de yüzme sporlarının rahatça yapılabileceği bir modeldi. İlk mayolar, şalvar ve siyah çoraptan oluşuyordu.

1860’larda, teşhiri önlemek için bu modellere iç çamaşırı da eklendi. Kadınlar yine de yüzmekten kaçınıyorlardı. Çünkü, o günlerde yüzmenin yalnız erkeklere göre bir spor olduğu düşünülüyordu. 1800’lerin sonlarında yüzme, üniversiteler arasında yaygınlaştı ve olimpiyat sporu oldu. Artık kadınlar da rahatça yüzebilirlerdi. Plaj modası, o günlerde gelişmek için büyük bir fırsat yakaladı. 1880’lerle birlikte, tek parça bir bluz ve pantolondan oluşan “princess” (prenses) kesimi bulundu. Bu kesimde dize kadar inen ayrı bir etek ve belde düğme kullanılıyordu. Princess modelini, çoğu zaman fırfırlı bir başlık tamamlıyordu.

 20. YÜZYIL PLAJ KADINI

Yeni mayo modelleri vücut hatlarını daha çok ortaya çıkarmaya başladı ve bu durum, 20. yüzyıl kadın mayolarında yeni bir çağ açtı. 1907’de Avustralyalı Annette Kellerman, Amerika’da tek parça bol bir kıyafetle yüzdüğü için yeni bir harekete neden oldu ve tutuklandı. Daha sonraki yıllarda bu model kullanıldı. Mayolar artık daha rahat, modaya daha uygun olmaya başladı.

1920’lerin başında, mayolarda önlük gibi kullanılan etek yerine, alt parçayı örtecek uzunlukta bir üste geçildi. Çoraplar hala kullanılıyordu, ama bacaklar diz üstüne kadar açıktı. 1920’lerde tatile ve eğlenceye verilen önem daha da arttı. Mayolarda daha az parçadan oluşan, daha dar ve atletik değil, daha seksi modeller tercih edildi. Su sporlarına artan ilgi ve Fransız yüzücülerinin alışılmamış mayo kesimleri, değişimin en önemli nedenleriydi. Biçimsiz ve rahatsız korseler bırakıldı, cinselliği ortaya çıkaran modeller tercih edildi. Artık kadınlar vücutlarını kapatmaya çalışmıyorlardı. Böylece mayolar gittikçe küçüldü ve daraldı. 1930’larda yeni kuşak modacılar, kullanışlı, düzgün ve modern modeller geliştirdiler. Bunun en iyi örneğini, ünlü Bauhaus modeli oluşturuyordu. 1934’te, vücudu daha çok saran ve güneşlenmek için omuz askıları indirilebilen mayolar dikildi. 1930’ların sonunda, daha dekolte olan ‘molded-fit’ modeli hayata geçirildi. Bu arada, kısa etekli ‘panel suit’ denilen model de yaygındı. 1940’larda plaj güzelleri, fotomodel kızlar ortaya çıktı ve mayoları yüksek topuklu terlikler, takılar süslemeye başladı.

BİKİNİNİN DOĞUŞU

Bunun en heyecan verici örneğiyse, iki parçadan oluşan bikini oldu. 5 Temmuz 1946’da modacı Louis Reard, bu modeli Paris’teki gösterisinde tanıttı. Bikiniyi giydirecek manken bulamadığı için bunu bir revü kızıyla gerçekleştirdi. Model adını, Amerika’nın nükleer test yaptığı yer olan Güney Pasifik’teki Bikini mercan adalarından aldı. Bikini dünyayı kasıp kavurdu ve mayo sektörünü kökünden değiştirdi. Reard bu modelin, o zamana kadar üretilen en kısa mayo olduğunu söyledi ve “Ne kadar kısa?” sorularına “O kadar kısa ki, giyen kadının, annesinin kızlık soyadı dışında her şeyini ortaya çıkarıyor” diye yanıt verdi. Savaş zamanı olması, üretimde kumaş kullanımını kısıtlıyordu. Dolayısıyla, az kumaş gerektiren bu model mükemmel bir çözüm oldu. 1950’lerde bir kadın, göğüsleri dolgun olduğu müddetçe arzulanırdı. Kadınlar, göğüslerini pamukla takviye ederdi. Ancak, mayolarda bu pek rahat bir çözüm değildi. Durumu fark eden Christian Dior, daha rahat bir görünüm için alternatif modeller üretti.

 1960’lar daha cüretkârdı. Rudi Gernrich, üstsüz bir model olan monokiniyi ortaya çıkardı. Uzun bacaklı görünmek artık çok önemliydi. 1970’teki sütyen yakma olayı, kadınların sadece göğüsleri için beğenilmesini protesto ediyordu. Sütyensiz giyim moda oldu, yeni mesaj “ne görüyorsan onu alırsın” oldu. Göğüsler artık pamukla dolgunlaştırılmıyordu. Bu durum şaşkınlık yaratmadı, ama kadınlar için büyük bir sorun haline geldi.

Hem göğüsleri için beğenilmek istemiyorlardı, hem de küçük görünen göğüslerini beğenmiyorlardı. 1990’larda silikon destekli, balenli mayolar ön plana çıktı. Çekici bir göğüs dekoltesi çok önemliydi ve bunu sağlamak için birçok model geliştirildi.

Ve 2000’ler... Mayo artık yalnızca bir yüzme giysisi değil, kendini gösterme, ifade etme biçimi oldu. Plajlar podyumlara dönü

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Isınma ve Hijyen için üretildi, vazgeçilmez oldu İç çamaşırının tarihi, M.Ö. 2000'li yıllara kadar uzanıyor. İlk iç giyimlik olarak niteleyebileceğimiz peştemallar, dini inançların bir gereği olarak veya ısınma amaçlı kullanılmış. Kadınlarda ise, iç giyim bir estetik aracı olarak ayrı bir önem taşımış. Eski Yunan'da, Roma'da
İç giyim fuarı 8 Şubatta kapılarını açıyor Yurtiçi ve yurtdışından binlerce ziyaretçisi olan LINEXPO Fuarının bu yılki açılışı 8 Şubat da Deniz Akkaya sunuculuğunda başlayacak. İş dünyasının ünlü isimleride katılacak.Geçen yıl 6 milyar dolar ihracat ile kapatan iç giyim sektörü bu yıl 7 milyar dolar ciro yaparak kapatmak hedefinde.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ