Romantik ve sofistike kadının tercihi uçuşan elbiseler bu yazın da gözdesi.

Yazın ortasına geldik, düğünler ve davetler hızla sürüyor. Her davet öncesi, ne giyileceği kadınların en büyük problemi. Yaz davetlerinin kurtarıcısıysa uçuşan elbiseler... İpek, şifon, tül gibi ince kumaşlarla hayat bulan uçuşan elbiseler, romantik kadınların vazgeçilmezi.
Uçuşan elbise denince aklınıza ilk Marilyn Monroenun 1955 yılında The Seven Year Itch-Yaz Bekarı filminde giydiği beyaz elbisesi geliyor değil mi? Ancak o unutulmaz karede keramet elbisede değil, taşıyanın kendisinde... Gecenin yıldızı olmak istiyorsanız elbise kadar, sizin o elbise içinde kendinizi rahat, daha da önemlisi güzel hissetmeniz. Hani Ajda gibi ikonlar için hep söylerler ya çuval giyse yakışır diye. Boşuna değil... Kıyafeti taşıyabilmek şıklığın birinci kuralı. Gece boyunca içinize sinmeyen, sizi yansıtmayan ya da sürekli orasını burasını çekiştirdiğiniz bir elbiseyle kendinizden ve şıklığınızdan söz ettirmeniz imkansız.
HANGİ VÜCUDA, HANGİ MODEL GİYİLİR?
Yine konu dönüp dolaşıp vücuda uygun elbise seçmeye geliyor.  Uçuşan elbiseler sizi bir masal prensesi gibi ya da çok çekici gösterebilir ancak önce hangi modelin vücudunuza uygun olduğunu bilmelisiniz. Son yılların modası tek omuzlu elbise size yakışır mı, göğüs altından bollaşan elbise sizi olduğunuzdan daha ince mi gösterir yoksa ince belinize vurgu yapmak için kemerli bir model mi tercih etmeli?
Yıllardır binlerce gelin ve yakınını giydiren Privenuptia Genel Müdürü Figan Özkara bu soruya şöyle yanıt veriyor: Kalçaları geniş biri vücuda oturan modellerden kaçınmalı. Kısa boylu olanlarsa kabarık modellerden uzak durmalı. Straplez çok moda ama kolları kalın olanlar tercih etmemeli. Kilolularaysa bele kadar oturan aşağı doğru genişleyen kesimleri tavsiye ediyoruz. Derin V yakalı modeller de özellikle üst bedeni geniş, iri göğüslüler için idealdir. Yine kilolu kadınlar büyük desenli kumaşlar arasından seçim yapmamalı.
Sezonun gözdesi tek omuzlu tasarımları zayıf ve genç kadınlara öneriyor Özkara. İpek ve şifon gibi uçuşan kumaşlarla hazırlanan ince ya da kalın askılı modellerin de pek çok vücut tipi için uygun olduğunun altını çizerken, kaliteli bir ayakkabı ve çantayla tamamlanmasını öneriyor.
TASARIMCI DOKUNUŞU
Uçuşan kumaşlarla hazırladığı 2011 yaz koleksiyonunu İstanbul Moda Haftasında da sergileyen tasarımcı Özlem Kayanın bu elbiselerle ilgili ilk yorumu Bu elbiseleri daha çok rahat giyinmeyi seven kadınlar tercih ediyor oluyor. Korselerin içinde sıkışmak istemeyen ya da tarz olarak sofistike ve romantik kadınlar, ipek ya da şifon elbiseler istiyor. Genelde uçuşan kıyafetleri tercih edenler, çok fazla taş, payet, pırıltı istemez. Onlar için elbisenin kendi duruşu ve bedene oturuşu önemlidir.
Tasarımcı Özlem Kaya, ipek-şifon, krep-şifon ve ipek kumaşlardan hazırladığı uçuşan elbiselerin hazırlık aşamasını Hamur yoğurmak gibi bir şey olarak tanımlarken, nasıl çalıştığını bakın nasıl anlatıyor: Bu tip kumaşlarla çalışırken bir tasarımcı olarak onunla nasıl oynadığınız, nasıl şekil verdiğiniz önemli. Ben çoğu elbiseye, çizim bile yapmadan mankenin üzerinde çalışarak şekil veriyorum. Bu da benim tarzını belirleyen ve tercih sebebi olmamı sağlayan özelliğim.
Bu elbiselerde daha çok pudra tonları, bej krem, kırık beyaz gibi pastel tonlar kullanılıyor. Renk seçimi konusunda Kayanın önerisiyse, kişinin saç rengi, göz rengi ve giyeceği yerdeki statüsü. Bir yakınınızın düğüne gidiyorsanız canlı renkleri tercih ederken, daha ağır bir davete katılırken daha koyu renkleri tercih etmeniz. Düğüne giderken beyaz ve krem tonları tercih edilmeyebilir diyor.
Kaya, robadan bollaşan elbiseler konusunda vücut tipine göre değişmekle birlikte bazen daha kilolu gösterebildiğine dikkat çekerken, modasının da geçtiğini söylüyor. Bele oturan ve dize kadar yırtmacı bulunan modellerin günümüz trendlerini daha iyi yansıttığını belirtiyor.

AKSESUAR SEÇERKEN DİKKAT!
Aksesuarlar nasıl olacak peki? Bu tarz bir elbiseyle portföy çantalar kullanılabilir, zincir askılı modellerse bir başka alternatif. Uçuşan kumaşlardan dikilmiş elbisenizi giydiğinizde, renkli taşlı takıları ya da daha sade bir tarzınız varsa pırlantayı tercih edebilirsiniz. Tek omuzlu tasarımlarda kolye veya gerdanlık kullanmayın, ancak straplez model tercih ettiyseniz boynunuzu mutlaka süsleyin.

Aysun Öz Kaşi/Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Tişörtlerde çizgi karekter modası

Tişörtlerde çizgi karekter modası...Leman dergisinin en tanınmış karakterlerinden, Mehmet Çağçağ’ın imzasını taşıyan Timsah ve Daral bu yaz Tiffany’nin hem tişörtlerinde hem de terliklerinde olacak. Penguen çizeri Erdil Yaşaroğlu da Mavi Jeans için tişört tasarladı

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın..Bir okul yılı daha sona ererken bu yıl mezun olacakların aklında da “Ne giyeceğim?” sorusu çoktan belirdi. Bu hayatta gerçekten doya doya kutlanması gereken bir şey varsa o da mezun oluyor olmaktır.

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Afyon PatentAntep OsgbAvcılar PatentAdana Web TasarımAtaşehir PatentArnavutköy Web TasarımBalıkesir Web TasarımAdana Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti