Ruhcan Akil’in “Troya Önünde Atlar” temalı resim sergisi Bodrum İdart Sanat Galerisi’nde

 

 

 

TROYA ÖNÜNDE ATLAR
 
Ruhcan Akil’in “Troya Önünde Atlar” temalı resim sergisi Bodrum İdart Sanat Galerisi’nde. 11 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında izleyici ile buluşan sergi, sanatçının, Yunan Mitolojisi’nin başyapıtlarından biri olan İlyada destanından yola çıkarak ürettiği işlerinden oluşuyor. Sanatseverler, Ruhcan Akil’in çalışmalarıyla 9 yıl süren Troya Savaşının son 51 gününün anlatıldığı dönemin ana temalarını görsel bir şölen eşliğinde izleme fırsatı yakalayacak.
 
Mitolojik konulu resimler yapan sanatçının yapıtlarının Halikarnas Balıkçısının yaşadığı ve çok sevdiği topraklarda sergilenmesi, Egenin tarihi yanını günümüzle buluşturuyor. Anadolu Efsaneleri isimli kitabında Halikarnas Balıkçısı, Troya savaşından bahsetmektedir. Bu sergi, dünyanın 7 harikasından birine sahip olan, her sokağı tarih kokan, Bodrum’da kendine çok farklı bir yer buluyor. Sanatçı, tarihten yola çıkarak oluşturduğu yapıtlarında, bellek kaybına gönderme yaparak, geçmiş ve bugünü birleştiriyor.  
  
 
Sanatçı, 1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden yüksek lisans alarak mezun olduktan sonra sanatında bağımsız bir kişilik geliştirmek, plastik bir dil ve anlatım üslubu yaratmak amacıyla farklı temalarda birçok resim üretmiştir. Özellikle öykülerin kendisini fazlasıyla etkilediğini ve resim yapmada öykünün önemli bir unsur olduğunu görmüş, tema olarak öyküleri, destanları, yaşanmışlıkları ve anıları ele almıştır. Öykü ve destanların içerdiği sırlar sanatçının resim yapma sürecinde ortak yaşanmışlıklara dönüşmektedir. Bu ortak sırlar Akil’in tuvalinde izleyici ile paylaşılmaktadır.
 
Ruhcan Akil, bu seri çalışmasına 1990’lı yıllarda Melih Cevdet Anday’ın “ Teknenin Ölümü” adlı kitabındaki “Troya Önünde Atlar” şiirinden esinlenerek başlamıştır. Troya teması üzerine bir çok kaynağa ulaşmış ve incelemiştir. Ruhcan Akil’in resimlerine konu olarak seçtiği Troya üzerine 20 yıldır yaptığı çalışmalar, aynı zamanda bu kültür mirasımızın korunması ve tanıtılması için de çok önemli bir sanatçı duyarlılığı ve tavrıdır.
 
Sanatçının eserleri; Berlin Müzesi ve Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde, Yeditepe Üniversitesi Özgün Baskı Müzesi’nde, Muğla Üniversitesi Müzesi’nde, Canon Europe Merkezi’nde, Sabancı Holding-AKSANAT Kültür ve Sanat Merkezi koleksiyonu’nda vb. koleksiyonlarda yer almaktadır. Sanatçı çok yönlü yaratıcılığı ile; ayrıca “Gölge” temalı 4 kişisel fotoğraf sergisi gerçekleştirmiş, Kültür-sanat yönetmenliği ve yazarlığı yapmış, 1984 yılında İstanbul Moda-Kadıköy’de“Leke Sanat Atölyesi”ni kurmuş, Troya Projesi kapsamında “Yapısal Heykel” olarak Troya Kültür Merkezi’ni Uzay Kafes Sistemden tasarlamış ve projelendirmiştir. Akil, sanatçı kişiliğinin yanısıra eğitimci kişiliği ile 1985 yılından bu güne, 1998 yılından itibaren de Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve İletişim Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümlerinde dersler vermektedir. 
 
Bu çok yönlü sanatçının sır ve sembollerini, farklı öykülerin tuvale döküldüğü sergisi ile sanatseverler 11 Haziran – 02 Temmuz 2010 tarihleri arasında Bodrum, idart Sanat Galerisi’nde izleyebilirler.
 
İletişim
 
İdart Sanat Galerisi
 
Cumhuriyet Caddesi (Barlar Sokağı) No:37/4 Bodrum                                                                         
0252 313 22 85 – 0537 723 82 15
 
Ruhcan Akil
 
0216 578 17 63 – 0216 347 22 51
0532 727 75 44
Yeditepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı      
 Bölümü, Kayışdağı Cad. 34755 Kayışdağı Kadıköy-İSTANBUL

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türkiye’nin İlk Deneyimsel Çocuk Eğlence ve Kültür Merkezi Açıldı

Türkiye’nin ilk deneyimsel çocuk eğlence ve kültür merkezi ‘Imagineer Kids’ içerisinde yer alan interaktif aktiviteleri ve sürekli yenilenecek olan alanlarıyla 42 Maslak’ta kapılarını açtı.

‘80’li Yıllardan Çizgiler’ karikatür sergisi!
 

Ünlü karikatür ustalarının eserlerinin genç kuşaklar tarafından tanınması amacıyla düzenlenen, “80’li Yıllardan Çizgiler” isimli karikatür sergisi açıldı. Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; karikatürist Ersin Burak’ın arşivinden seçilen çizimlerin yer aldığı sergi,

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ