Saç dökülmesi, erkeklerin yüzde 70’inde görülüyor

Araştırmalara göre, genetik bir hastalık olan erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerin yüzde 70’inde görülüyor. Erkekler saç dökümesini en çok 18-25 yaşlarında dert ediyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Saç Hastalıkları Birimi’ne, 2000-2008 yıllarında başvuran 350 hastayla yapılan araştırmaya göre, erkekler sorunları başladıktan ortalama 4 yıl sonra doktora başvuruyor. Çoğu doktora gitmek yerine, reklamı yapılan veya kulaktan kulağa tavsiye edilen int(11)kisel ilaçları kullanıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde araştırmayı yapan Prof. Dr. Server Serdaroğlu’nun verdiği bilgiye göre, erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülüyor. Tek fark erkeklerde kadınlara göre daha erken başlaması. Araştırmaya konu olan 350 hastanın yüzde 52.9’u kadın, yüzde 47.7’si erkek. Erkeklerin yaş ortalaması 28.2, kadınların 35.7. Erkekler saçları dökülmeye başladıktan 4.3 yıl sonra kliniğe gelirken, kadınlar 6.7 yıl bekliyor. Erkekler klinik olarak ciddi kayıplarının olmadığı bir dönemde, kadınlarsa saçların yarısını kaybettikten sonra tıptan yardım alıyor. Prof. Dr. Serdaroğlu, "Son yıllarda tedavi konusunda bir bilinçlenme var. Önceki yıllarda erkekler genellikle bize kellikle geliyordu. Erkek saç dökülmesi 7 aşamalı. 4’üncü aşamaya kadarki saç dökülmesinde tedavi şansı var. Kadınlardaki dökülme ise 3 aşamalı. İlk iki kademesinde gelen tedavi şansı yakalayabilir" diyor.

Hastalıkla ilgili en büyük yanlışlardan biri doktora görünmeden, reklamı yapılan veya başkalarının tavsiyeleriyle alınan int(11)kisel ilaçlar. Prof. Dr. Serdaroğlu, "Bu ilaçlar hastalara zaman ve para kaybettirmekten başka bir işe yaramıyor. Dünyada saç dökülmesi tedavisinde onaylanmış iki ilaç var. Bunlar hap olarak alınan finasterid etken maddeli ilaçla, minaksidil etken maddeli losyon." İlaçladan ilki Türkiye’de ruhsatlı, diğeri henüz değil.

ŞAMPUAN SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEZ

Prof. Dr. Serdaroğlu, saç dökülmesini önleme iddiası taşıyan şampuan vb. ürünlerin de işe yaramadığını söylüyor: "Bu ürünlerin tedavi edici olabilmesi için iki özellik taşımaları lazım. İlki içlerinde gerçekten etkili bir madde olmalı, ikincisi başta uzun süre kalabilmeli. Örneğin kim 4 saat köpüklü kalabilir? Ürünlerin tedavi edebilmesi için köklere kadar ulaşması lazım. Ama deri o kadar geçirgen değil. Bu ürünlerin saçı temizleme, kepeği engelleme gibi kozmetik etkileri bulunabilir. Ama genetik saç dökülmesini şampuanla engelleme ya da saç çıkarma şansınız yok" diyor.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan finasterid etken maddeli ilacı kullanan erkeklerde çok düşük oranda (yüzde 1.8, plaseboda -boş ilaç- oran yüzde 1.3) libido kaybı sorunu yaşama riski var. Bu yan etki ilaç bırakıldıktan sonra ortadan kalkıyor. İlaç saç dökülmesinde etkili olan hormonu bloke ediyor. Genetik bir hastalık olan erkek tipi saç dökülmesinde, tedavinin bir ömür boyu devam etmesi gerekiyor ama hastalar bu uzun süreçte sıkılıp, yaklaşık 1 ay sonra tedaviyi bırakıyor.

ERKEKLER 25 YAŞINA KADAR KELLİĞİ ÇOK DERT EDİYOR


18-25 yaşlarındaki erkeklerin çoğunluğunda, erkek tipi saç dökülmesi önemli psikolojik sorunlara neden oluyor. Bazıları evden çıkamıyor, okula gidemiyor, sosyal hayattan koparak, kendilerine güvenlerini tamamen kaybediyorlar. Hatta duygusal ilişkilerinde açılamama, konuşamama, olumsuz yanıt alma gibi durumları kelliklerine bağlıyorlar. 25 yaşından sonra iş yaşantısındaki başarının da etkisiyle kellik psikolojik sorun olmaktan çıkıyor. Özellikle sosyal ve ekonomik düzeyi iyi olanlarda yaşlanma korkusunun etkisiyle bu kez saç ektirme, tedavi arayışları başlıyor.
Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yemeğini dışarıda yiyen erkekler bu habere dikkat! Kısır olabilirsiniz

Dışarıda yemek yiyen erkeklere kritik bir uyarı geldi. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, dışarıda yediğimiz birçok yiyecekte bulunan cinsiyete özgü kimyasallar ve etkileri hakkında bilgileri verdi, "Dışarıda yemek, erkeklerde kısırlık yapabilir" dedi.

Jinekomasti nedir, sebepleri nelerdir?

Erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan bir sorun olan jinekomasti sebepleri arasında birçok farklı etken yer alır. Fazla kilo, alkol ve kullanılan vücut geliştirme ilaçlarına bağlı biçimde ortaya çıkabilen jinekomasti, son yıllarda toplumda yüzde 65 oranında görülebilir..

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)