Sadece bakkaldan alışveriş yapmış çocukların anlayacağı 5 şey

 

Sadece bakkaldan alışveriş yapmış çocukların anlayacağı 5 şey

Şimdilerde neredeyse mahallelerimizin içine açılan büyük marketler ve AVM’ler nedeniyle eski mahalle bakkallarının tadını unuttuk. Oysa toptan yapılan alışverişler bir yanadır mahalle bakkalı abimizin jest dolu tavırlarıyla neşelenen bir çocuk olmak başkadır. Bu güzel durumları sadece mahalle bakkalından alışveriş yapmış çocuklar bilir.
25 liranın çıkmaması

Çocukken zaten kısıtlı bir bütçen vardır. Kola alsan cips alamazsın, cips alsan kolaya paran çıkmaz. Dolayısıyla ince hesaplar ve matematik önce bakkal hesabından öğrenillir. Ancak paran ucu ucunaysa sen elinde kuruşları hesaplarken o davudi sesiyle bakkal amca seslenir: ‘ Tamam, tamam sonra verirsin.’ İşte o anda dünyalar senin olur, mutluluktan zıplayarak mahalleye dönersin.

Sadece bakkaldan alışveriş yapmış çocukların anlayacağı 5 şey

Para üstünün sakızla ödenmesi

Bazen durum tam tersine dönebilir. Bir şey alırsın ve minik bir para üstü alman gerekir. Bu durumda ise jest yapma sırası size gelir. Bakkal amca para üstü yerine sakız uzatır, siz ise bu jesti büyük bir neşe içerisinde kabul edersiniz. Çünkü bakkala gönderilip bir şey alamayacakken en azından sakızla geri dönersiniz. Annenize ise üstü çıkmayınca sakız verdi bakkal amca der geçersiniz.

Sadece bakkaldan alışveriş yapmış çocukların anlayacağı 5 şey

Veresiye defterine yazdırmak

Şimdilerde herkesin kredi kartı varken geçmişte veresiye defterleri vardı. Alış veriş karşılıklı güven üzerine kuruluydu. Dolayısıyla anneniz evde olmadığında ya da ihtiyacınız olduğunda bakkal amcaya gidip ihtiyacınız olan şeyi alabiliyordunuz. Bakkal amca zaten sizin kim olduğunuzu bilir, anne babanızı tanır ve aldığınızı fazlası olmadan bakkal defterine işlerdi.

Sadece bakkaldan alışveriş yapmış çocukların anlayacağı 5 şey

Tezgah önü yenilikleri keşfetmek

Bakkala ne almaya giderseniz gidin en güzel şeyler şüphesiz tezgahın en önüne dizilmiş olurdu. Kendi çapında pazarlama teknikleri olan bakkal amca o dönemin çocukların aklına alan ürünlerini bu şekilde en öne dizerdi ki siz çocuk aklınız kalmadan oradan ayrılamayın diye. Leblebi tozları, üçgen kolonyalar, su fışkırtan yüzükler, hepsi en ön sırada bizi beklerdi.

Tek tek alış veriş yapmak

Bakkala gitmek eskiden bir çocuğun yapabileceği en güzel etkinliklerden biriydi. Dolayısıyla önce anneden koparılan parayla bakkala koşulur en sevilen şeyler alınırdı. Sonra ise para koparabileceğiniz diğer sevdiklerimizi yoklar aldığımız her kuruşu anında bakkal amcaya yatırırdık. Evde fazladan bir şey de stoklanmadığından gün içinde bol bol bakkala gidip gelirdik.

Kaynak:hürriyet.com

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

WMF'den Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Seti

1853 yılından beri yüksek kaliteli pişirme malzemeleri ve mutfak eşyaları üreten WMF sayesinde çocukların yemek yeme eğitimi daha da keyifli hale geliyor. WMF Çocuk Yemek Seti, Frozen, Mickey Mouse, Disney Princess, Jungle Book, Winnie The Pooh ve Küçük Prens gibi çizgi karakter tasarımlarından oluşuyor.

Hayal mühendisi çocukların eğitici ve eğlenceli dünyası IMAGINEER KIDS CARTOON NETWORK Bilinmeyenler Dünyası Sergisi ile 06 Temmuz’da Kapılarını Açıyor

İçerisinde yer alan interaktif aktiviteler ve sürekli yenilenen içerikleri ile Türkiye’de bir ilk olacak çocuk deneyim alanı için geri sayım başladı. Çocuklara ve ailelerine farklı bir deneyim sunacak olan Imagineer Kids, eğitici ve eğlenceli bir dünyanın yeni adresi olacak.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)