Sağlıklı yaşam için EGZERSİZ

STRESLE SAVAŞABİLİRSİNİZ
* Uzmanlar kalp hastalarına 30 dakika egzersiz önerir ve hastalıklardan korunurken sağlıklı kiloda kalmak için de hareketin şart olduğu bilinir.
* Bize göre ise egzersizler sizin için çok daha fazla önem taşır. Yaşlanmaya, kalp hastalıklarına, osteoporoza, karın bölgesindeki şişliğe, kireçlenmeye, hafıza kaybı ve strese karşı savaşır.
* Siz de vücudunuzun son kullanma tarihinin erken gelmesini istemiyorsanız, tavsiyelerimize dikkat edin! Her gün 10 bin adıma kadar yürüyün. 30 dakikada yaklaşık 3 ila 5 bin adım arasında yürümeye gayret edin.

YÜRÜYÜŞLERİ ÜÇE BÖLÜN
* Zamana mı sıkıştınız? O halde üç seferde 10ar dakikalık yürüyüşler de en az bu kadar faydalıdır. Bu küçük yürüyüşler bile tansiyonunuzu, kötü kolesterolünüzü ve iltihap seviyenizi düşürür; iyi kolesterolünüzü artırır.
* Basit yoga hareketleri ve düz esneme egzersizleri ise vücudunuzun elastikiyetini artırır. Bir dakikalık esneme hareketi bile sizi iyi hissettirir.
Direnç egzersizi şart

* Terlemenizi sağlayacak egzersizler kapsamında; bisiklete binebilir, yüzebilir, dans edebilir hatta enerjik bir sevişme yapabilirsiniz!
* Bu tür direnç çalışmaları kalbinizi ve damarlarınızı güçlendirir. Eğer bir sonraki olimpiyatlara katılmak istiyorsanız; bu egzersizleri haftada 60 dakikadan fazla yapmanız gerekir.
Haftada üçkez ağırlık
* Yaşlanma sürecini tersine çevirmek için sadece haftada üçer kereden 10ar dakikalık ağırlık kaldırma egzersizleri yeterli olur. Vücudunuzu çok zorlayacak hareketler değil, sadece bir dirence karşı vücudunuzu ittiğiniz ya da çektiğiniz aletler veya dumblelar ile yaptığınız egzersizlerden bahsediyoruz.
Kadınlarda kalp krizi sinyalleri
Kalp krizi sadece erkekleri vurur sanmayın! Orta yaşlı pek çok kadın için de enfarktüs risk teşkil eder. Bu yüzden de belirtileri iyi bilmek gerek!..
Sizi kalp krizinden koruyacak bazı önlemleri (Tansiyonunuzu 115/75ten küçük tuttun, sigara içmeyin, her gün 30 dakika yürüyün gibi...) bildiğinizi biliyoruz. Peki, kalp krizi belirtilerinden bir tanesine bile sahip olup olmadığınızı biliyor musunuz? Kadınlarda kalp krizi belirtileri erkeklerde olduğu gibi göğüste şiddetli bir ağrı hissetme şeklinde açık ve net olmaz. Birçok kadın kalp krizinden haftalar ya da aylar önce tehlike çanlarının çalacağını haber veren bu belirtileri yaşar:

* Olağandışı yorgunluk: Kalp krizi yaşayan kadınların yüzde 70inden fazlası krizden önce garip bir yorgunluk içine giriyor! Kolunu kaldıracak halleri olmuyor.

* Uyku bozukluğu: Kalp krizi yaşayan kadınların yarısından fazlası düzenli uyku uyuyamıyor ve uyku bozukluğu çekiyor.

KARIN AĞRISI, BAŞ DÖNMESİ...
* Hazımsızlık ve anksiyete: Özellikle tansiyon hastasıysanız, sağlıklı kolesterolünüz düşük, karın bölgesinde aşırı yağlanma varsa, şeker hastası iseniz, sigara içiyorsanız ve masabaşı iş yapıyorsanız; yemeklere ve aktivitelere verdiğiniz normal reaksiyonları not edin. Böylece hiçbir farklılığı kaçırmazsınız.
* Diğer belirtiler ise karında ağrı, soğuk terleme, baş dönmesi ve bulantı ile kusmadır. Bu belirtileri gözden kaçırmayın.
* Özellikle olması muhtemel kalp krizinden bir ay önce ortaya çıkan bu belirtileri dikkate alarak doktorunuza görünün ve krizin size zarar vermesi önleyin.
Kollarda şiddetli ağrı başlarsa!
Eğer göğsünüzde şiddetli bir ağrı hissederseniz veya aşağıda yazılan olaylardan herhangi birisi başınıza gelirse; hemen doktorunuzu arayın ve bir ambulans çağırın:

* Nefes darlığı ve aşırı halsizlik: Kalp krizi geçiren kadınlarda en belirgin işaretler kolunu kaldıramayacak kadar halsiz olmaktır.

* Olağandışı şiddetli ağrı ve basınç: Kalp krizinden kurtulan kadınların sadece yüzde 30u göğüslerinde ağrı ve rahatsızlık hissetmiştir. Basınç, nefes darlığı, sırtın üst bölgesinde, boyunda, omuzlarda ve hatta kollarda şiddetli ağrı ve yanma hisseden kadınlar; kalp krizini keskin ve karıncalanma hissi olarak tanımlarlar.
En iyi elma kırmızı elma!
Doğru elma ve suyunu seçtiğiniz zaman, doktoru kendinizden uzak tutarsınız. Özellikle kırmızı elma çok faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre; kırmızı elmanın içinde bulunan besin maddeleri diğer elmalara oranla çok daha güçlüdür. Kırmızı elmanın içindeki epicatehin ve procyanidin flavonoidleri diğer elma türlerine oranla çok daha zengindir.

SUYU DA KENDİSİ GİBİ FAYDALI
* Elma suyu ise kalp krizi, kanser ve birçok hastalığın riskini azaltır. Bazı elma suları diğerlerine oranla hastalıklara karşı çok daha koruyucu özelliğe sahiptir.
* İşleniş biçimi ve elmalardan elde edilen pektine (int(11)ki hücre duvarlarından elde edilen bir madde) göre; elma sularının bazıları daha açık renkli ya da daha yoğun olur. Açık renkli, yoğun olmayan elma suları daha çok işlenmiş ve besleyici özelliğini yitirmiş demektir. Uzmanlara göre; yoğun ve koyu elma suları hücrelerin korunması açısından daha faydalıdır.
PROF. DR. MEHMET ÖZ -SABAH

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek; sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları... Bunları yoga yapmak ve hijyene dikkat etmek gibi maddeler izliyor.Günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür yaşamanız mümkün.

Kıbrıs Yeşilay, sağlıklı yaşam için doğa yürüyüşü gerçekleştirdi

"Sağlıklı Yaşam için Doğa Yürüyüşü" Kalkanlı’da bulunan anıt zeytin ağaçlarına düzenlenen yürüyüşe, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi Yeşilay Kulüpleri yanında, Sivil Toplum Örgütlerinden katılımcılar ve çok sayıda duyarlı vatandaş katıldı.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ