Şarapla en iyi peynir gider

önemli olan hangi şarapla hangi peyniri yiyeceğiniz? Çünkü doğru eşleştirme yapmazsanız, ne şaraptan ne de peynirden zevk alamazınız. İkisinin bir sinerji yaratması gerekli. 450 çeşitle Türkiye’deki en büyük şarap kavının sahibi olan Mimolett Restoran’ın sahibi Şef Murat Bozok dikkat etmeniz gereken unsurları sizin için sıraladı.

Şarap ve peynir... Arkadaş toplantılarının, yemeklerin ama özellikle de romantik yemeklerin vazgeçilmez ikilisi. Fakat her peynirin olduğu gibi her şarabın da birbirinden farklı özellikleri var. Doğru eşleştirmezseniz ne şaraptan ne de peynirden zevk alamazsınız. Yani birinin lezzetini diğerinin lezzetiyle birleştirip mükemmel tadı yakalamanız lazım. Oysa pek çoğumuz bu konuda fazlaca bilgi sahibi değiliz. “Biraz da peynir getirin işte” diye kestirip atıyoruz. Ama şarapla peynirin doğru eşleşmesinin temel şartları var. Dikkat edeceğiniz iki şey; zıtlık ya da benzerlik!

Tuzlu peynirle tatlı şarap içmelisiniz

Şarabın ve peynirin zıt tatlarda olması ve arada balans edilmesi lazım. Çok tuzlu bir peynirle çok tatlı bir şarap içmelisiniz ki onun tuzu, diğerinin tatlılığı birleşsin ve ortada nötrleşsinler. Sonuçta da güzel bir ahenk, armoni olsun... Bir diğer dikkat edilecek unsur ise benzerlik. Çok tatlı bir şarapla yine çok tatlı bir peynir yemelisiniz. Mesela, yemekten sonra yenen tatlının yanında da yine tatlı bir şarap içmelisiniz.

Şarap ve peynir yemekten sonra istenmeli

Uzun yıllar yurt dışında Michelin yıldızlı restoranlarda çalışan Şef Murat Bozok, genel olarak Türklerin şarap peynir uyumunu pek bilmediğini anlatıyor; “Türkiye’de yapılan yanlışlardan biri de peyniri yemekten önce istemek. Oysa tüm dünyada ana yemekten sonra tatlı ya da peynir yenir ama burada yemeğe başlamadan önce ‘Şarap ve peynir alalım’ deniyor. Bu yanlış! Yemekten sonra tatlı yerine peynir istenmeli.” Bozok, peynirin yanında yenecek çok ince dilimlenmiş cevizli ve üzümlü hafif kızarmış ekmeğin şarap peynir uyumunu en iyi destekleyecek şey olduğunun da altını çiziyor. Ünlü şefe göre, yükselişte olan rose şarap bu yazın da favori içeceği.

Önce yumuşak sonra sert şarap

“Hangi yemekle ne içelim?” dediğimizde Bozok’un tavsiyesi; başlangıçta bir kadeh beyaz, ana yemekte kırmızı, peynirle ise port şarabı içilmesi yönünde. Yani, şarabın yoğunluğunun, kıvamının ve aromasının yavaştan başlayıp git gide çıkması gerekli, tıpkı merdiven gibi. Çünkü sert bir şarapla başlayıp sonra yumuşağa geçerseniz o yumuşak şarabın tadını anlayamazsınız.

Kurtarıcımız parmesan

Eğer fazla seçme şansınız yoksa Porto şarabının her tür peynirle gideceğini unutmayın. Peynir çeşidi olarak da tavsiyemiz parmesan. Her şarabı üç aşağı beş yukarı kurtarır.

Kaynak: Banu DURAN/VATAN

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yazın Serinleten Craft Tatlar The Populist'te

Şehrin eğlence anlayışına yeni bir soluk getiren The Populist, iyi yemek ve iyi müzik mottosu ile misafirlerini yeni lezzetlerle buluşturmaya devam ediyor. Yaz aylarına özel olarak hazırlanan ve sadece The Populist bomontiada ve Bebek’te tadabileceğiniz yeni craft lezzet; vişne aroması ve kolay içimi ile dikkat çekiyor.

8 Ülke Bir Hikaye Ajjna

Kuruluş felsefesi ile bir restauranttan daha fazlasını sunan Ajjna, lezzet avcılarına farklı ülkelerin gastronomisinden esintiler sunuyor. Sektörün hem genç hem de deneyimli ismi Mustafa Yaşaroğlu’nun 8 ülkeye yaptığı ziyaretler, aldığı mutfak sanatları eğitimleri ve alanında uzman kişilerle uzun süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan yeni konsept, misafirlerine farklı bir deneyim sunuyor.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)