Selülit ve korunma yöntemleri

Yağ dokusu erkeklerde yatay, kadınlarda ise dikeydir. Bu dikey yapı, yağ hücrelerinin kolayca birikmesine yani selülit  oluşmasına yol açar. Birkaç önemli ipucu ile selülitten kurtulmak çok kolay. Yürümek, merdiven çıkmak, yüzmek ve bisiklete binmek selüliti yok etmede yapılması gerekenlerin başında geliyor.

Selülit; cilt dokusunda meydana gelen ve cilde portakal kabuğu görünümü veren değişimlere verilen ad... Bir hastalık veya rahatsızlık değil. Ancak tıpta selülit, cilt altı yumuşak dokuların enfeksiyonlarını tanımlamada da kullanılan bir terim. Kadınlarda çok daha fazla görülüyor. Araştırmalar kadınların yüzde 85-98’inde belli bir ölçüde selülit olduğunu gösteriyor.
Yağlanma erkekler ve kadınlarda farklı biçimlerde oluşur. Erkeklerde yağları oluşturan ve destekleyen bağ dokusu iplikleri temel olarak deriye paralel bir biçimde uzanır ve bundan dolayı deri altında biriken yağ tabakaları en düşük seviyede çökmeye maruz kalır. Böylece de erkekler daha düzgün bir cilde sahip. Kadınlardaki yağ tabakası ise deriye dik olarak oluşur ve bunun sonucu olarak da bağ dokusunun destek yapısı, deriyi aşağıya çeker ve pürüzlü bir yüzey meydana getirir. Selülit kadınlarda yaşanan normal bir süreçtir. Selülitin tedavi yöntemleri yeni yeni gelişmeye başladı.
Selülit yüzeysel yağ tabakaları arasında bulunan fibröz bantların kasılması, kısalması sonucu cilt altından derine çekilmeler şeklinde oluşur. Vücuttaki tüm yağ katmanları içinde yalnızca yüzeysel cilt altı tabaka selülitten etkilenir. Yüzeysel tabaka kilo kaybından etkilenen en son tabakadır. Bu nedenle egzersiz ve kilo verme selüliti ortadan kaldırmaz. Düzenli olarak egzersiz yapan ve düşük yağlı beslenme diyetleri uygulayan kadınlarda bile selülit görülebiliyor. Bu durum, selülitin kontrol altına alınmasını ve selülit tedavisini tümüyle farklı bir sorun haline getiriyor.

Selülit nasıl oluşur?

Birinci aşama dolaşım bozukluğu ile başlar. Bunun sonucu damar duvarlarından sızan serum, doku aralıklarında toplanarak doku ödemini oluşturur. Ödem bir taraftan kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına ve yağ hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına yol açarken, diğer taraftan bağ dokusunun yapısının bozularak, setleşmesine neden olur.
Bunun sonucu elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrili, aşırı büyümüş yağ dokusu hücrelerinden meydana gelmiş nodüller oluşur. Bu ikinci aşamadır, selülite özgü portakal kabuğu görünüm ortaya çıkar.
Üçüncü aşama ise patolojik sürecin devam etmesi sonucu, nodüllerin birbirine yapışarak daha büyük nodülleri oluşturması ve cildin kapitone bir görünüm alması aşamasıdır. Bu aşamada nodüllerin sinirler üzerine baskısı nedeniyle ağrı oluşabilır.

TEŞHİS YOLLARI

Termografi: Vücutta kan dolaşımının normal olduğu bölgelerde vücut ısısı da normal olur. Dolaşım bozukluğu olan yerlerde kanlanma azalacağı için, bu bölgeler vücudun normal ısısından daha soğuk olur. Termografi ile dolaşım bozukluğunun ve selülitin yeri teşhis edilir.
Ekografi: Bir çeşit ultrason cihazıdır ve uygulandığı yerin, ayrıntılı olarak görünümünü sağlar. Yağ tabakasının ve deri kalınlığının ölçümü için kullanılır.
Manyetik rezonans: Vücudun 3 boyutlu incelenmesidir. Bu sayede cilt kalınlığı, yağ tabakası ve oluşabilecek ikincil, üçüncül (tümör, yapısal bozukluklar) nedenlerin tespitini sağlar.

Nasıl korunacaksınız?

n Kilonuzu koruyun. Günde 1500 kaloriden fazla almamaya çalışın.
n Hareket edin, örneğin jogging yapın, bisiklete binin, yüzün, jimnastik yapın.
n Vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.
n Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.
n Tuz, şeker, alkol, sigara, koyu çay, çikolata, kızartma ve undan uzak durun.
n Derinin kanla beslenmesini teşvik edin. Örneğin masaj eldiveni ile kendi kendinize yapacağınız masajla, bir sıcak, bir soğuk duşu sorunlu yerlere tutun. Saunanın da yararı vardır.
n Sert sporlar, vücudun belirli bir kısmını çalıştıran ve düzensiz yapılan sporlar hiçbir işe yaramaz. Selülite karşı en etkili sporlar tempolu yürüme ve yüzmedir. Fakat tıbbi olarak, bütün sporlar içinde en iyisi jimnastiktir.
n Toksinleri ve zararlı maddeleri vücuttan atmak için, günde ortalama 1.5 litre su içmek gerekir. Ancak bu, herkes aynı miktarda su içecek demek değildir. Çünkü her insanın gereksinim duyduğu miktar farklıdır. Genel olarak içilecek sıvı miktarı kiloyla da ilişkilidir. 90 kiloluk bir kişi fazla zorlanmadan bir günde 3 litre su içebilir. Oysa 50 kiloluk biri için bu miktar fazla gelebilir.
n Selülit kremi kullanın.
n Vücudumuzda yer alan selülit kendi başına bir stres kaynağıdır. Vücudunuzu zorlayacak hareketlerden kaçının (aerobik, ağırlık kaldırma gibi). Daha kolay hareketlere yönelin. Örneğin; yüzme, dans...
n Stresten uzak durun. Stresli vücut yağlardan kurtulmak yerine onları korumaya yönelir.

En etkili yöntem mezoterapi

Selülitlerden kurtulmak için, yaşam boyunca özen göstermek zorundayız. Her şeyden önce, kilo alıp vermekten kaçınmalısınız. Hali hazırda selülitleri tedavi etmek konusunda iddialı pek çok yöntem vardır.
n Mezoterapi
Selülite neden olan yağ hücreleri özelliğini kaybetmiş, içinde su toplayan ve sertleşen dokulardır. Kilo vermekle onları yerinden kıpırdatmazsınız. Mezoterapi yöntemi ile deri altına yağ eritici, dolaşım düzenleyici maddeler, selülit giderici karışımlar enjekte edilir. Bunlar selülite neden olan bozulmuş yağ hücrelerini parçalayarap rahatlatır. Böylece yağ hücreleri sıkıştıkları yerden kurtulur ve erimeye başlarlar. Yağ hücrelerini sıkıştıran ve onların metabolizmalarını bozan birikmiş sıvılar vücuttan atılır. Bütün bunların sonucunda yağ hücreleri erir, ödemler dağılır, ciltteki pürüzler kaybolur.
n Masaj
Selülit tedavisinin en önemli ayağı masajdır. Masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir. Dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Selülit tedavisinde etkili olan iki tür masaj vardır. Dolaşım masajları: Kan ve lenfatik dolaşıma yöneliktir. Bu masaj deri altı kan dolaşımını aktive ederek, dokunun canlanmasını sağlar. Lenfatik drenaj masajları: Bu masajlar özellikle lenf dolaşımı üzerinde etkilidir. Masajın, hem elle, hem de aletle uygulanan şekilleri vardır. Elle olan daha yüzeysel olurken, aletli masajın derinlemesine bir etkisi vardır.
n Selülit kremi
Bu kremler ile cildinize daha pür&

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi...Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi tarafından, okur-yazar anneler üniversite hayallerine kavuşacak.Belediyenin belirlediği 40 anne, "Anne Üniversitesi"nde öğretim görevlilerinden eğitim alacak.

Jandarma’da kadın sağlığı eğitimi

Vali Aksoy’un eşi,başlattığı Kadın Sağlığı ve Eğitimi Projesi çerçevesinde dün jandarma eşleri ve komutanlık personeliyle buluştu. İl Jandarma Komutanlığı Sosyal Tesisleri’nde eğitim öncesi öğle yemeğinde jandarma çalışanları ve eşleri ile bir araya gelen Hülya Aksoy ardından katılımcılara eğitim verdi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ