Serinlemenin yolu özel kumaşlardan geçiyor.

Sıcak çok sıcak diye yakınıyoruz, meteoroloji ise sıcak daha da sıcak olacak diyor. Gelmedi diye üzülürken, aşırı sıcakların bastırması hepimizi bunalttı. Ne giysek de bunalmasak diye her sabah gardırobun başında kara kara düşünüyoruz. 

Çoğumuzun tercihi askılı tişörtler ve şortlar oluyor ancak kısa giymek sıcaktan korunmak için yetmiyor. Belki de güneşten korunmak için uzun giymek gerekiyor. 
 
Yazın favori giysileri tiril tiril dökümlü elbiseler, erkekler içinse keten gömlek ve pantolonlardır. Pamuk ve keten yaz günlerinin kurtarıcı kumaşları olsa da hayatımıza giren, bambu, viskon/modal, amikor tensel, muz, Hindistancevizi ve ananas gibi doğal kumaşlar ya da terletmeyen, nefes alan ve bakteri üretmeyen teknolojik kumaşlar, seçeneklerimizi artırıyor. Hatta pek çok markanın koleksiyonunda yer alan organik kumaşlar ise sıcak yaz günlerinin en sağlıklı kurtarıcısı. 
 
Hazır giyim markalarımızdan Jimmy Keyin de kullandığı Coldblack teknolojisiyle üretilmiş giysiler ise güneşin zararlı UV ışınlarına karşı vücudu koruyor. Coldblack özel bir boyama teknolojisi. Bu etiketi taşıyan ürünlerin kumaşları bu özel teknolojisiyle boyanarak güneşe karşı minimum 30 UV korunma faktörü garanti ediliyor. 
 
Bir avantajı da güneş ışınlarının koyu renk giysilerde yol açtığı ısı artışını azaltarak, güneşin altında dahi siyah giymenin serin ve konforlu hissini yaratması.Sadece organik kumaşlardan hazırladığı koleksiyonları ve Nej markasıyla tanınan moda tasarımcısı Nejla Güvenç, yeni nesil teknolojik kumaşlarla ilgili hayli ilginç bilgiler veriyor: Vücut ısısı yükseldiğinde ısının dışarı çıkmasına izin verirken, düştüğünde ısının içerde hapsolmasını sağlayan kumaşlar geliştiriliyor. Hatta elektrik üretenler bile var. Elektrik üretebildiğiniz kumaşlar yardımı ile mp3 dinleyebiliyorsunuz. Ayaklarınızı 30 derecede saint(11) tutmayı garantileyen yünler, bakteri öldürücü ve koku azaltıcı ketenler geliştiriliyor.
 
Bu yaz günlerinde sıcaktan kurtulmak için doğal kumaşları öneren Güvenç, bu kumaşlar hakkında da ayrıntılı bilgiler veriyor. İşte sadece etiketlerde okuduğumuz ama ne olduğunu pek bilmediğimiz, sıcak yaz günlerinde hayatımızı kurtaracak kumaşlar...
 
Hem doğal hem teknolojik
 
- Bambu
Bambunun yapısında bambu-kün isimli antibakteriyel özellik bulunuyor. Bu sayede bambudan üretilen kumaşlar deride alerji yapmıyor, her türlü hassas, alerjik ve sorunlu cilde sahip kişiler bile rahatlıkla giyebiliyor.
 
Hafif bir dokuya sahiptir, giyildiğinde serinlik hissi verir. Nefes alır, daha rahat ve ısı ayarlayıcısıdır; böylece sizi gün boyunca serin, kuru ve daha rahat tutar. Benzersiz mikro dokusu, teri diğer kumaşlardan daha hızlı emmesine ve buharlaştırmasına izin verir.
Ultraviyole ışınlarını kırması en önemli özelliklerindendir. Bambu giysiler çabuk solmaz. Yumuşak, bir kat daha dayanıklıdır. Çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Sıcak yaz veya egzersiz boyunca giysilerinizin derinize yapışmaması başka bir avantajıdır.
Japon Tekstil Tetkik Birliği, bambu kumaşını test ettiğinde 50 yıkamadan sonra bile bambu kumaşının bakteriden koruma özelliğinin hala yüzde 70ten fazla olduğunu açıklamıştır.
 
- Viskon
Viskonun hammaddesi kayın ağacı. Yumuşacık bir dokusu olan viskon kumaş, teri, pamuktan daha fazla emiyor. Viskonun tenle uyumlu bir yapısı ve kaygan dokusu var ve nem alma özelliği yüksek. 
Pamuk gibi selülozdan oluştuğu için yapısı pamukla yüksek benzerlik gösterir. Ayrıca renkleri daha parlak gösterir. Viskon kumaşlar, zarif ve rahattır. Tenle uyumlu, kaygan ve yumuşacıktır. Bu yüzden giyimi rahat ve kolaydır.
- Modal
Yumuşak bir yapıya sahip modal kumaşı, kayın ağacından üretiliyor. Modal kumaşın en önemli özelliği parlak ve yıpranmaya karşı dayanıklı olması. Ayrıca yumuşak dokusu giyenlere kendisini rahat hissettiriyor. Nem transfer özelliği çok iyi olduğu için özellikle sıcak ve rutubetli havalarda rahatlık sağlıyor.
 
- Amicor tensel
Öne çıkan özelliği, antibakteriyel, hijyenik ve serinletici olması. 200 yıkamada bile antibakteriyel özelliğini kaybetmeyen, serin tutabilen bir kumaş türü olan tensel, bakteri, mantar ve kötü koku oluşumunu engelliyor. 
 
- Bio Cool
21. yüzyıl elyaflarından biridir ve akıllı kumaş olarak tanınmıştır. Yeni teknolojik gelişmelerden faydalanılarak üretilen Bio Cool elyafı ile UV ışınlarından, lekelerden ve hatta bakterilerden korunmak mümkündür. Teri dışarı atarak hızlı kuruma özelliğine sahip olan Bio Cool, ayrıca rahatlık, yumuşaklık ve serin tutma özelliklerini de barındırıyor. Hızlı kuruyan, hafif, nefes alabilen ve doğal bir yapıya sahip olan Bio Coolun görevi, ortam sıcaklığı ile ilişkiyi kesip vücut sıcaklığını saint(11) tutmaktır. Aynı zamanda dış etkenlerden etkilenmez ve ısı izolasyonu sağlar.
 
- Organik pamuk
Organik pamuk, konvansiyonel el pamuğuna göre tamamen doğal yöntemlerle üretiliyor. Bu sayede doğanın korunmasına destek verilerek, sürdürülebilir tarıma olanak sağlanıyor. Pamuk serin tutar ve esnektir, sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Doğal yollardan, üretim süreçlerinde zararlılara karşı herhangi kimyasallar kullanılmadan elde edilir. 
 
- Biolact
Süt, insanoğlunun yüzyıllardan beri tükettiği mucizevi besin kaynağıdır. Sütün insan teniyle uyumu, nem dengesini koruyarak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur ve kan dolaşımını hızlandırır. Biolact nemi emer, sağlıklıdır ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. 
- Soya lifi
 
Soya fasulyesi, dünyada milyonlarca kişi için bir protein kaynağı iken soya proteini elyafı insan derisine benzer özellikler taşır. 
Soya, cildi koruyan pek çok amino asit içerir ve cilt proteinlerini harekete geçirir. Soya liflerinden elde edilen kumaş ise kaşmire ve yünlüye benzeyen, yumuşak, UV ışınlarına dayanıklı, doğal anti bakteriyel özelliklerini taşıyor. Ayrıca, soya ipliği, soluk alan int(11)kisel bir ürün olduğu için, terin bir kısmı buhar seklinde vücuttan uzaklaşmaktadır. Soya yaşlanmayı geciktirerek, deriyi yenileme ve antioksidan özellikleri ile insan sağlığını korumada yardımcı olur.
 
Aysun Öz Kaşi/Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

jean pantolonları Hollywood yıldızları gibi giymeye ne dersiniz?

JEAN PANTOLONLARI HOLLYWOOD YILDIZLARI GIBI GIYMEYE NE DERSINIZ?Beyaz yıpranmış jean KİM GİYMİŞ: Ashley Tisadale
NASIL GİYMİŞ: Özellikle yaz aylarının favorisi olan beyaz jean’i tercih eden Ashley Tisadale,trendi ve modern bir hava yakalamış.küçük deri ceket ve bootie’lerle tamamlayan Tisadale,

Siyah rengin marifetleri

Sıkıştığımız zaman siyah ayakkabılarımız, siyah elbiselerimiz aklımıza gelmezmi? Ya da kilo aldığımız zaman hangi renk fazlalıklarımızı kapatır? Tabii ki siyah. Peki siyahın başka nemarifetleri var?Aksesuvarlarda siyah, klasik ve zamansız bir renktir. Görünümü en iyi siyah...

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Avcılar PatentAtaşehir PatentArnavutköy Web TasarımAntep OsgbBaşakşehir Web TasarımAdana PatentAdana Web TasarımAfyon Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti