Sezaryen gerektirecek bir belirti görünyorsa mutlaka normal doğum

Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizdeki sezaryen oranının çok yüksek olduğuna dikkati çekmesi, kamuoyunu da normal doğum mu sezaryen mi sorusunun cevabını aramaya yöneltti. Ülkemizde 2007de gerçekleşen toplam 766 bin doğumdan 251 bini yani yüzde 32,8i sezaryen.

Aslında kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının hepsinden ‘her gelen hastayı sezaryene yönlendiriyor’ diye söz etmek doğru değil. Ama anne adaylarının isteklerinin yanı sıra, herhangi bir saatte değil belirlediği saatlerde doğuma girmek isteyen, tatilini kesmek istemeyen, daha fazla para kazanmak isteyen doktorlar ya da merkezler var. Ancak normal doğumda ısrar eden, bırakın tatili, yılbaşı gecesini bile doğumda geçiren doktorlar da var. Mesleği sırasında gece-gündüz, kar-yağmur ayırt etmeden çalışan doktorları temsil eden iki hekimle; normal ve sezaryen doğum yapan iki anneyle konuştuk…

EŞİ SEZARYEN OLDU

Clinic İstanbul’un Medikal Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevher Önay, hastalarının arasında ‘normal doğum’ konusunda ısrarıyla tanınır. Her hastasını dikkatle inceler, sezaryen gerektirecek bir belirti görmüyorsa mutlaka normal doğum yapmasını önerir. Ancak televizyon habercisi Bilge Egemen ile 4 yıldır evli olan Op. Dr. Önay, hastalarına yaptığı normal doğum ısrarı, sıra eşine geldiğinde hayata geçemez. 26 Ocak 2006’da soğuk bir kış gecesi Bilge Hanım, çeşitli sorunlar yaşar ve normal doğumla değil sezaryenle Cem’i dünyaya getirir. Anne veya bebeğin sağlığının riske atıldığı durumlarda sezaryene başvurduklarını belirten Op. Dr. Önay, “Kaç gece yataktan ya da sofradan kalkıp doğuma gittim. Hiç gocunmam, yorulmam. Mesleğimi, yeni doğan bebekleri kollarıma aldığımdaki o duyguyu seviyorum. Ama ben bile kendi eşimde bunu yaşadım. Risk taşıyordu, epidural anesteziyle sezaryeni tercih ettik. Sezaryen tıbbi olarak zorunlu değilse isteğe bağlı olarak asla yapmam. Ancak bazı anneler ısrarcı davranabiliyor. Ülkemizde sezaryen oranını asıl artıran isteğe bağlı operasyonlar” diyor.

TÜP BEBEK NORMAL DOĞAR

Tüp bebek yönteminde genelde hastaların sezaryeni tercih ettiğini belirten Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bora Cengiz, “Sezaryen için en önemli gerekçe, yıllarca çocuk sahibi olamamış ailelerin maddi ve manevi sıkıntılar sonrasında elde ettikleri gebeliklerin ‘değerli’ olması ve sezaryenin daha ‘güvenilir’ bir doğum yöntemi olduğu kanısıdır” diyor. Bunun yanlışlığına dikkat çeken Op. Dr. Cengiz “Tüm bebekler eşsizdir ve türümüzün devamı normal doğumla da sağlanabilmektedir. Sezaryende kanama, kesi yeri ve diğer enfeksiyonların görülme ihtimali yaklaşık yüzde 50 daha fazladır. Hocalarımız da bize ‘tüp bebekler sezaryenle doğurtulur’ diye bir öğüt vermedi” diyor.

akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi

Belediye ve üniversitenin ortak projesi: Anne Üniversitesi...Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi tarafından, okur-yazar anneler üniversite hayallerine kavuşacak.Belediyenin belirlediği 40 anne, "Anne Üniversitesi"nde öğretim görevlilerinden eğitim alacak.

Jandarma’da kadın sağlığı eğitimi

Vali Aksoy’un eşi,başlattığı Kadın Sağlığı ve Eğitimi Projesi çerçevesinde dün jandarma eşleri ve komutanlık personeliyle buluştu. İl Jandarma Komutanlığı Sosyal Tesisleri’nde eğitim öncesi öğle yemeğinde jandarma çalışanları ve eşleri ile bir araya gelen Hülya Aksoy ardından katılımcılara eğitim verdi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ