Şıklığın yaşı yok. Stil sahibi bir erkek 19’unda neyse, 59’unda da odur.

Şıklığın yaşı yok. Stil sahibi bir erkek 19’unda neyse, 59’unda da odur. Önemli olan kıyafetinizin yaş ve hayat tarzınıza uygun detayları taşıması. Örtünmeyi elbette hepimiz biliyoruz, ama bunu 2008 çizgileriyle nasıl yapacağımızı Ramsey’in tasarım yöneticisi Selhan Yurdusev Tezerken ile Damat’ın stil danışmanıGüneş Güner Işık anlattı.

19’UNDA


Çeteyle takılırken...

Biliyoruz ne giysen yakışıyor. O enerjik halinle üstüne giydiğin bir anda parlamaya, konuşmaya başlıyor. Ama birkaç uzman tavsiyesinin hiçbir zararı olmaz. Jean’den vazgeçemiyorsan en azından lacivert yıkamalı ve fit olmasına dikkat et. Deri bir cep garnisi ya da özel dikiş detayları mühim, bunlar senin stilini dışa vuracak. Üzerine giyilecek ince ve kısa yakalı, 2 santimlik pat ve manşeti olan bir beyaz gömlek, kıyafetinin paspartusu. Zaten esmerlere süper gider. Gri, iki düğmeli triko bir hırka da seni yüzyılımıza taşıyacak. Cep ve omuzda şerit olabilir. Hatta olsun! Sarışınlar farklı: Onlar uçuk mavi bir gömlekle, lacivert triko kullanmalı. Parlak bir kumaştan elyaflı ve kapüşonlu gri metalik bir mont seni modern gösterecek. İkinci bir alternatif de 70’ler görüntüsü taşıyan deri, fermuarlı bir biker (motosikletçi ceketi). Kilo varsa mont mutlaka elyafsız olsun. Boy problemini de kısa mont ve dar paça pantolonla en aza indirebilirsin. Atkı kullanacaksan bunların hepsinden farklı bir renkte olmalı. Spor ayakkabın ince yapılı olduktan sonra istersen renkli, istersen beyaz ve gri tonlarda tercih edilebilir. Her zaman değil ama duruma göre postacı tarzı, yıkamalı deri bir çanta iyi gidebilir.

EFENDİ GÖRÜNMEK GEREKTİĞİNDE

Bütün bu asiliğe rağmen efendi görünmenin işe yaradığı zamanlar da var. Harçlığını artırmak için ince yakalı beyaz gömleğe, 5 santimlik bir kravat bütün kalpleri yumuşatacaktır. Jean yerine klasik kesim yün ya da pamuk bir pantolon da harçlık bütçene katkıda bulunacak.

29’UNDA: Dünyayı fethetmeye hazır...

Her şey yavaş ve eskimiş, herkes atıl değil mi? Şu köhne dünyayı ancak bir devrim kurtarabilir ve siz de Che Guevera olmalısınız! Her ne olursan ol komandante, eğer dünyayı değiştireceksen buna kendi görünüşünden başlamak işleri kolaylaştırabilir. Enerjine gereken her şeyden önce fit kalıp, tek düğme bir takım elbise. Seyahate de uygun olmasına bilhassa dikkat (az kırışan travel suitler). Takımın yakası mutlaka ince, etek ve kol boyları kısa olmalı. Etkileyiciliği artırmak istiyorsan düğmeler gerçek sedef olabilir. Cepler çift fileto olmalı. Pantolon ince ve dar paçalı tercih edilmeli. Yaşa ayak uydurabilmesi için gömleğin pamuk ve ince yaka olmasında fayda var. Esmersen siyah veya antrasit takım ile beyaz gömlek, sarışınsan gri ve lacivert takım ile mavi gömlek daha iyi gider. Kravatın en fazla 7 santim genişliğinde olabilir. Mutlaka ipek olmalı. Pardösünün fit ve modern kesimli olmasını söylemeye gerek yok. Bağcıklı lofer ayakkabın kemerle uyumlu değilse, ne kadar şık olursa olsun int(11)tin. Evrak çantası taşıyacaksan (ki iyi fikir) o da aynı renkte ve deri olmalı.

GECE ÇIKMAK GEREKTİĞİNDE

Kravat mutlaka çıkacak. Yüksek yaka takım elbise ile tona ton bir gömlek ya da spor bir ceket ile jean iyi bir kombinasyon olabilir. Gömlekten toptan vazgeçebilirsen, ince V yaka triko veya örme üstleri de kullanabilirsin.

39’UNDA: Gücünün doruğunda...

Şu on yıl sanki babanı haklı çıkarmak için çalıştı değil mi? Belki de iktidar dedikleri gerçekten içi-dışı kendin olabilmekte saklı. Sık mı toplantılara giriyorsun? O zaman iki düğmeli, beli formlu yelekli bir takım elbise kullanmakta yarar var. Bu fitlerin tarifi. Kilolular yeleği aklından bile geçirmesin. Düğmeler gerçek boynuz olursa daha şık. Ama sarışınlar kahve ve toprak tonlarından uzak dursun. En uygun gömlek klasik yaka. Renge renk çizgili mavi ve beyaz gömlekler bu yıl da vazgeçilmez. Boyuna güveniyorsan altına duble paça pantolon (hatta dar ve duble paça) olabilir. Bu kıyafete uygun olan elbette ki mikro desenli bir kravat. Üzerine yün kumaştan, erkek yaka, modern kesimli bir kabanla çok yakışacaktır. Kemer ve kösele ayakkabı klasik olsun. Elbette bunlarla uyumlu bir evrak çantası lazım.

BİRAZ SPOR GÖRÜNMEK İSTEDİĞİNDE

Rahat kalıplar, naturel renkler tercih edileceğini zaten biliyorsun. Mesela blazer ceket, kanvas pantolon, çizgili spor bir gömlek, altına spor taban ve klasik görünümlü bir ayakkabı. Tek ceket ve tek pantolon kombinasyonlarını bir tek trikolar spor havaya sokabilir.

49’UNDA

İnce zevkler zamanı...

Kim demiş aynı nehirde iki kere yıkanılmaz diye! Üstelik her seferinde başka keyifler, yeni tatlar alınır. İşte şimdi gerçekten yaşamaya başladın. Şöyle bir dur. Yerleşmiş kişiliğin, görgün, bilediğin zevklerin dışına da yansısın. Özel dikim yün bir takıma ne dersin? İçine de tam İtalyan yaka ve devrik manşetli bir gömlek gerekecek. Boy sorunu varsa çizgili bir gömlek imdada yetişebilir. Takım düz renkse mikro desenli, desenliyse düz bir fular kullan. Fazla kilolar arttıysa fular şıklığına gerek yok, onun yerine mendil daha iyi. Kaşmir palton reglan kollu olmalı. Ayakkabının kösele olması elzem de, el yapımı olursa daha çok yakışacaktır. Ayakkabı ve aksesuvarların su yılanı ya da deve kuşu derisinden olması ince zevkini tam da bu yılın diliyle dışarı vuracak.

HOBİLERİNE VAKTİ AYIRIRKEN

Hafta sonu country tarzı giyinebilirsin. Mesela üye olduğun briç kulübüne giderken ekoseli, kahve tonunda ceket, kanvas deve tüyü rengi pantolon ve triko iyi fikir. Kulüp yat kulübüyse o vakit istikamet marine tarzı: Beyaz ceket, lacivert bir pantolon ile lacivert-beyaz polo yaka bir triko. Ama pantolon pamuk ya da pamuk-kaşmir olsun.

59’UNDA: Artık toruna da vakit lazım.../_newsimages/5035426.jpg

Biliyoruz aslında herkesten delikanlısın, ne giysen yakışıyor. En sıradan kılıkla bile göz dolduruyor, beğeniliyorsun. Ama yine de birkaç küçük tüyonun zararı olmaz: Yünlü, hafif, rahat kesimli ceket iyi fikir. Kiloluysan tüvit desenli bir kadifeye ne dersin? Pantolon pamuklu veya kadife olabilir, tamamen paşa gönlüne kalmış. İçine mutlaka polo ya da V yaka bir triko. Esmerler açık renkleri kullansın. Takım klasik çizgiliyse, jakarlı gömleğe bir şans ver, göreceksin nasıl afili olacak. Kemer ya da askı kullanabilirsin, yeter ki ayağında klasik-spor bir ayakkabı olsun.

TORUNLA BOĞUŞURKEN

Yün ceket iyi fikir demiştik. Atçılık oynarken bile kolay buruşmuyor. Her türlü kazaya karşı mukavemeti yüksek kumaşlardan pantolon seçmekte yine de fayda var. Keza gömlekler de easy care apreli olsun ki, kolay ütü tutsun. Onları ziyarete giderken kullanacağın ufak şık bir seyahat çantası, mahalledeki bütün olgun hanımların yüreğini hoplatacak.

 

Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ