Simla Atay’ın ‘İstanbul’ temasıyla hazırladığı kişiye özel çanta, tişört ve yastıklar renkli figürlerle dolu.

Tasarımlarında karikatürize tiplere rengarenk çiçekler, tarihi karakterlereyse çağdaş ünlüler eşlik ediyor.

Punk akımı ile Karagöz-Hacivat figürünü bir tişört tasarımında bir araya getirebilen, ilginç karikatürleri bir çantaya işleyebilen genç tasarımcılardan biri Simla Atay. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı mezunu Atay’ın tasarımlarında zıtlıklar öne çıkıyor. Kendi adıyla kurduğu ‘design by Simla Atay’ markasıyla Bostancı’daki ‘ev atölye’sinde çanta, yastık ve tişörtler tasarlıyor. ‘İstanbul’ temasıyla hazırladığı tasarımlarda koton, pamuklu ve saten gibi kumaş çeşitleri üzerine el boyaması ile yaptığı resim ve desenleri işliyor. Elişi koleksiyonunun arasında Galata Kulesi, Kız Kulesi, Hürrem Sultan, IV. Murat, Ortaköy Camii ve vapur silueti gibi ayrıntılar göze çarpıyor. Atay, tasarımlarında kişilerin isteklerine de yer verebiliyor, talebe göre istenilen renk ve konsepti uygulayabiliyor. Ayrıca tasarımlarını çeşitli objelerle süslemekten de büyük keyif alıyor. Mesela kumaştan heykel görünümlü suratlar yaparak bunları çantalara ya da tişörtlere işliyor.

Atay, çantalar tasarlamaya ressam bir arkadaşından aldığı tuval bezlerinin üzerine çizdiği resimlerle başlamış. Çantalarını tuval bezine en yakın olarak gördüğü kanvas kumaş üzerine yapıyor. Ardından tasarım aşaması geliyor.

Kendi özgün tasarımlarını insanlarla buluşturmayı isteyen Atay, "Okulda bize öğretilen en önemli şey, trendleri takip ederek kendi tarzımızı ortaya koymamızdı. Desenlerimi içgüdüsel olarak çiziyorum. Ancak elbette etkilendiğim şeyler de oluyor" diyor. Desen çiziminde ve tasarımın şekillenmesinde en çok nelerden etkilendiğini sorduğumuzda ise daha çok punkların ‘kendin yarat’ felsefesinden etkilendiğini anlatıyor. Aynı zamanda ‘art nuvo’ tarzı da ilgisini çekiyor; "Bu akımda daha çok çiçekli desenler, uçuşan saçları olan kadın figürleri görebilirsiniz. El işçiliğine önem veren bir akım" sözleriyle de art nuvo’dan bahsediyor. Atay’ın tasarımlarında mizahi unsurları görmek de mümkün. Çünkü tasarımcı, karikatür tiplemelerini de tişört ve çantalarında kullanmayı seviyor. Türk tasarımcıların kendi kültüründen beslenmesi gerektiğini düşünen Atay, ‘İstanbul’ koleksiyonunu da bu düşünceyle hazırlamış.

O, İstanbul’un yakın gelecekte tasarım şehri haline geleceğini düşünüyor. Bu nedenle çalışmalarında şehrin güzelliklerini ya da kendisinde iz bırakan detayları vurgulamak istiyor.

Tasarım sürecinde kendi çektiği fotoğraflardan da yararlanıyor Atay. En büyük hedefinin insanların kendi çizdiği desenleri gördüklerinde bunların onun elinden çıktığını anlamaları. Tasarıma son yıllarda gençlerin de ilgi duyması onu ‘sokak tarzı’ denilen anlayışa yönlendirmiş. İngiltere’de sokakta insanların giyimi moda olup tüm dünyaya yayılırken Türkiye’de de kendi kültürümüzle evrensel kültürü yansıtabilecek tasarımların ilgi çekeceğini düşünüyor.

Simla Atay’ın özel hediye alternatifleri arasında sayılabilecek bir diğer çalışması ise fotoğraftan portre yastıklar yapabilmesi. Diyelim ki siz bir fotoğrafınızı veriyorsunuz, bunu bir yastığın üzerinde görmeniz mümkün. Bu şekilde özel tasarımlar üç günde teslim ediliyor. Yastık fiyatları 40, tişörtler 30, çantalar ise 50 YTL’den başlıyor. Renkler çoğaldıkça ve işçilik arttıkça fiyat artabiliyor.

AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ