Sınavdan önce doğru beslenmeyle başarı artar

ÖSS ve OKS yaklaşırken, öğrencilerin sadece derslerine değil, beslenme şekillerine de özen göstermeleri şart. Diyetisyen Banu Kazanç, "Doğru beslenmeyle sınav başarısı artar" diyor..
Sınav döneminde çocukların  beslenme  şekilleri hem psikolojilerini, hem de performanslarını etkiliyor. Diyetisyen Banu Kazanç, doğru beslenerek sınav stresinin azaltılabileceğini ve sınavda elde edilecek başarının artırılabileceğini söylüyor...

KOLA YERİNE MEYVE SUYU

* Sınav döneminde, doğru bir beslenme programıyla başarı artırılabilir mi?
Sınav dönemlerinde aşırı strese bağlı olarak, bazı kişiler kendilerini aşırı yeme alışkanlığı içinde bulur. Bazı kişilerinse stres nedeniyle sinir sistemleri zayıflar. Yemek yiyemedikleri için hızla kilo vermeye başlarlar. Gerginliği önleyici B kompleks vitamini ve dikkati artıran demir C vitamini açısından zengin beslenme uygulamanız, başarınızı arttıracaktır. Sınavda dikkatin artması ve konsantrasyon, beslenmeyle direkt alakalıdır. Sınavın bir hafta öncesinde, konsantrasyon artmasına yönelik bir beslenme programı uygulamak faydalı olur.

* Sınav öncesinde, beslenmede nelere dikkat etmek lazım?
Bazı yiyecekler vücutta, kaygılı dönemlerdeki fizyolojik değişimlere yol açar. Çarpıntı, huzursuzluk, gerginlik ve sinirlilik yaratabilir. Kafein gibi uyarıcılardan uzak durun. Kafein metabolizmanın  hızlı çalışmasına neden olur. Kalp atışı, kan basıncı ve vücudun oksijen ihtiyacını artıran stres hormonlarının salgılanmasına yol açar. Kahve, çay, kola, kakaolu ve çikolatalı içeceklerden kaçının. Bunların yerine int(11)ki çayları ve meyve suları içebilirsiniz. Şeker ve tuz alımını azaltın. Alınan şekerin vücutta enerjiye dönüşmesi için B vitaminine ihtiyaç vardır. Eğer fazla miktarda şeker tüketirseniz, B vitamini deponuz azalır. B vitamini daha zinde olmanızı sağlayacağı için vücuttan azalması aleyhinizedir. Stres altındaki vücut, B vitaminini daha çok tüketir. Deponuzda yeteri kadar B vitamini yoksa, kendinizi halsiz hissedersiniz. Fazla tuz kullanımı da vücudun aşırı su tutmasına neden olur. Bu da kan basıncını arttırır. Kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinler almamaya da dikkat edin. Ayrıca posalı yiyeceklerden de uzak durmakta fayda var. Bu tür gıdalar bağırsakları çok fazla çalıştırdığı için sınav sırasında sizde kaygı hali yaratabilir. Dışarıdan alınmış gıdaları da yemeyin. Yoksa; mide ve bağırsak sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

KAHVALTISIZ ÇIKMAYIN!

* Sınav günü nasıl beslenmek gerekiyor?
Evden çıkmadan önce mutlaka kahvaltınızı yapın. Konsantrasyonunuzu toplamak ve dikkatinizi yoğunlaştırmak için gece boyunca aç olan vücudunuza, sabah besin girmesi şarttır. Kahvaltıda ne çok, ne de çok az miktarda yemek yiyin. int(11)ki çaylarını veya meyve sularını tercih edin. Hazır gıda yerine, evdeki gıdaları kullanın. Sınav sırasında sık sık susamanıza neden olacak gıdalar yememeye, özellikle özen gösterin.
Sınavdan bir hafta önce:
* Her gün bir bardak taze sıkılmış portakal suyu için. İçine havuç suyu da karıştırabilirsiniz.

* Zihinsel performansı arttıran balık zengini bir beslenme uygulamalısınız. Haftanın 4 günü balık yemelisiniz. Balıklardan özellikle yağ oranı yüksek olan somon balığını tercih edin. Taze balık yiyemeyenler ise; mutlaka ton balıklı sandviç yemelidir. Sandviçin yanında mutlaka bir bardak meyve suyu için.

* Konsantrasyonu ve düşünce gücünü arttırıcı, zengin demir içeren bir beslenme uygulamalısınız. (Karaciğer, et, pekmez gibi.) Et yiyemeyenler ise demir içeriği yüksek olan baklagillerden soya fasulyesi ve kuru fasulye yiyebilir. Ayrıca her gün multivitamin içilmelidir.

* Mutluluk hormonu salgılayan ve rahatlamayı sağlayan yiyecekler tüketin. Süt, ananas, yoğurt, muz ve çikolata yiyin.

* Günde bin mglık C vitamini takviyesi alın.

* Zihin açıklığı için haftada 3 kez, bir tablet balıkyağı alın. Kafeinden uzak durun.

* Sınavdan bir hafta önce uyku düzeninize çok dikkat edin. Vücudunuzu ve beyninizi dinlendirmeye çalışın. Beslenme ihtiyacınızı tam olarak karşılayacak etkili bir beslenme programı uygulayın.

* Stres ve gerginliği atmanızı sağlayacak birtakım aktivitelerde bulunun. Sevdiğiniz sporu yapın. Ben en çok yüzmeyi tavsiye ediyorum. Çünkü yüzme ve su dikkati toplamayı sağlıyor ve kan dolaşımını düzene sokuyor. Ayrıca vücutta bir dinlenme hissi oluşmasını da sağlıyor.
Sınava hazırlanırken uygulanabilecek bir haftalık mönü
Bu mönüye, haftada 3 gün sade veya çikolatalı sütlü tatlı ekleyebilirsiniz...
1. Gün
Sabah

* 1 bardak portakal suyu
* 100 gr. peynir
* 2 dilim ekmek
* 1 tatlı kaşığı pekmez

Öğle
* 1 tabak sebze yemeği (Tercihen enginar ya da bezelye)
* 1 kase yoğurt
* 2 dilim ekmek
* Salata

Ara
* 1 muz

Akşam
* 200 gr. et yemeği (6 -7 köfte)
* 1 kase yoğurt
* 2 dilim ekmek
* Salata

Ara
* 1 kivi

2. Gün
Sabah

* 1 bardak süt
* 1 tatlı kaşığı pekmez
* 8 kaşık Cornflakes

Öğle
* 1 tabak sebze yemeği
* 1 kase yoğurt
* 2 dilim ekmek
* Havuç salatası

Ara

* 1 bardak portakal suyu

Akşam
* 350 gr. balık
* 2 dilim ekmek
* Salata

Ara
* 1 muz

3. Gün
Sabah

* 1 bardak süt
* 1 tatlı kaşığı pekmez ve muz karışımı

Öğle
* 200 gr. et
* 1 kase yoğurt
* 1 dilim ekmek
* Salata

Ara
* 2 kivi veya 1 ananas

Akşam
* 200 gr. et
* 1 kase yoğurt
* 1 dilim ekmek
* Salata

Ara
* 2 kivi veya 1 ananas

4. Gün
Sabah

* 1 bardak portakal suyu
* 1 tost

Öğle
* 200 gr. et
* 1 tabak pilav veya makarna
* 1 kase yoğurt
* Salata

Ara

* 5 ceviz ve 1 muz

Akşam
* 200 gr. karaciğer
* 2 dilim ekmek
* Salata

Ara
* 2 kivi

5. Gün
* Sabah 2 yumurta
* 50 gr. peynir (İkisi karıştırılarak omlet ya da menemen yapılabilir.)
* 2 dilim ekmek
* 1 bardak portakal suyu

Ara
* 1 elma

Öğle
* 1 tabak sebze yemeği
* 1 tabak pilav veya makarna
* 1 kase yoğurt
* Salata

Ar

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Gizli depresyon nedir ?

Gizli depresyon nedir ? Gizli depresyon son yıllarda birçok insanda görülmeye başlayan ruhsal bir bozukluk olarak tanımlanır. Bu durumun artmasının nedenlerinden biri çok fazla dillendirilmesiyle insanların en ufak üzüntülerinde depresyona girdim diyerek öyle düşünmeleri olduğudur.

Paranoya nedir? Paranoid kişilik bozukluğu nedir?

Paranoya nedir? Paranoid kişilik bozukluğu nedir? Paranoid bozukluk; saçma olmayan bir kurguyla ve iyi düzenlenmiş bir düşünce biçimiyle her şeyden şüphelenmektirdir. Birey bu aşamada ailesinden, eşinden, arkadaşlarından, sosyal çevresinin tamamından şüphelenebilir.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)