Smokin nasıl giyilir

Erkek modasının kadın modası kadar renkli olmaması ve takım elbisenin çok fazla ötesine geçememesinin de etkisi var tabii.  Aslında takım elbise deyip geçmemek gerekiyor zira kumaşından dikişine çok ama çok emek isteyen bir iş.
Geçtiğimiz günlerde dedesi Atatürkün terzisi olan Levon Kordonciyanın atölyesine gittiğimde bir kez daha anladım. Kordonciyan, simokin konusunda nam salmış bir isim zira Obamadan James Bond filmlerine kadar smokin göndermiş. Ünlü moda okullarından falan değil, 4 kuşaktır Atatürkten başlayıp ülkemizin önemli isimlerine smokin ve takım elbise dikmiş aile mektebinden mezun. İlkokuldan beri terzilik yapıyor. O kadar usta ki kalıp kullanmadan gözü kapalı ceket ve pantolon kesiyor. İşin içinde pişmesi bir yana insanın mesleğine aşık olunca neler yapabileceğinin önemli bir göstergesi Levon Kordonciyan. E-ticaret ödülü bile var. Müşteri kitlesi Azerbaycandan Amerikaya kadar uzanıyor. İnternete girin smokin yazın ilk onun adı geliyor. Kendisi henüz 31 yaşında ama Türkiyenin smokin, frag ve ceket atay diken belki de tek terzisi. Kalıpları Atatürk zamanına kadar dayanıyor.

SEĞMEN AĞA GİYDİ SMOKİN MODA OLDU
Türkiyede erkekler pek smokin giymezdi ancak son yıllarda giyiliyor bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz diye sorduğumda Kordonciyan, Nato, toplantıları, İngiltere Kraliçesinin ziyareti gibi toplantılar etkiliyor tabii ama Asmalı Konakta düğün sahnesinde başroldeki oyuncuların smokin giymesinden sonra insanlar smokin fikrine alışmaya başladı. Dönüm noktası o oldu diyor.  Burada da dizi etkisi çıkıyor karşımıza. O kadar devlet erkanı, bürokrat giyiyor etkilenmiyoruz da Seğmen Ağa giyince sokağa iniveriyor işte.
Levon Kordonciyanın smokinlerinin sırrı kalıplarından sonra kumaşlarında yatıyor ki, hayli milliyetçi olan Kordonciyan Türk malı kullanmaktan yana. Çok iyi kumaşlarımız var, ben Altınyıldız kumaş tercih ediyorum ve ham kumaşları 6 ay havuda bekletip daha sonra tazyikli sudan geçirip kuruttuktan sonra dikiyorum.

SMOKİN NASIL GİYİLİR?
Pek çok erkek giyim firmasına danışmanlık ve yılda birkaç kez kesim dersi veren Levon Kordonciyandan smokin konusunda bilmemiz gerekenleri de öğrendim.
- Bir smokinin ne yakasına da ne koluna ilik açılmaz, rozet takılmaz.
- Kollara yırtmaç da yapılmaz sadece düğme dikilir.
- Smokin pantolonu pilili olmaz.
- Smokinin kuşağı ve smokini aynı satenden olmalı.
- Esas smokin şal yakadır.
- Smokin pantolonunda arkada cep olmaz.
- Smokin ceketinin ceplerine telefon ve sigara konulmaz.
- Ayakkabınız rugan, çorabınız siyah ve ipek olmalı.
- Başkasının düğününde klasik smokin tercih edilmeli, asla frag giyilmez frag sadece ev sahibi tarafından giyilebilir.
- Damatlık smokinlerde papyon ve kuşak gelinliğin renginde olmalı.

AYSUN ÖZ KAŞİ/AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Erkekler için tasarladılar İtalya’da her yıl düzenlenen dünyanın en önemli erkek giyim moda fuarlarından Pitti Uomo’nun 93’üncüsü, Floransa’da yapıldı.
Erkek gömleği giymek 2018'de kadın moda trendi Dolapların vazgeçilmezi gömlekler, kullanım tercihlerinin hızla değiştiği günümüzde şıklığını farklı tarzı ile tamamlamak isteyen trend kadınlarında tercihlerinin odak noktası oluyor.
Dünyanın en yenilikçi erkek giyim markası Tudors Gömlek, kadınların ilgisini değerlendirerek,

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ