Smokin seçmenin püf noktaları

 

Evet smokinlerden bahsediyorum, hiç öyle korku ile yaklaşmayın. Elinize bir fırsat geçti, bunu mutlaka kullanın. Smokin bu sezon moda olmasının yanında erkelere asil, erkeksi bir hava ve bir geceliğine prens gibi görünme şansı verir. Moda dergilerinden,  FİLM   karelerinden fırlamış gerçek bir centilmen gibi görünmeye hazır mısınız? Smokinler, bir nevi yatırım da sayılabilir. Özellikle tüm o yaz akşamları otellerde ve şık balo salonlarında yapılan düğün ve mezuniyet gecelerinde yanınızda, servet harcanmış ışıl ışıl gece elbiseleri ile boy gösteren kadınların yanında sönük kalamazsınız.

SMOKİN SEÇERKEN DİKKAT!
Bir iki püf noktasına dikkat ederek kendinize en yakışacak smokini seçmek o kadar da zor değil. İşte dikkat edeceğiniz noktalar.
1- Smokini, takım elbiseden ayıran en önemli detay, ceket yakalardır. Yaka konusunda üç seçeneğiniz var. Saten olması koşulu ile şu yakalardan birini seçebilirsiniz:
Bu aralar çok moda olan şal yaka, hiç uç yapmadan dümdüz iner. 50lilerde James Dean ile moda olmuştu. Çok ince olması kaydı ile mezuniyetlerde benim favorim.
Kırlangıç yaka, uçları yukarı doğru bakan yakadır ve gece için en uygunudur. Düğün davetleri ve damat smokini için uygundur.
Normal yaka, bildiğimiz klasik takım elbise yakasıdır ama parlak siyah bir kumaştan dikildiğinde smokin görüntüsü de verebilir. Risksiz ama iddiasızdır da... Daha az şatafatlı kutlamalar için uygun olacaktır. Smokin ceketlerinde fit ve dinamik bir görüntü için tek düğmeli olanları tercih edin.
2- Smokin kesinlikle üzerinize tam oturmalı hatta dar kesim olmalı. Özellikle mezuniyet gecelerinde pantolon kesiminizin de dar paça olmasına dikkat edin. Bolluk ve potluk yapmamalıdır.
3- En çok dikkat etmeniz gereken detay, gömlek-kravat veya gömlek-papyon ikilisi olacaktır. Gömleğiniz gerçekten bembeyaz ve jilet gibi durmalı, ceketi çıkardığınızda bolluk yapmamalı ve dar kesim olmalıdır. Katlı manşet her zaman daha özenli ve şık durur. Gömlek önünde, moda olan siyah pin düğmeler olabilir ama bu, daha çok damat smokini ya da çok şık düğünler için doğru olacaktır ve papyon takılması gerekir. Mezuniyet partisinde küçük yaka, beyaz bir gömlek ve ince, saten, siyah kravat yeterli olacaktır. Beyaz, kare katlanmış cep mendili de hoşluk katar.
4- Aksesuarlar can alıcı int(11)işleri yapar. Deri kayışlı, parlak camlı, siyah bir kol saati, parlak gümüş kol düğmeleri, hafif sivri burunlu, bağcıklı siyah rugan ayakkabılar hayel ettiğimiz o kusursuz centilmenin kostümünü tamamlar.
5- Yaz geceleri, şık kutlamalarda bir diğer alternatif ise beyaz ceketli siyah pantolonlu smokin kombinidir. Beyaz fit smokin ceketi mutlaka beyaz gömlek, siyah kravat veya papyonla birlikte kullanılmalıdır. Bembeyaz bir smokin ise iddialı ve   farklı olmak isteyen genç erkekler için cesur ama şık bir seçim olacaktır.
Kaynak:Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

50 sinden sonra nasıl giyinmeli?

Bol aksesuar takan, yırtık jean ile dolaşan orta yaş erkeklerin hepsi felaket! Genç görünmeye çalışmak yerine, olgun bir erkek gibi giyinmeye çalışın.52 yaşındayım. Sürekli spor yapıyorum ve vücuduma güveniyorum. Dar tişörtler giymek istiyorum ama eşim yaşıma uygun olmadığını söylüyor.

Şık bir smokin giymenin ipuçları

Şık bir smokin giymenin ipuçları

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Arnavutköy Web TasarımAvcılar Web TasarımAntep OsgbAtaşehir PatentAdana PatentAdana Web TasarımAvcılar PatentBalıkesir Web Tasarım
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti