Soyluluk göstergesi sayılan fırfır ve volanlar 2010 yazının da favorilerinden...

Fırfırlar ve volanların kardeş detaylar olduklarını söyleyebiliriz. Genelde yaka veya etek kısımlarında bulunan volanlar, eskiden terzilerin diktikleri elbiselerden ellerinde kalan parçaları kıyafetlere süs olarak eklemeleriyle ortaya çıkmış. Fırfırlar ise kumaş ya da kurdelelerin sıkıca bir araya toplanmasıyla ortaya çıkan kıvrımlı bir süsleme biçimi olarak biliniyor. Özellikle 15 ve 16’ıncı yüzyılda fırfırlar hem erkeklerde hem de kadınlarda bir soyluluk belirtisi sayılıyordu ve gösteriş için kullanılıyordu.
Fırfırlar ve volanlar kıvrımlı ve katmanlı formlarından olsa gerek, yaz sezonunun favorisi olan yumuşak, hafif dökümlü kumaşlara ve canlı renklere de çok yakışıyorlar. Bu kadınsı ve zarif detayı Stella McCartney koleksiyonundaki neredeyse her parçada kullandı; özellikle turuncu ve kırmızıya ağırlık verdi. Marc Jacobs da öyle... Oscar De La Renta’nın gelinliklerini bile volanlar süslüyor. Volanlı gelinliklerin kesinlikle çok nostaljik bir havası var. Dolce&Gabbana ise fırfırlı eteklerine biraz western bir hava kattı ve onları jean kumaşların tasarımında kullandı.

Dikkat, şişman gösterebilir!
* Hem fırfır detayları hem de volanları kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kumaşın türü. Çünkü bu masum ve şirin görünen detaylar sizi bir anda olduğunuzdan daha kilolu gösterecek bir düşmana dönüşebilir. Bu yüzden fırfırlarda geniş dokulu modeller yerine ince yapıda olanlara ve giysilerin sadece bir bölümünde kullanılan detaylara yönelmekte fayda var.
* Volanlar doğru kullanıldıklarında pek çok marifete sahip olabiliyorlar. Omuzlarınızı daha geniş göstermek istiyorsanız omuzlarınızda, göbeğinizi kamufle etmek için belinizde ya da küçük göğüsleri biraz daha büyük göstermek için volanlardan yardım alabilirsiniz.
* Giydiğiniz kıyafetin sadece üst ya da sadece alt kısmında bu detayları kullanmaya özen gösterin. 
* Fırfır detaylı kıyafetler giyerken çok fazla rengi bir arada kullanmamaya çalışın.

Kaynak:Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Tişörtlerde çizgi karekter modası

Tişörtlerde çizgi karekter modası...Leman dergisinin en tanınmış karakterlerinden, Mehmet Çağçağ’ın imzasını taşıyan Timsah ve Daral bu yaz Tiffany’nin hem tişörtlerinde hem de terliklerinde olacak. Penguen çizeri Erdil Yaşaroğlu da Mavi Jeans için tişört tasarladı

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın..Bir okul yılı daha sona ererken bu yıl mezun olacakların aklında da “Ne giyeceğim?” sorusu çoktan belirdi. Bu hayatta gerçekten doya doya kutlanması gereken bir şey varsa o da mezun oluyor olmaktır.

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Adana Web TasarımAvcılar PatentAfyon PatentAvcılar Web TasarımAdana PatentArnavutköy Web TasarımAtaşehir PatentAntep Osgb
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti