Stil ikonu


""1- Modaya çok düşkün olduğum söylenemez. Sadece giyinmek için giyinenlerdenim. Hatta arkadaşlarım bir stilimin olmadığını söylüyor. Kendime bir stil oluşturmam mümkün mü? (Mine O. - Ankara)
Siz ne kadar stiliniz olmadığını söyleseniz de,  modaya düşkün olmamanız bile sizin stilinizin bir göstergesi. Ama stilinizi geliştirmek istiyorsanız, kendinize hangi imajı yakıştırdığınızı düşünmelisiniz. Bunun için moda dergilerini karıştırarak, kendinize hangi resimlerin ya da kıyafetlerin daha yakın olduğuna karar verebilirsiniz. Ayrıca kendine güven de çok önemli. Kendinize güvenmeli, güzel ve özel biri olduğunuza inanmalısınız. Özgün olmaya da dikkat etmelisiniz. Moda  trendlerine yapışıp kalmaktansa kendi kişisel stilinize sadık kalmalısınız. Ayrıca stilini beğendiğiniz yıldızları da takip edebilir, onların giydiklerini kendinize uygulayabilirsiniz. Vücudunuzda beğendiğiniz bölgelerinize göre kıyafet seçmelisiniz. Kıyafeti aksesuarın tamamladığını da unutmamalısınız. Stilinize uygun aksesuar, ayakkabı ve çanta kullanmalısınız. En önemlisi kendinize, vücudunuza ve yaşam tarzınıza uygun olan kıyafetleri seçmelisiniz. Giydiğiniz kıyafet içinde mutlaka kendinizi rahat hissetmelisiniz.


2- Esra hanım, size sorum stil geliştirme konusunda... Bir kadının kendi stilini geliştirmesi mümkün mü? Eğer mümkünse neler yapmak gerekir, önerilerinizi yazarsanız sevinirim. (Ilgın K. - İstanbul)
Stilinizi geliştirmek tabii ki mümkün. Tarzınızın nasıl olduğunu biliyorsanız, işiniz daha da kolay. Örneğin klasik, modern, trendy, spor ya da hippi tarzı mı giyiniyorsunuz; buna göre stilinizi daha da kolay geliştirebilirisiniz. Yeni bir saç modeli stilinizi öne çıkarmak için her zaman işe yarar. Siz de kendinize yakışan bir saç modeliyle ilk adımı atabilirsiniz. Ne kadar şık giyinirseniz giyinin, eğer saçınız başınız dağınık, ellerinizin manikür zamanı gelmişse, bakımsız görünürsünüz. Bu nedenle, stil sahibi olmak için öncelikle kişisel bakımınıza önem verin. Ayrıca renk seçimi ve aksesuarlar da stil konusunda çok önemli detaylar. Örneğin vurucu renkleri giyinmek istiyorsanız, bluz ve eşarp gibi tamamlayıcı parçalardan başlamalısınız. Aksesuar konusunda da, güneş gözlüğü, renkli çorap ya da vintage çanta gibi aksesuarların daha dikkat çekici olduğunu unutmayın. Tabii ki bunlar tarzınıza uygunsa gardırobunuza girmeli. Bunun yanında kendi stilinize yakın hissetiğiniz bir tasarımcıyı belirleyin ve onu takip edin.

3- Giydiğim kıyafetle kimseye benzememeye özen gösteriyorum. Prototip gibi görünmek hoşuma gitmiyor. Özgün olmak için neler yapmalıyım? (Bahar N. - İstanbul)
Hepimiz giyinmeyi seviyor ve yeni şeyler deneyerek yaratıcı olmaya çalışıyoruz. Özgün olmak da stil sahibi olmanın vazgeçilmez şartlarından. Ama özgün olacaksınız diye hiç olmayacak parçaları giymeniz de çok saçma! Size yakışan, yaşınıza ve vücut ölçülerinize uyan bir parçayı seçmelisiniz. Örneğin elbiselerle mi kendinizi rahat ve güzel hissediyorsunuz ya da jean pantolonla mı? Buna karar verdikten sonra da demirbaş kıyafetinizi belirleyip, üzerinde oynamalısınız. Örneğin canlı renkte saten şık bir elbisenin altına kaba botlar giymekten korkmayın. Giyimde kontrast, özgün olmanın bir yolu. Kıyafeti taşımanın önemini unutmayın; onların içindeyken kendinizden emin görünmelisiniz. Ayrıca tarzları karıştırmaktan korkmayın. Ucuz parçaları, pahalı parçalarla kombinleyin. Çok uyumlu giyinmeye çalışmayın; örneğin ayakkabınız, çantanız ve kemeriniz aynı renk olmamalı! Gelecek sezonların trendlerini izleyerek de herkesten daha farklı olmanız mümkün. Bunun için internette  Modo  sitelerini takip edebilirsiniz.

4- Modayı çok yakından takip ediyorum. Ama her zaman da moda kurbanı olmaktan korkuyorum. Sizce moda kurbanı olmadan nasıl farklı olabilirim? (Selin M. - İzmir)
 
Modo kurbanı olmamak için en önemli kural, sadece  Modo olduğu için körü körüne giyinmemektir. Trendy kıyafetlerin bir sonraki sezonda yok olup gideceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ayrıca abartısız ve sade olmanın da önemli olduğunu unutmayın. Sezonun Moda parçalarından kendinize yakın ya da içinde rahat hissettiklerinizi seçmeniz çok önemli. Giydiğiniz kıyafetin sizin aynanız olduğunu unutmamalısınız. Klasik parçaları trendy parçalarla karıştırmak doğru bir yöntem. Böylece moda kurbanı olmaktan da kurtulmuş olursunuz.
""

Sokak modası

Ayhan Mutlu (33, müzisyen)
Gömleği French Connection, pantolonu Bershka, ayakkabısı Converse ve kemeri Replay. Tarzında, rahatlığın ön planda olduğunu belirtiyor. Genellikle spor kıyafetleri tercih ediyor.

Elif Bölüm (24, fotoğrafçı)
Belli başlı markalardan alışveriş yapıyor. Bluzu, yüksek belli   trendy pantolonu ve çantası Mangodan. Ayakkabısı ve gözlüğü ise Topshop. Tarzını tanımlamasını istediğimizde, "Farklılığa önem veririm," diyor.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

50 sinden sonra nasıl giyinmeli?

Bol aksesuar takan, yırtık jean ile dolaşan orta yaş erkeklerin hepsi felaket! Genç görünmeye çalışmak yerine, olgun bir erkek gibi giyinmeye çalışın.52 yaşındayım. Sürekli spor yapıyorum ve vücuduma güveniyorum. Dar tişörtler giymek istiyorum ama eşim yaşıma uygun olmadığını söylüyor.

Şık bir smokin giymenin ipuçları

Şık bir smokin giymenin ipuçları

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Afyon PatentAntep OsgbBalıkesir Web TasarımBaşakşehir Web TasarımAvcılar PatentAdana PatentArnavutköy Web TasarımAtaşehir Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti