Taksim'in yeni mücevheri

Gümüşsuyu"ndaki, Boğaz manzaralı Topaz adlı restoran, adını sarı yakut olarak anılan topaz taşından alıyor 
MÜGE ÇELEBİ

Topaz mücevher yapımında kullanılan değerli bir taş. Bereketi çağırdığına, sağlık getirdiğine inanılıyor. Şimdi bu taş adını Gümüşsuyu"ndaki bir mekana veriyor: Topaz.
Restoran, bar ve lounge olarak hizmet veren mekanın isim babası ve ortaklarından biri olan Kaya Demirer İngiltere"de turizm, yiyecek ve içecek okumuş, bugüne kadar Türkiye"de sekiz restoran açmış genç bir girişimci. Daha çok G by Karaf"la tanınan Demirer halen Nişantaşı"nda hizmet veren Niş"in de sahibi.
Demirer"in belirttiğine göre Anıtkabir"in de mimarlarından Emin Onat, mekanın bulunduğu hanı tasarlarken 50 yıl önce "Bu yer restoran olmalı" demiş.

Dekorasyonda da aynı taştan ilham alınmış

Kaya Demirer, Topaz"ı ortakları Nurdan Peker ve Yücel Özalp ile açarken mekanın geniş perspektifli Boğaz manzarasına hayran olduklarını belirtiyor.
Topaz"ın görsel tasarım ve kimlik danışmanlığını Fransa"da yaşayan Koray Özgen üstlenmiş. Koray Özgen"e dekorasyon ve mimarlık hizmetini AKS Mimarlık"ın sahipleri Nur Kanatlı ve Murat Öztürk vermiş.
Mimar Nur Kanatlı dekorasyonda Boğaz manzarasını ön planda tutmaya özen gösterdiklerini belirtirken topaz taşına özel göndermeler yaptıklarını da anlatıyor. Taşın köşeli kesme formu bölmelerde, Koray Özgen"in tasarımı olan lambalarda, yemek masalarının üstünde duran vazolarda ve tavanda yer alan görsel detaylarda karşımıza çıkıyor. Ayrıca sütun kaplamalarında topaz taşının sarı rengi tercih edilmiş. Sesin yankılanmasının önünü kesmek için sütunlar, tavan ve koltuklarda olduğu gibi kumaşlarla kaplanmış.
Demirer "Topaz taşının evrenselliğini mönüde, dekorasyonda ve çalınan müzikte yansıtmak istedik" diyor. Mekanın mönüsü de aynı evrensellik içinde, başta Akdeniz mutfağı olmak üzere geleneksel Osmanlı tatlarını da içeriyor. İtalyan şef Stefano Marchoni ile yola çıkan ekip pek yakında mutfağın başına geçecek olan İspanyol aşçı Laura Sanchez Sevillano ile devam edecek. Ortaklar önümüzdeki günlerde farklı Akdeniz ülkelerinden gelen konuk aşçıları ağırlayacaklarını söylüyor.

Şarap danışmanı öneride bulunuyor

Topaz 137 şişelik bir şarap kavına sahip. Fransız şarap danışmanı Alain Würsching hem restoranın personelini şarap konusunda eğitiyor hem de misafirlere yemeklerine en çok yakışacak tatları öneriyor.
Topaz haftanın yedi günü açık. Her akşam saat 23.30"a kadar sipariş alınıyor.
Cuma ve cumartesi günleri gece daha erken saatlerde başlıyor. Müşteriler yemekten önce lounge bölümüne geçip içki eşliğinde tapas mönüsünden seçimlerini yapıyor.
Restoranın müzik direktörlüğünü, DJ Suat Ateşdağlı üstleniyor.
Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kasapta seç, önünde ye! Kasapta seç, önünde ye!
Kırmızı üzümden beyaz şarap Kırmızı üzümden beyaz şarap

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ