Tarz sahibi kadın az,modayı takip eden çok fazla

Bu sene İstanbul Moda Haftası’nın üçüncüsü düzenlendi. İTÜ Taşkışla binasında yapılan etkinlikte 21 defile vardı. Elle dergisi etkinliğin sponsorlarından birisiydi. Dünya basınından birçok ünlü isim de Taşkışlada’ydı. Bu isimlerden en önemlilerinden biri Elle Orient’in yani bütün Orta Doğu’da basılan Elle dergilerinin Genel Yayın Direktörü Desiree Sadek’ti. Kendisiyle sohbet ettiğimizde en şaşırdığım şey bu kadar önemli bir işin başında olmasına rağmen inanılmaz mütevazı ve şirin oluşuydu. Yani o kendiyle işini halletmiş medeni insanlardan birisi.

* Desiree Sadek kimdir?

Lübnanlıyım ama Fransa’da eğitim gördüm. Hep yazar olmak istedim ve bunun eğitimini aldım. Daha 17-18 yaşında bir genç kızken Fransız Elle’de editör asistanı olarak çalışmaya başladım. Dergi dünyası benim bayıldığım bir dünyaydı. Arap kültüründen gelen ama Batı eğitimi almış bir kadın olduğum için hep istediğim ve var olmayan bir şeyi yaptım. İlk oryantal dergiyi çıkarttım. Dergim Bizans çok büyük bir başarı kaydetti. Oryantal dergi çıkarmaktaki amacım Orta Doğu kadınını ve stilini Batı dünyası ile tanıştırmak, Doğu-Batı sentezini moda anlamında yapabilmekti. Bizans’ın başarısı Elle’in dikkatini çekti ve bana Elle Orient’i çıkartmam teklif edildi. Bu tabii ki beni inanılmaz heyecanlandırdı ve hemen kabul ettim. Elle Orient 2006 yılında Arapça ve Fransızca olarak basıldı ve Lübnan, Mısır, Ürdün’de dağıtıldı. Hemen akabinde de derginin Arabistan versiyonu yapıldı ki bu da Dubai, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Umman’da dağıtıldı. İşte ben bütün bu işleri yapmaya çalışıyorum ve işime bayılıyorum.

* Dergide her şeyi yazabiliyor musunuz?

Her şeyi değil.

* Peki Arap kadınının dertlerinden bahsedebiliyor musunuz?

Tabii ki bahsediyoruz ama bunu provokatör ve politik bir lisanla değil, sert üslup kullanmadan yumuşak bir lisanla, çok dikkat ederek yapıyoruz.

* Peki seks yazabiliyor musunuz?

Hayır tabii ki yazamıyoruz, bir kere denedik hemen mani oldular. Ama şunu dipnot olarak vermek istiyorum ki Arap kadını seks konusunda tutucu falan asla değil, aksine inanılmaz açık fikirliler, sadece bu konuyu yazıp çizemiyorlar.

Moda haftasında beni en çok kadın tasarımcıların fazla oluşu şaşırttı

* İstanbul’a ilk gelişiniz mi?

Hayır, sık sık geliyorum. Çünkü İstanbul favori şehirlerimden biri. Zaten şehir içinde o kadar güzellikleri barındırıyor ki aşık olmamak mümkün değil.

* O zaman gördüğünüz kadarıyla Orta Doğu kadınıyla Türk kadını arasında benzerlik var mı?

Evet bence çok benzerlik var. Elle Türkiye’yi görünce aynı aileden olduğumuzu anladım. Hem çok modern olmayı seviyoruz hem de geleneksel. Hem dünya markalarını takip ediyoruz, hem de kendi pazarımızı. İkimizin de ortak problemi genellikle bu kombinasyonu doğru yapmayı beceremiyoruz ve ortaya komik sonuçlar çıkabiliyor.
Ve iki grupta da orantıya vurursak, tarz sahibi kadın çok az ama modayı takip eden çok fazla.

* Orta Doğu Türk modasını biliyor mu?

Henüz değil. Sanırım bazı Türk tasarımcıları Avrupa’da Orta Doğu’da olduğundan daha çok biliniyor.

* Siz Türk tasarımcıları tanıyormusunuz ?

Tabii ki tanıyorum, ayrıca buraya gelmeden tüm defile yapacak tasarımcılarınızı internete girip inceledim. Moda haftasında ise beni en çok şaşırtan şey çok fazla kadın tasarımcı olduğu, çünkü Orta Doğu’da tam tersi söz konusu. Yani tasarımcıların çoğu erkek.

Orta Doğu kadını giyime kuşama müthiş para harcıyor

* Tecrübeli bir göz olarak Türk modacılarından birisinin de dünya markası olması mümkün mü sizce?

Tabii ki, sadece doğru reklam ve pazarlama yapılırsa. Bir de benim şöyle bir gözlemim var, mesela İtalyanların çok iyi becerdiği Orient etkisini Batı ile birleştirme işini yapabilmek lazım ki, bunda Türk modacıları çok şanslı... İnanılmaz bir kültüre sahipsiniz. Fark ettiğim kadarıyla dekorasyon ve mobilyada ülkeniz bunu gayet iyi becerebiliyor ama modada bundan çok fazla yararlanamıyorsunuz gibi... Ayrıca bu oryantal etkiyi haute couture’de de kullanabilirsiniz ve ortaya çok iyi sonuçlar çıkabilir.

* Orta Doğu kadını nasıl giyiniyor?

Sıkı bir moda takipçisi. Bütün markaları biliyorlar, bütün moda dergilerini takip ediyorlar ama çok koketler, giyime kuşama inanılmaz para harcıyorlar. Tabii ki ben Orta Doğu kadını derken Elle Orient’i takip eden imtiyazlı gruptan bahsediyorum.

Çekimlerde tam bir füzyon havası esiyor

* Nasıl fotoğraf çekimleri yapıyorsunuz ?

Bence Elle Orient’in en iyi ve zevkli yaptığı işlerden birisi çekimler. Çünkü bu çekimlerde tam bir füzyon havası esiyor ve çok güzel sentezler yapılıyor. Mesela Dolce&Gabbana bir elbise oryantal bir başlıkla bir hamamda çekilebiliyor. Yani dünya markalarının oryantal aksesuarlarla tamamlayıp yine oryantal mekanlarda çekiyoruz.

* İstanbul’da da çekim yapacak mısınız?

Ben kendi dergim Bizans için zaten yaptım ama Elle Orient için de tabii ki yapacağım... O kadar güzel tarihi mekanlarınız, o kadar güzel bir doğanız var ki bundan yararlanmamak aptallık olur.

* Elle Orient’in Orta Doğu kadınına bir faydası veya yardımı olduğuna inanıyor musunuz?

Tabii ki inanıyorum, hem Doğu-Batı sentezini bulup kendi kültürlerini markalarla nasıl harmanlayacaklarını görüyorlar, hem de kendilerine ait bir dergileri olduğunu bilmek tabii ki çok hoşlarına gidiyor.

Ayşe Brav/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

IPEKYOL YAZ 2018 KOLEKSİYONU İLE GİZLİ YAZ BAHÇESİNE DAVET

Ipekyol Yaz 2018 Koleksiyonu, çiçek ve grafik detaylarını blok renklerle harmanlayarak yaz mevsiminin müjdesini veriyor. Hem feminen hem maskülen tarzı modern dünyanın renk kartelasıyla kusursuzca buluşturan koleksiyon, tamamlayıcı çizgi ve desen oyunlarıyla sıcak sezonun kapısını aralıyor.

Jean Modasına Botanik Elyaf Dokunuşu!

Yaz sıcakları nedeniyle çok sevdiğiniz jean pantolonlarınıza veda etmek durumunda kalıyorsanız, yapmanız gereken tek şey etiket okumak! Eğer satın aldığınız ürünün etiketinde TENCEL™ Denim yazısını görüyorsanız, pantolonunuzu giymeye rahatlıkla devam edebilirsiniz. TENCEL™’in botanik kökenli selüloz elyafları nefes alan yapılarıyla terleme ve nemin önüne geçerken, ayakkabıdan bluza denim kumaşından üretilen tüm parçalarda uzun süreli yumuşaklık, esneklik, sağlamlık ve pürüzsüzlük sağlıyor.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ