Tasarımcı Ufuk Arkun, lüks spor markası Mac Hay ile sonunda Türkiye’ye de geldi.

Yarattığı markalarla Amerika, Avrupa hatta Japonya’da birçok kişinin gardırobuna giren Arkun, lüks spor markası Mac Hay ile sonunda Türkiye’ye de geldi. Ufuk Arkun Türk kadınlarında ve özellikle de erkeklerde stilsizliğin hakim olduğunu söylerken, şık erkeği ayakkabısından anlarsınız diyor.

Ufuk Arkun’u dünya tanıyor ama biz tanımıyoruz, neden?


Çünkü ben aşağı yukarı bütün meslek hayatımı yurt dışında geçirdim. İlk önce İtalya’da Perugia’da İtalyan Sanat Tarihi okudum. Daha sonra Verona’da bir kurs gördüm. Oradan New York’a gidip dünyanın en iyi moda okullarından biri olan FIT (Fashion Institute Of Technology)’den mezun oldum.

Tahsilinizi tamamladıktan sonra profesyonel
olarak çalıştınız mı?

Evet bu dönemde çok şanslıydım. Çünkü tam Donna Karan’ın ilk erkek line’nını çıkardığı sene onunla çalışma şansım oldu. Ve ondan çok şey öğrendim.

Donna Karan’dan sonra ne yaptınız?Kendi markamı Arkun New York’u çıkarmaya başladım. New York’taki showroom’dan dünyaya satışlar yapıldı. Arkun New York, Kuzey Amerika’da ve Japonya’da büyük başarılar elde etti.

Bu arada birtakım ödüller de aldınız galiba?

Evet bu konuda önemli kurullardan biri olan IWS’in ödülünü, en başarılı genç erkek modacı ödülünü, Distinguished Alumni ödülünü aldım.

GQ, Esquire ve New York Times’da yer aldım
n Uluslararası basın, New York basını size ve ödüllerinize çok yer verdi hatırladığım kadarıyla...

GQ’da, Esquire’de, Details’de, DNR’da ve New York Times’da yer aldım.


Türkiye’yle iş irtibatınız oldu mu, neler yaptınız?

Oldu... Beni duyan bazı Türk markaları danışmanlık teklif etti. O yüzden de yarı New York’ta yarı Türkiye’de yaşamaya başladım.

Hangi markalarla çalıştınız?

Network’ü Türkiye’de ben başlattım. İlk düzeninin oluşumunu ben yaptım, yani kuruluş aşamasında bulundum. Ayrıca, Sarar’a, Cacharel’e danışmanlık yaptım. Şimdi de Türk menşeili ama Rusya’da 12 mağazası olan ve 140 noktada satılan “Romano Botta”ya danışmanlık yapıyorum.

Ben sizin ürünlerinizi Harvey Nichols’da gördüm, yanılmıyorum değil mi?

Evet 2005 senesinden beri yaptığım lüks spor markası “Mac Hay”in satış noktalarından biri de Harvey Nichols. Ayrıca Fred Segal’de, Barneys’de Mark Shale’de (Chicago), Mario’s (Seattle)’da, İsetan (Japonya)’da satılıyor ve dünyada Four Seasons’larda corner’larımız var.

Şu anda bir kargaşa yaşanıyor


Dışarıdan bir göz olarak Türkiye’de erkek modasını nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’de aslında hem erkek hem de kadın modasıyla ilgili en büyük problem hâlâ süren kimlik arayışı, yani bir stil yokluğu söz konusu. Mesela İtalya’ya gittiğinizde sokaklarda hem kadında hem erkekte bir İtalyan tar

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ