Tasarımla mizah yapıyor

Terzi bir annenin dikişe-kumaşa meraklı oğlunun hayatı, okuduğu liseye bir gün tasarımcı Esin Maraşlıoğlu’nun gelmesiyle değişir. Maraşlıoğlu’nun atölyesine gidip dikişi, kumaşı öğrenir genç adam. Ve erken kaybettiğimiz Ajlan Büyükburç’la tanışması hayatının dönüm noktası olur. Oysa o Sanat Tarihi okumuştur ve ailesinin itirazlarına rağmen başka bir meslek icra ederek yaşayamayacağını anladığı için, bu işte yol almaya karar verir. 28 yaşındaki Melih Yazgan’dan bahsediyoruz. ‘Avrupa Yakası’ndaki Şahika’nın kostümlerini tasarlayan kişi dersek daha kolay tanıyacaksınız onu! Aslında Şahika, ne giydirdiği ilk karakter ne de ilk ünlü. Ancak Yazgan hep perde arkasında kalmayı tercih etmiş, yıllar içinde kendini yetiştirmiş ve 35’ine geldiğinde yaratmak istediği markasının temellerini atmak için çalışıyor şu anda.

 • Birçok ünlüyle çalıştığınızı biliyoruz. Nasıl adım attınız tasarım ve ünlüler dünyasına?

  Esin Maraşlıoğlu’nun atölyesinde; kalıp çıkarmayı, dikiş dikmeyi, kumaş seçmeyi öğrendim. Sonra Ajlan’ı tanıdım. Bir gün “Elbise yapacaksın bana ve giyeceğim” dedi. Emrivaki olunca yapmak zorunda kaldım ve öylece başladık, 3-4 yıl çalıştık. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Işın Karaca Sezen Aksu’nun vokalistiyken, ona kostüm yapıyordum. İzel’le 8 yıl çalıştım. Hayatımın dönüm noktalarından biri Ajlan, biri de İzel’dir. Çalıştığım birçok insanla önce çalışıp sonra arkadaş oldum. Sonra Seray Sever, Nazan Öncel, Ebru Gündeş, Gülben Ergen ve Emel Müftüoğlu’yla da çalıştım. Ve ayrıca o kadar çok televizyon programı için çalıştım ki… Sonra tiyatro kostümü yaptım.

 • Peki ‘Avrupa Yakası’na geçiş nasıl oldu?

  Geçen yaz ‘Avrupa Yakası’nda Yaprak’ın kuş tüyünden gelinliğini yaptım. ‘Avrupa Yakası’nın kostüm tasarım sorumlusu Kerem Bozok, bu yıl bir karakterin diziye dahil olacağını ve Binnur Kaya’nın oynayacağını söyledi. Binnur Kaya’nın çok büyük hayranıyım; hiç düşünmeden kabul ettim.

  KENDİNİ 38 ZANNEDEN 44 BEDEN

 • Nasıl ortaya çıktı Şahika’nın kostümleri?

  Bana yazılmış bir karakter geldi; 44 beden giyen ama kendini 38 beden zanneden. Bütün dergileri karıştırıp giyinen ama hiçbir şey yakışmayan, görgüsüz, paralı bir kadın… Gülse Birsel de çok yardımcı oldu Şahika’nın kostümlerinin oturmasında; dergilerden beraber resim kestik, ben yaptım onlar fikir verdi. Ben mizah yapıyorum burada. Herkes soruyor ‘nasıl tasarlıyorsun’ diye. Şahika’yı düşünüp kendi işimle mizah yapıyorum. İşimle dalga geçmeye çalışıyorum; çok da keyifli oluyor.

 • Tasarımcılar elbise tasarladıkları kişiyi en iyi şekilde göstermeye çalışırlar ama burada tersine bir durum söz konusu…

  Aynen öyle; 44 bedende ne kötü durursa ben onu yapmaya çalışıyorum Şahika’ya. Aslında ters bir şey ama çok sevildiği için kimseye batmıyor. Herkes izledikten sonra ‘şu elbise çok iyiydi nasıl yaptın onu’ diye soruyor. Bana getirisi çok fazla oldu. Normalde güzel elbiseler ama Şahika’da kötü duruyor çünkü onda kötü duracak şeyler tasarlıyorum.

 • Şahika için kimlerden ilham alıyorsunuz?

  En büyük kaynağım moda dergileri. Ciddi ciddi oturup defile izliyorum. Çünkü bu kadın tarz giyiniyor. Çoğunu ünlü modacıların modellerinden alıyoruz.

 • Şahika’nın dizide taklit giydiği açığa çıktığı bölümden sonra mı Eda Taşpınar’la benzerliği konuşulmaya başlandı?

  Önce bir kostümü benzettiler Eda’nınkine sonra taklit kavramı çıktı. Bunlar senaryoyla alakalı şeyler ama zaten Türkiye’de bildiğimiz konular. Eda’yla ilgisi yok; böyle bir kadının bunu yapabileceğini anlatmaya çalışmışlar. Ayrıca Eda’nın iyi giyindiğini söylemeliyim.

 • Zamanınızın bir bölümünü Şahika’ya ayırıyorsunuz peki başka neler yapıyorsunuz?

  Bu işe başlamama yardımcı olan Esin Maraşlıoğlu’yla yıllar sonra yine görüştük ve o sırada yılbaşı koleksiyonu için çalışıyorlardı. Design Loft olarak onlar ‘Buzda Dans’n kostümlerini hazırladıkları için çok yoğundular ve yardım istedi. Şimdi beraber çalışıyoruz.

 • Melih Yazgan daha çok kimlere tasarım yapıyor?

  Sanatçılar dışında şimdi başka bir yola doğru gidiyorum. Özel giyinmeyi isteyen ya da özel gecelerde tasarım elbiseler giymek isteyenlerle çalışıyorum.

  İş kadınları, sanatçılar… Elbise diktiğim insanlara pek çok konuda danışmanlık hizmeti veriyorum. Ayakkabısı, saçı, makyajı konusunda da yardımcı oluyorum.

 • Yıllardır bu piyasanın içindesiniz çok ünlü insanları giydirmişsiniz, sizin yerinizde başka biri olsa çoktan manşetlere çıkardı.

  Evet aynen öyle… Hep yaptığım iş ön planda olsun istedim. Bir de işi iyi yapmadan ortaya çıkmak istemedim. Şahika başarılı olduğu için insanlar bana geri döndü. Ama Şahika kötü bir şey olsaydı ben de konuşmazdım.

 • Bu dünyanın içinde, farklı duruş sergiliyorsunuz...

  Zor aslında; çok hata da yapabilirdim. 20’li yaşlarda pek çok ünlü giydirirken, yaşımı saklardım ki insanların bana bakışı değişmesin diye. Mesela hiçbir zamanda ben İzel’in modacısıyım diye ortaya çıkmadım. Bu bana verilmiş bir yetenek ve bununla övünemem. Yaptığın iş güzel derler, teşekkür ederim; kibirden nefret ederim.

 • Aslında modacılar pohpohlanmak ister...

  Farklı olduğumu düşünüyorum; metafiziğe meraklıyım ve kendimi bu konuda geliştirdim. Egomdan mümkün olduğunca uzak yaşayan biriyim. Ancak bu bizim sektörde kötü, çünkü ego olduğu sürece star olursun. Ben, işim star olsun, ben de yanında yürüyeyim diyen biriyim.

 • En iyi giyinenler kimler?

  Elif Dürüst, Mermerci Ailesi, sanatçılarda çok istikrarlı olan yok. Kimliğiyle örtüşeni bulmak zor ama Nil Karaibrahimgil ve Şebnem Ferah yaptığı işle paralel giyinen nadir insanlar. Hande Yener’in tarzı farklı. Tarkan’a ise bir tişört, bir kot bile yeter.

  AYSUN ÖZ KAŞİ-AKŞAM
 • BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

  Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
  Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

  YORUM YAZIN


  Oylama:0 puan ( 0 oy )

  MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

  • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

   Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

   Marka Tescil Ücreti

   2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

   Marka sorgulama

   İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

  • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

   Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

   MARKA TESCİL YENİLEME

   Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

   MARKA DEVİR

   Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  • Tasarım Tescil Ücreti

   2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

   Patent Ücretleri

   2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

   TEKLİ TASARIM TESCİL

   Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)