Tasarımlar cıvıl cıvıl

Claude Monet, Alphonse Mucha ve Gustav Klimt gibi ünlü ressamları hep “yanınızda hissetmek” ya da Kleopatra edasıyla İstanbul sokaklarında gezinmek ister misiniz? O zaman soluğu Nişantaşı’ndaki Frey Wille mağazasında almalısınız. Kırmızıdan maviye, sarıdan mora kadar rengarenk tasarımları ve değişik desenleriyle dikkat çeken Frey Wille, takılarında ünlü ressamların çizgilerini ya da Mısır, Greko-Roman kültürlerinin motiflerini yansıtıyor. Tamamen el işçiliği ürünü takılar 7’den 70’e her yaşa hitap ediyor.
Viyana’da doğup büyümüş olan takı tasarımcısı Sibel Babacan (38) ise 13 yıldır “Frey Wille ailesi”nde. Değişik tasarımlarıyla markanın başarısında büyük payı olan Babacan, belli bir modaya bağlı olmadıklarını, her çağa uygun, özel ve modası geçmeyen takılar tasarlamaya çalıştıklarını söylüyor.

Oryantal bir hava var takılarda. Sizin kattığınız bir hava mı bu?
Birkaç tasarımcıyla birlikte ürünlerimizin tasarımından, desenlerinden sorumluyum. İlk çalıştığım tema Greko-Romandı. İster istemez kendi kültürümü, içimdekini yansıtıyorum tabii ki ürünlere. Bunu bilerek yapmıyorum ama.

Takı tasarımında nelere dikkat ediyorsunuz?
Kültür ve sanatı yansıtmasına dikkat ediyoruz.  Mısır koleksiyonu ya da Greko-Roman koleksiyonu gibi temalarımız var. Ayrıca Claude Monet gibi ünlü ressamların isimlerini de veriyoruz koleksiyonlarımıza. Onların eserlerinden esinlenerek tasarımlarımızı yapıyoruz.

 Konular nasıl belirleniyor? Uyduğunuz bir moda var mı?
Koleksiyonlarımızın konularını ekibimizle birlikte belirliyoruz. Ürünlerimizin zamana ve modaya bağlı olmasını istemiyoruz. Dolayısıyla belli bir modaya uymuyoruz. Modası geçmeyecek, hep takılabilecek takılar üretmeye çalışıyoruz. Bizim koleksiyonlarımız moda oluyor zaten.

“Bir koleksiyonun ortaya çıkması yaklaşık iki-üç yıl sürüyor”

Mücevherlerde neden özellikle mine kullanılıyor?
Minenin üstüne rahatlıkla desen çizilebiliyor çünkü. Mesela başka bir materyale renk veremezsiniz.

Tasarımlar cıvıl cıvıl...Evet. Her rengi kullanıyoruz. Renkler yaşamı, sevgiyi temsil ediyor. Ancak belli bir ressamın tarzını yansıtmak istiyorsak onun kullandığı renklere bağlı kalıyoruz. Monet mesela pastel renkler, Hundertwasser ise canlı renkler kullanıyordu. Mücevherlerimize onların tarzını yansıtırken bunları dikkate alıyoruz.

Mücevher tasarlamak nasıl bir duygu? Kendinizi resim yapar gibi hissediyor musunuz mesela?
Sadece takı tasarlamak değil işimiz. Sanat tarihini de bilmek zorundayız. Mesela bir Mısır koleksiyonu hazırlarken Mısır tarihini ve kültürünü bilmeliyiz. Bir koleksiyon hazırlamadan önce uzun araştırmalar yapıyoruz. Şirketimizde büyük bir kütüphanemiz var. Aylarca burada ders çalışıyor, o döneme ait, herkesin bilmediği değişik desenler araştırıp bulmaya çalışıyoruz. Mısır’a bile gidip müzeleri gezdik koleksiyonu hazırlamadan önce.
Araştırma sürecinden sonra kağıt kalemle işe başlıyoruz. Bir bilezik son halini alana kadar bazen yüzlerce bilezik tasarlıyoruz. Bir koleksiyonun ortaya çıkması iki-üç yıl sürüyor
Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Tullia Jewels’tan Yeni Koleksiyon Charms Takılarınıza Kişiliğinizi Yansıtın

Tullia Jewels’ın yepyeni koleksiyonu Charms, göz alıcı ve eğlenceli tasarımlarıyla ışıltılı bir yaz müjdeliyor. Aşkın simgesi kalp figüründen şansı sembolize eden yoncaya, 12 burçtan pırıltılı müzik notalarına kadar farklı formlardaki charmlarla kendi takınızı kişiselleştirebilirsiniz.

İNBEBEK DESİGN YAZ BONBONLARI

Sade ve şık tasarımlara İnbebek Design rengarenk birbirinden farklı yorumlar katıyor.

Hem modern hem de birbirinden çarpıcı trendi seçenekleri ile her stile uyum sağlıyor.

Yaz sezonun birçok favori trendlerini birleştiren İnbebek Design zarif detaylar ile stilinizi tamamlıyor.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ