Terlik anlayışı değişiyor, şehirde bile parmakarası terlik giyen Türkler geliyor

Brezilyalı meşhur parmakarası terlik markası Havaianas, Türkiyede dördüncü yılına giriyor. Dünyada 65 farklı ülkede satılan ve yılda 140 milyon adet satışı olan marka yeni sezonda çanta, espadril ve sneaker da koleksiyonuna kattı.
Portekizce "Havaililer" anlamına gelen meşhur flip flop terlik markası Havaianas, 1962 yılında Brezilyada doğmuş. İlk yıllarda Brezilyalı kahve toplayıcılarının giydiği bu parmakarası terlikler ünlülerin ayağından çıkmıyor. Hatta ünlü ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin tam bir Havaianas tutkunu. Bu meşhur terlikleri 2006 yılında Türkiyeye getiren Evren Yılmaz ve Yasemin Görece markanın bu yıl özel tasarımlarının müjdesini veriyor. Koleksiyonuna sneaker ve espadriller ekleyen marka, kauçuk parmak arası terliklerinden sonra sektördeki öncülüğünü Türkiyede de sürdüreceğe benziyor.- Havaianası Türkiyeye ilk getirdiğiniz günden bugüne neler değişti? Markayı tanımayan kalmadı sanırım.

- Türkiyeye ilk girişimiz 2006 yılındaydı ve bu beşinci sezonumuz olacak. 400 satış noktasına ulaştık ve hedef olarakta üç yıl içerisinde her 1,000 kişiden 20 kişiye Havaianas giydirdik. Havaianası bir kere giyen artık başka bir flip flop kullanamaz oldu ve bu doğrultu da Havaianas fanleri oluştu. Ciddi anlamda kolleksiyon yapan müşterilerimiz var. Havaianası tanıdıkça ana hedefimiz olan parmak arası terliği plajlardan şehirlere taşıma unsuru gerçekleşmeye başladı. Artık her sene daha fazla insan Havaianas terlikleri ile şehirde rahatlıkla dolaşabiliyor. Havaianas artık cidi anlamda Türkiyede de taklit edilen bir marka durumuna geldi. Zaten dünya flip flop pazarı Havaianasın bir önceki sezon yaptığını mutlaka bir sonraki sezon kopyalıyor. Bu Türkiyede de ciddi boyutlara ulaştı bu da demek ki Havaianas doğru yolda.

- Havaianasta yenilikler var mı?

- Havaianas dünya pazarında ciddi anlamda büyüme yaşıyor. Bu sene Avrupadaki ilk mağazayı açtılar. Barselonada ve bunu Londra, Paris, Milano izleyecek. Avrupa ve Amerika gibi 12 ay yaz sezonun yaşanmadığı pazarlarda büyüdükçe de yeni ürün ihityaçları doğmaya başladı. Bu doğrultuda Havaianas sadece Avrupada ve Sao Pauloda flagship mağazasında satışa sunulmak üzere Havaianas Espadril ve Havaianas Sneacker kolleksiyonunu çıkardı. Ve bu koleksiyon her ülkede sadece belirli satış noktalarında sunulmak üzere organize olundu. Türkiyede Espadriller sadece Beymen mağazalarında ve Bodrum, Çeşmede çok özel noktalarda satışa sunulacak. Tabanları terlikten yapıldığı için inanılmaz bir rahatlığa sahip. Sneackerlarda aynı şekilde yine terlik tabanına sahip ve çok çeşitli renklerde satışa sunuluyor. Aynı şekilde yine Havaianas ilk defa çanta yaptı ve bu çantalarda yine Havaianasın ana unsuru olan flip floptan bir çok unsur barındırıyor. Aynı şekilde artık flip floplarda da bir çok yeni model bulunuyor. Havaianasın trademarkI haline gelen Brezilya bayraklı modellerde artık çok daha çeşitlendi. Topuklu ürünlerde ciddi bir pazara sahibiz. Havaianasta Brezilya, Portekiz ve Filipnlerden sonra topuklu ürünlerin en ciddi satıldığı pazarız. ve bu sene yepyeni modeller piyasa sundu.

- Havaianasdan espadril, sneakerlar diyorsunuz. Pek alışılmış modeller değil marka için. Yeni modellere girmesinin nedeni ne olabilir?

- Yeni modeller Havaianasın artık bir değişmezi olacak. HavaianasIn Brasil modeli yanında yeni trademarkI olacak çift renk bantlı Top Mix ürünü bu senenin hitleri arasında yer alacak. Havaianas flip flopta gelinebilecek en iyi noktaya zaten gelmiş ve şimdi hem Havaianas kalitesini ve markasını başka türlü denemeye de başlıyor. Ama tabi bu çok temkinli ilerleyen bir proses. Havaianas bu yaz "her zaman yaz" sloganı etrafında yeni yarattığı ürünlere tüketiciye bu hissi yaz-kış yaşatmayı hedefliyor. Kış aylarında raflarda Havaianas görürseniz artık şaşırmayın.

- Peki bildiğimiz parmakarası HavainasIardan bahsedelim. Giymeyi biliyor muyuz sizce?

- Henüz istediğimiz noktada değiliz esasında. hala gitmek istediğimiz çok nokta var. Amerika ve Avrupada flip floplar ve özellikle Havaianaslar günlük hayatın çok büyük bir parçası ister plajda olun ister şehirde. Ancak Türkiyede her ne kadar 5 yıl öncesine kadar parmak arası terlik kullanımı çok yayıldıysa da hala diğer ülkelere kıyaslayınca çok tutucu kalıyoruz. Şehirlere yavaş yavaş iniyor. Ama tüketici tam anlamıyla Havaianasın rahatlığının farkına vardıkça çok daha fazla ilerleyecek. Havaianas ayrıca kullanıcısıyla duygusal bağ kuran bir marka. Giyince kendinizi daha iyi hissediyorsunuz.

- Ya erkekler? Onlar alıştı mı bu modaya?

- Erkeklerde ciddi bir pazar artışı var ama yine daha gidilecek çok yol var. Biz erkek pazarımızı 2006dan bu yana her sene büyütüyoruz. Bilhassa erkeklerde şehir kullanımı ciddi oranda arttı. Erkeklerde ayaklarının Havaianas rahatlığında olmasına alıştı ve onlarda da bağımlılık yarattı. Çocuk pazarımızda çok ciddi büyüme var – bir sene bebeğine ya da çocuğuna Havaianas alan anne mutala bir sonraki senede gelip yine Havaianas alıyor.

- Havaianası rakiplerinden ayıran nedir?

- Havaianas yüzde 100 kauçuktan gizli bir formülle üretilen tek terlik. Bu da Havaianasa rahatlığını, dayanıklılığını veriyor. Diğer terlikler ya PVC ya da EVA oluyor. Terliğe dokunduğunuzda aynı yumuşaklılıkta gelebiliyor ama diğer markalarda bu formül olmadığı için sezon sonunda terlik tabanlarında çökmeler, baskıların çıkması ve parmak arasını acıtması gibi sorunlar yaşanıyor. Diğer markalarda Havaianastan esinlenerek Brezilya bayraklı terlikler yapıyorlar ama hepsi yine Havaianasın trademarkı olan yan çizgileri boyayarak yapıyor. Havaianasta ise her renk ayrı bir tabana denk geliyor. Tüketici bu farkı HavaianasI bir kere kullandıktan sonra anlıyor zaten.

Kaynak: Esra Çoruh / Gazete Habertürk

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ