Topuklu ayakkabı Nereden alınırlar, nasıl giyilirse daha rahat olur

Bir kadın için topuklu ayakkabının stilettosundan espadriline kadar her yüksekliği, her modeli mubah. Nereden alınırlar, nasıl giyilirse daha rahat olur, onlarla seke seke yürümenin sırrı nedir; hepsi bu sayfada.

Topuklu ayakkabıyla ilgili tek bir gerçek seçilecek olsa bu, kadınsı olmaları olurdu. Yüksek ökçeli bir ayakkabı giyildiğinde bacak kasları daha güzel görünüyor. Boyu uzattığından daha zayıf gösteriyor. Zarafeti arttırıyor, dişiliği ön plana çıkıyor. Kısacası yüksek ökçeler kadına tamamıyla farklı bir hava katıyor.
Yaz sezonu için topuklu ayakkabı edinmek istiyorsanız tercihinizi ince çiçek desenlilerinden ya da dantellilerden yana kullanabilirsiniz. Yürümeyi kolaylaştıran platformlar, son demlerini yaşasa da bu sezon da bolca olacak. Çok uzun süre kalmayacağı tahmin edilen askeri desenler, haki ve neon renkler bu yaz görüleceklerden.

NASIL GİYİLİR?
İnişli-çıkışlı, engebeli yollar, topuklularla birleşince düşme riskini arttırıyor. Bu ihtimali baştan bertaraf edebilmek için evde deneme yapmakta fayda var. Alışma evresinde, alçak topuklardan başlamanız yardımcınız olacaktır. İnce topuklar yerine dolgulular, yaz aylarında espadril modeller, yürümenizi kolaylaştıracaktır. Kış aylarında da çizmeler, botlar ya da bootie denilen bilekte int(11)en ayakkabılar, bileğe destek yaptığından yürümeyi kolaylaştırıyor. Sivri burunlu ayakkabılar parmaklarınızı yapışık kardeşlere dönüştürebilir.

DURUŞUNUZ ÖNEMLİ
Ayakkabının vurmasını ya da yüksek topuk nedeniyle bütün ağırlığınızın parmak uçlarına doğru yüklenmesini engellemek için ayakkabı içinde kullanılan jeller yardımcı olabilir. Eğer kenarları kapalı bir model seçerseniz içine tabanlık koymak da daha rahat yürümenize yardımcı olacaktır. Bunlardan daha kolay olan yöntemse, yüksek topuklu ayakkabınızı gideceğiniz yerde giyip yolda en rahat olanları ayağınıza geçirmeniz.

NEREDEN ALINIR?
Yüksek tabanlardan bahsedince, akla gelen ilk isimler; Christian Louboutin ve Manolo Blahnik. Kırmızı tabanlı ayakkabılarıyla tanınan Louboutinin amacı tabanları her yıl farklı bir renge boyamaktı. Ama kırmızı o kadar beğenildi  imzası oldu. Marka şıklığı kadar rahatlığına da güveniyor. Louboutin, Türkiyede Harvey Nichols ve Beymen mağazalarından alınabiliyor. 
Blahnikin bu kadar tanınmasında ise Sex and the Citydeki Carrie Bradshawun etkisi yadsınamaz. Carrienin bu markaya olan tutkusu, Blahnike olan ilgiyi daha da arttırdı. Manolo Blahnik için en etkili sözü yıllar önce Madonna söyledi: Onun ayakkabıları seksten bile iyi.
Seksapeli katlayan markalar bunlarla sınırlı değil. Cesare Paciotti, Salvatore Ferragamo, Dior, Louis Vuitton, Chanel, Yves Saint Laurent, Prada, Miu Miu gibi ünlü modaevlerinin ayakkabıları da lüks ayakkabı denildiğinde akla gelenlerden.

BURALARA BAKIN
Nine West, Aldo, İnci, Kemal Tanca, Elle, Hotiç gibi yerlerde her türden ayakkabı sezon modasına uygun olarak bulunabiliyor. Farklı markaları bir araya toplayan yerlerde de zevkinize uygun modeller bulabilirsiniz. Yeşil, Ayakkabı Dünyası, Flo gibi mağazalarda çeşitli markaların ayakkabıları bulunuyor. Boynerin de geniş ayakkabı reyonu var.

Sizinki kaç pont?
Topuklu ayakkabılardan konuşup pontlardan söz etmemek olmaz. Pont ayakkabıcıların topuk ölçüsü olarak kullandıkları birimin adı. En yüksek topuk 19 pont.... Pont olarak verilen ölçüden  4 çıkartarak topuğun kaç santimetre olduğunu bulabilirsiniz. Yani  19 pont yüksekliğindeki topuk 15 santimetre, 13 pont da 9 santimetreye denk geliyor. Aynı modeldeki ayakkabının farklı numaralarında, pont yüksekliği değişiyor. 39 numara bir ayakkabı için daha yüksek pont seçilirken  35 numara ayakkabıda daha alçak oluyor.

Topuklu Ortadoğuda doğdu, Malezyada yasaklandı
- Topuklu ayakkabı ilk çıktığı yıllarda, yani 17. yüzyılın başlarında erkekler tarafından da giyiliyordu.
- Boyu kısa olan erkekler, yumurta topuk adı altında da olsa onları kullanıyor. Çok sık olmasa da erkeklerin tercih ettiği bir diğer modelin adı da Küba topuk. Bu topuğu kovboy çizmelerinden hatırlayabilirsiniz.
- Topukların, ilk olarak Ortadoğuda kullanıldığı efsanesi de var. Varsayıma göre, ilk olarak ayakları kızgın kumlardan korumak için giyilmiş.
- Malezyada kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymesi yasak. Nedeniyse tecavüze uğramalarını engellemek.
- İki çocuğu kucağındayken, incecik topuklarla rahatça yürümeyi başarabilen Victoria Beckham, bazıları tarafından takdir edilmiş, bazılarındansa eleştiri almıştı. Victoria Beckham, topuksuz ayakkabıyla mutsuz olduğunu, sadece spor yaparken düz ayakkabı giydiğini söylüyor. O da spor salonlarında başka ayakkabı giyilemediğinden.
- Prenseslerin ayakkabıcısı İtalyan Baldinini, her zaman giymektense arada bir topuklu giymenin daha seksi olacağı görüşünde.

AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yeni Bir Yıl Yeni Bir Aşk Yeni Bir Ayakkabı

Ayakkabı Aşktır sloganıyla ayakkabının herkesin hayatındaki önemini vurgulayan Ayakkabı Dünyası’nda yeni yılda size ve tüm sevdiklerinize özel büyüleyici hediye alternatifleri için yeni yıl indirimini başladı…Yeni Bir Yıl Yeni Bir Aşk Yeni Bir Ayakkabı...

Stiliyle Aşk Yaratan Beylere

Ayakkabı Aşktır sloganıyla ayakkabının herkesin hayatındaki önemini vurgulayan Ayakkabı Dünyası kaliteden ödün vermeyen ve stiliyle farkını ortaya koyan beyler için aşk yaratacak bir koleksiyon hazırladı.Stiliyle Aşk Yaratan Beylere....

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Adana PatentArnavutköy Web TasarımBalıkesir Web TasarımBaşakşehir Web TasarımAfyon PatentAdana Web TasarımAvcılar Web TasarımAvcılar Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti