Topuklu erkek ayakkabı modası


Konu erkeklerin ‘boy’ takıntısı olunca durum ciddileşiyor. Dünya liderlerinden Hollywood yıldızlarına kadar birçok isim yıllardır gizli topuklu ayakkabıları tercih ediyor. Bu moda artık Türk erkeklerini de esir almış durumda. Tabii bu beraberinde büyük bir tartışmayı da getirdi. Kimi gizli topuk giyen erkekleri itici bulurken kimi ‘mutluysa giysin’ yorumunu yapıyor. Kısa boylu erkeklerin imdadına koşan Yeşil Kundura, şimdi erkekleri 8 cm’e kadar uzatıyor. Firmanın Pazarlama Müdürü Deniz Toprak ise “Erkeklerin boyu uzadıkça güvenleri de artıyor” diyor...

* Türk erkekleri için gizli topuklu ayakkabı yapma fikri nasıl oluştu?

Bu fikir yaptığımız araştırma çalışmaları sonucunda ortaya çıktı. Hem Amerika’da hem de Avrupa’da uzun yıllardır kullanılıyordu bu ayakkabılar zaten. Türkiye’den de bu ürünlere talep vardı. Ve erkekler bu ayakkabıları yurt dışından getirtiyor ya da oradan alıyordu. Türkiye’de de bu işin üretimini yapan başka bir firma da yoktu. Bizde bu konuda bir ilk olmak istedik ve üretime geçtik.

* Ayakkabılar ne zaman satışa sunuldu?

Haziran ayında satışa başladık. Ve inanılmaz yoğun bir taleple karşılaştık. Yaklaşık 10 bin çiftin üzerinde sattık. Şu anda da haftada bin çift gizli topuklu erkek ayakkabısı satıyoruz. Her gün yüzlerce telefon alıyoruz. İnsanlar halen ayakkabıları merak ediyor ve ürünlerle ilgili ayrıntıları soruyorlar. Şu an ilgiden çok memnunuz ama daha fazlasının da olacağına inanıyor.

* Peki topukların yüksekliği nedir?

5, 6.5, 8 cm olmak üzere 3 farklı boy var. 50’ye yakında farklı model ve renk çeşidi var. Aynı zamanda büyük boy ayakkabılar da yapıyoruz. 46’dan 52 numaraya kadar ayakkabı yapıyoruz. Aynı zamanda geniş tabanlı ürünlerimiz de var. Yani yüksek topuklu ayakkabılar sadece yeni ürün gamının bir kısmını oluşturuyor.

* Bu topuklardan en çok hangisi tercih ediliyor?

Şu anda 5 cm’lik ayakkabılara yoğun bir talep var. Ortalama geliyor herhalde. ‘5 yeterli’ diyor Türk erkeği anlayacağınız.

* Türk erkeklerini topuklu ayakkabıya alıştırmak zor olacak mı sizce?

Türk erkeği bu tür konularda biraz tutucu aslında. Onun içinde aslında biz gizli topuk yerine ‘boy uzatan ayakkabı’ demeyi tercih ediyoruz. Ama anladık ki yanılmışız. Erkekler ayakkabıyı giydiklerinde çok iyi hissediyorlar kendilerini. Boyu çok uzun olanlar bile gizli topuklu ayakkabıları tercih ediyorlar. Akşam dışarı çıkarken giymek için. Erkekler uzun boylu olunca kendine güveni artıyor.

* Genel olarak erkekler gizli topuklu ayakkabı giymekten utanıyor mu?

İlk başta çekiniyorlar aslında. Mesela 4-5 kişilik arkadaş grubuyla gelen erkekler önce ayakkabıları inceliyor ama arkadaşlarının yanında ayakkabıları almıyor. Daha sonra tek başına gelip birkaç çift alıyorlar. Özellikle internet üzerinden satışlarımız çok yoğun. Erkekler belki bu şekilde daha iyi hissediyor olabilirler kendilerini.

* Gizli topuklu ayakkabıların fiyatları diğerlerine göre daha mı yüksek?

Hayır aralarında fiyat farkı yok. Spor gruplarımız 119 TL, klasik gruplar ise 129 TL’den satılıyor.

* Erkekler spor tasarımları mı yoksa klasikleri mi seçiyorlar?

Aslında ikisi de kafa kafaya gidiyor. Yaş grupları da çok geniş aralıkta. 25 yaş ile 65 yaş arasında değişiyor. 35-44 ise en yoğun talep aldığımız yaş grupları. Ama gençler genelde spor modelleri tercih ediyor.

* Ayakkabı numaraları kaçtan başlıyor?

39 numaradan başlıyor. Çünkü kısa boylu erkeklerin ayak numaraları da küçük oluyor. 44 numaraya kadar gizli topuklu ayakkabı üretiyoruz ama. En çok satışı 39-40 numaralara yapıyoruz.

* Kadınların tepkisi nasıl peki?

Kadınlar eşlerini ya da sevgililerini çok destekliyor. Özellikle partnerinden uzun olan kadınlar çok mutlu oldu. ‘Yıllardır etrafın dalga geçmesinden bıkmıştık’ diyorlar. Kadınlar aslında eşlerinin kendini iyi hissetmesinden memnun oluyor. Kız arkadaşından daha kısa olan erkeklerin psikolojileri de bozuluyor.
Tabii bunda çevrenin etkisi var. Erkeklerin boylarını uzatmaya çok hazır olduklarını gördük. Yeni nesilde zaten kızlar çok uzun, o yüzden bu ayakkabılar erkeklerin işine yaradı.

Ünlüler ne diyor?

Faruk Saraç (Modacı)

Yüksek topuk ayakkabıları ben uzun süredir damatlıklarda kullanıyorum. Mesela bu yaz diktiğim damatlıkların yaklaşık 30’unda yüksek topuk kullandım. Damat kısa, gelin uzun olunca bence erkeğin giymesi gerekiyor. Çünkü erkek kendini daha rahat hissediyor. Gizli topuklu ayakkabıların Türkiye’de yapılması da faydalı olmuş. Yurt dışındaki fiyatlara oranla burada çok daha makul olacaktır diye düşünüyorum. Feminen olmadığı sürece bence erkekler için hiçbir sakıncası yok.

Emel Yıldırım (Modacı)

Boy kompleksi olan insanlar için iyi bir şey bence. Ayakkabının dışarıdan görüntüsü topuklu olsa kötü dururdu ama içten olduğu için estetik açıdan bir sorun yaratmaz. Bazen ben de sorun yaşıyorum. Özellikle düğünlerde gelin uzun, erkek kısa olunca, gelinliğin altına düz ayakkabı giyiyorlar. Ayrıca kadın ve erkek arasında çok fazla boy farkı da hoş durmuyor. Hadi 5 cm bir şey değil ama 15-20 cm olursa hem komik hem de estetik dışı oluyor.

Nalan Aksoy

Benim asla böyle bir adama tahammülüm yok. Sakın karşıma gelmesin yani. Ben erkekte böyle şeylere katlanamam ve de hiç sevmem. Bir erkek için kötü puandır gizli topuk giymesi. Ama insanlar kendileri nasıl mutlu hissediyorsa öyle yapsın. Mesela birçok uzun boylu kadın kısa boylu adamları seviyor buna saygım var. Bazen de tam tersi oluyor tabii.

Yeşim Salkım (Sanatçı)

Dışarıda istedikleri kadar uzun görünsünler, kendilerini bu konuda iyi hissediyorlarsa bir sorun yoktur. Ancak bana kalırsa dışarıda uzun görünüp de eve girip ayakkabılarını çıkardıktan sonra gerçek boyu ortaya çıkacağı için bana doğal olarak gerçek gelmiyor. Ayrıca çok dert edilmesi gereken bir konu değil bence. Atatürk de çok kısa boyluydu ama çok zeki bir insandı.
 

Gazetevatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Erkekler için tasarladılar İtalya’da her yıl düzenlenen dünyanın en önemli erkek giyim moda fuarlarından Pitti Uomo’nun 93’üncüsü, Floransa’da yapıldı.
Erkek gömleği giymek 2018'de kadın moda trendi Dolapların vazgeçilmezi gömlekler, kullanım tercihlerinin hızla değiştiği günümüzde şıklığını farklı tarzı ile tamamlamak isteyen trend kadınlarında tercihlerinin odak noktası oluyor.
Dünyanın en yenilikçi erkek giyim markası Tudors Gömlek, kadınların ilgisini değerlendirerek,

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ