Triumph Inspiration Award 2011de, genç Türk tasarımcı Nurten Yüksel, ikinciliği kazandı.

 Marka yolculuğuna 1886 yılında 6 adet dikiş makinesiyle başlayan dünya iç giyim devi Triumph Internationalın, 4 yıldır düzenlediği uluslararası tasarım yarışmasında bu yıl, genç tasarımcı Nurten Yüksel, ikinciliği kazandı. 

37 ülkenin yarıştığı Triumph Inspiration Award 2011e, Hezarfenden ilham aldığı ve Ödemiş ipeğiyle havalandırdığı tasarımıyla katılan Nurten Yüksel, moda tasarımcısı değil bir kumaş tasarımcısı. 
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dokuma Bölümü mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi olan Yüksel, moda tasarımcılığına giden yolda kumaşı öğrenerek işe başlamak istemiş. Triumph yarışması için tasarladığı iç çamaşırı takımı da ilk tasarımı. İlk tasarımın dünya ikinciliği aldıysa, gerisini düşünemiyorum diyerek başlayan sohbetimiz boyunca Yükselin mutluluğu ve gururu yüzünden okunuyordu. Öğrenim hayatı boyunca pek çok tasarım yapmış arkadaşılarına göre dezavantajlı durumdayken, kumaş bilgisiyle bunu artıya çeviren genç tasarımcının aldığı başarıda Ödemiş ipeğinin rolü büyük. Zira Hezarfenin özgür ruhundan ilham aldığı tasarımında kanatları ve tüm tasarım detaylarını bu kumaşla yansıtmış. 
Ödemiş ipeği, diğer ipeklere göre çok sert, katlandığında kalıp gibi kalan bir kumaş. Tasarımlarımda kullandığım origami detaylarını başka bir kumaşla vermem mümkün değildi diyor.
10 santimetrelik kumaşları katlayarak oluşturduğu parçaları birleştirerek iç çamaşırı tasarımlarını hayata geçiren genç tasarımcı, Hezarfenin kanatlarını da unutmamış ve tam 200 parçadan oluşan tasarımı böylece ikincilik kazanmış. 
Neden Hezarfen diye sorduğumda dilinden önce özgürlük ve çılgın ruh kelimeleri dökülen Yüksel şöyle devam ediyor: Hezarfen ruhunu kendi ruhuma yakın buldum. Belki kadın için bir erkek figürü kullanmak garip ama onun ruhundaki cesurluk beni etkiledi. Ondan ilham alarak başladım. Amacım kendinden emin bir kadın yaratmaktı ama aynı zamanda ihtişamlı ama bir o kadar da sade olsun istedim. Böylelikle doğru bir karakter olduğuna inandım. 
SABRIN SONU  ÖDÜL GETİRDİ
Hezarfeni oluşturduğu tüm parçaları yarışmanın son dakikalarına kadar tek tek kendi eliyle diken genç tasarımcı, sabırlı olmasını da dokuma bölümünde okumasına bağlıyor. Kumaş tasarımı belki tekstil bölümündeki en zor alan. Kumaş tasarımını, eğitimini almadan yapamazsın. Zor ve sabır gerektiriyor. O nedenle bu kadar sabır isteyen bir tasarıma yöneldim. Biz bir ipliğin hareketini, nasıl hatasız ve sorunsuz hareket edebileceğini hesaplamaya başlayarak tasarıma yön veriyoruz. Bu kadar detay düşünmem ve sabırlı olmam eğitimimden gelen bir alışkanlık. Ayrıca çok düz bir tasarım yapmak da bana göre değildi. Çok uğraştım, detaylı bir tasarım yaptım ve buna değdi. 
Yükselin bundan sonraki en büyük hayali kendi tasarım atölyesini kurup yaptığı kumaş tasarımlarını, yine kendi tasarladığı giysilerle birleştirmek. Bu yolda kazandığı bu derece de yolunu şekillendirmiş gibi görünüyor zira ülkemizde iç giyim tasarımcısı eksiğini de göz önüne alarak, iç giyim tasarımına artık daha sıcak bakıyor. 
Yarışmadan kazandığı 10 bin Euro ile dil eğitimini tamamlamayı ve hazırlayacağı yeni koleksiyonuna kaynak oluşturmayı planlıyor.
 
Nurten herkesin favorisiydi
Triumph Inspiration Awardın Türkiye ve Dünya Finali boyunca yarışmacıların yanında olan Triumph Türkiye Marka Müdürü Deniz Özen, Türkiye olarak ilk kez katıldıkları yarışmada ikinciliği almalarının kendilerini çok mutlu ettiğini söylüyor. Nurten, bizim ilk kez katıldığımız kendisinin de ilk tasarımı olan iç çamaşırıyla çıtayı yükseltti. Nurtenin tasarımı, çok özel bir tasarımdı. Bir hikayesi vardı, kumaşı çok özeldi ve kendi eliyle dikmesi, çok emek vermesi, onu farklı kılıyordu. Yarışmanın destekçilerinden ünlü manken Lily Coleün ve herkesin favorisiydi.
 
Aysun Öz Kaşi/Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız... Tasarladığı koleksiyonunu Eylül ayında önce Sırbistan’da ardından da Türkiye’de bir defileyle tanıtacak. Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız olan Türkcan, küçük bir detayla bile olsa her zaman fark yaratmaktan yana.

ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show by Cemil İpekçi’’ defilesi

Cemil İpekçi, ülkemizin, kültürümüzün ve tarihimizin tanıtımı için İsviçreye çıkarma yapacak. İsviçrenin en büyük kenti Zürihte dünyanın ünlü sanatçılarının da sahne aldığı Kongresshausta ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show...

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Antep OsgbAfyon PatentAvcılar PatentAdana PatentAdana Web TasarımArnavutköy Web TasarımBalıkesir Web TasarımAtaşehir Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti