Türkiye bir anda açılan bir anda kapanan “tezatlar ülkesi”

Uluslarası arenada isim yapmak için yurt dışında yaşamak avantajlı. Benim adım, Viyana’daki
asil aileler sayesinde duyuldu

Müşterileri arasında Nevbahar Koç, Çiğdem Simavi, Karolina Kurkova, Avusturya Kültür Bakanı Claudia Schmied gibi isimler bulunan ve Avusturya’da yaşayan dünyaca ünlü modacımız Atıl Kutoğlu, geçtiğimiz Çarşamba günü “Osmanlı’da Moda ve Giyim” konulu bir konuşma yapmak için İstanbul’daydı. Biz de kendisini yakalamışken Moda  üzerine bol bol sohbet ettik. Son dönemde Türkiye’de türbanın bir trend haline geldiğini belirten modacı bir yandan da dekolteyi gereğinden çok seven insanlar olduğunu belirtiyor. Bu nedenle de Türkiye’yi bir anda açılan bir anda kapanan “tezatlar ülkesi” olarak adlandırıyor.

Şu an Nişantaşı’ndaki mağazanızda bulunuyoruz. Burası Türkiye’deki tek mağazanız değil mi?
Evet ama güneyde, yazlık bir yerde de mağaza açmayı düşünüyorum. Ayrıca Viyana ve New York’ta da bir showroom’um var.

* Geniş bir aksesuar koleksiyonu da var burada, bunu bilmiyordum.
Çantalar, eşarplar; erkekler için de kravat ve cüzdanlar mevcut. Çantayı bu mağazayla birlikte yapmaya başladım. Özellikle yabancıların akınına uğruyoruz burada.

* Ayakkabı tasarlamayı düşünmüyor
musunuz?
Ayakkabı tasarımı ve koleksiyonu defilelerim için zaten yapıyorum. Belki bundan sonra bir ayakkabı koleksiyonu da yapabilirim. Aslında projelerimin bazılarını ekonomik kriz nedeniyle askıya aldık. Bunlar, ayakkabı ve erkek kıyafet koleksiyonu. Bir an önce komple bir erkek koleksiyonu yapacağım ki ben de giyebileyim. Çünkü kendi giyimime çok az vakit ayırabiliyorum. Asıl hedefim ise, kendimi birçok ürün gamında koleksiyonları olan büyük bir marka haline getirmek; dekorasyon, takı, spor giyim..vb. Tıpkı Ralph Lauren gibi.

*Kendi giyiminize de özenir misiniz, hangi markaları tercih ediyorsunuz?
Vakitsizlikten zaman ayıramıyorum giyimime ama spor giysileri tercih ediyorum. Nerede vakit bulursam o zaman bir şeyler alıyorum. Havaalanlarından bile alışveriş yaptığım oluyor. Genellikle erkek giyiminde Martin Margiela ve Dries Van Noten tercih ediyorum.

* Tasarımlarınızı yaptığınız kadın tipi nasıl biri; o kadın sizin dışınızda hangi markaları tercih eder?
Zor bir soru. Zaten ideal kadından yola çıkıyorum, kendine çok güvenen, kendinden emin, sanatla yakından ilgili, seyahat eden dünyalı bir kadın için tasarlıyorum. Derinliği olan, abartılı olmayan modacıları tercih ederdim; Rick Owens, Michael Kors veya Dries van Noten olabilir.

* Yurt dışında en bilinen Türk modacı sizsiniz. Bu nasıl oluyor ya da şöyle sorayım, bizim modacılar neyi yanlış
yapıyor?
Uluslararası platformda benimle birlikte Türk modasını temsil eden iki-üç kişi daha var. Ben yurt dışında bu işe başladım, Viyana’dan sonra Almanya, İtalya, Fransa ve en son olarak da Amerika’ya açılım yaptığım için belli bir yer edindim. Ayrıca Almanya, Amerika gibi başka pazarlarda bizi temsil eden PR şirketleriyle beraber çalıştığım için de birçok ünlüye ulaşma imkanım oldu. Bazılarıyla şahsen bir davette ya da bir yardım galasında tanıştım, onları defilelerime davet ettim. Ya da ünlü sanatçıların stylingini yapan isimler defilelerime gelip ürün sipariş ettiler. İlk olarak ise Viyana’da yaşadığım için Avusturya Kraliyet Ailesi Habsburg’un üyeleri tarafından keşfedildim. İngiliz Kraliyet ailesinden Prenses Michael of Kent, onun kızı Lady Gabriella Windsor tasarımlarımı tercih eden isimlerden birkaçı.

* Yani bu iş biraz da ilişki işi mi?
Evet, komünikasyon önemli. Yaptıklarınızı anlatmanız, basınla iyi ilişkiler içinde olmanız gerekli. Ben başından beri Avusturya basınından ve politikacılarından büyük destek gördüm. İlk koleksiyonumu tramvayda tanışıp yardım istediğim Viyana Belediye Başkanı’nın bursu sayesinde hazırladım örneğin.

* Yurt dışında yaşamak şart mı peki; baktığımızda siz de Hüseyin Çağlayan da yurt dışında yaşıyorsunuz?
Biraz gerekli bu. Çünkü İstanbul’da yaşayıp da yabancı moda otoriteleriyle bir araya gelmek için her dakika yurt dışına uçup gelmeniz lazım. Ama böyle bir jet set hayatına herkesin ulaşamayacağını düşünürsek Avrupa’da bir noktada yaşamak daha avantajlı. Gerçi ben Viyana’da da durmayıp Münih, New York, Paris vs. birçok yere bizzat gidiyorum ve oralarda da önemli kişilerle bir araya geliyorum. İsmim ise ilk Viyana’daki asil aileler sayesinde duyuldu.

* Avusturya’da kültür elçimiz konumundasınız. Orada Türklerin imajıyla ilgili neler değiştirdiniz?
Viyana Belediye Başkanı’nın eşi ve ünlü müzikal yıldızı Dagmar Koller, beni ilk gördüğünde “Siz Türk olamazsınız” demişti; kendisini iki-üç kez Türkiye’ye getirdim, gezdirdim. Bir önceki Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik için AB’ye girmemize karşı denmişti. O da müşterimdi mesela, düşüncelerini yumuşatmıştım. Bu bana doğal olarak yüklenmiş bir misyon oldu. AB ile ilgili birçok konuda hep gelip benden görüş alırlar. Müzakarelerin ilk başladığı dönemde televizyonlarda Avusturyalı milletvekilleriyle birlikte niçin Türkiye’nin AB’ye alınması gerektiğini anlatmıştım. Geçen gün de Türkiye’yle ilgili politik bir belgeselde yer aldım. Türbanlı ve modern kadınlardan da görüşler aldılar.

* Sizce Türkiye gitgide muhafazakârlaşıyor mu?
Öyle düşünmüyorum açıkçası. Çok renkli bir moziğe sahip bir ülkeyiz. Türkiye’de aynı anda çok değişik hareketlerin yürüyebildiğini görüyorum. Bazen bazı durumları gördüğümde “Acaba konservatifleşiyor mu?” diye kendi kendime sorguluyorum. Ama bazen de öyle bir modernlik görüyorum ki o endişelerimi bir anda siliyorum.

* Siz ara ara Türkiye’ye gelip gittiğiniz için daha iyi gözlemliyorsunuzdur. Sizce türbanlı sayısı arttı mı?
Evet, türbanlı kadını daha çok görüyorum. Ama bunun bir akım olduğunu, politikayla karışık bir trend haline dönüştüğünü düşünüyorum. Bu kadınların türbanlı olup da korkutacak kadar

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)