Türkiye de dünya markası çıkarabilir

Cacharelin kurucusu ve Dünya Başkanı Jean Bousquet, Türkiyenin kumaş ve üretim kalitesiyle bir dünya markası çıkarabileceğini söyledi: Japonyadan İssey Miyake ve Kenzo çıktı; sizden niye çıkmasın?

Dünyaca ünlü Fransız moda markası Cacharelin kurucusu ve Dünya Başkanı Jean Bousquet, Marka Konferansı için dün İstanbuldaydı.

Konuşmasının öncesinde görüştüğümüz Bousquet, 1958 yılında açtığı küçük atölyesinde bordo kadın bluzunu tasarlarken, bu bluz sayesinde bir dünya markası olacağını bilmiyordu. Bousquet, Küçük bir odada üç kişi çalışmaya başladık, o yıllarda bir gün dünya markası olacağımı hiç düşünmemiştim diyor. Ancak Bousquet, edindiği tecrübeler doğrultusunda marka yoluculuğuna yeni başlamış gençlere, önce markalarını doğru ve iyi konumlandırmalarını öneriyor.     
 

KADINLARA ÖZGÜRLÜK VAAT ETTİ DÜNYA MARKASI OLDU
Avrupada ses getirdiği bordo bluzla büyük bir çıkış yakaladıktan sonra, 1968 yılında başka bir bluzla daha ortalığı kasıp kavuran ünlü modacı, bu üründen tam 1 milyon adet satmış. Bousquete bu gömleklerin neden bu kadar ilgi görüp markanın lokomotifi olduğunu sorduğumuzda karşımıza, Chanel gibi tarihe adını yazdırmış birçok modacın kadınlara vaat ettiği duygu çıkıyor: özgürlük. Bu bluzlarla kadınlara özgürlük vaat ediyorduk ve çılgınca bir ilgiyle karşılandık. Markamın tarihinde bu iki bluzun yeri ayrıdır. O dönem Ben Cacharel gömleği giyiyorum diye şarkılar bile yazıldı.
Cacharelin dünya markası yolculuğunda Anais Anais adlı parfümün önemine de değinen Bousquet, 1989da lanse ettikleri parfümden 120 milyon şişe sattıklarını açıklıyor.

En büyük avantajınız kumas ve dikis kalitesi
Başarısının altında, pazara kadın giyimiyle girmelerinin, parfümlerinin ve kaliteli takım elbiselerinin olduğunu söyleyen modacının dünya markası olmak isteyen genç tasarımcılara önerileri şöyle: Türkiyenin iki büyük avantajı var, biri kumaş kalitesi ve diğeri üretim kalitesi. İkisi bir arada olunca arkası gelir. Ancak sunum da çok önemli. Gençlerin trendleri çok iyi takip etmeleri ve bu doğrultuda hazırladıkları koleksiyonlarını iyi şekilde sunmaları gerekiyor. Burada başarılı tasarımcılar olduğunu biliyorum ama iletişimde Avrupayı es geçmemeleri gerekiyor. Dünya markası olmanın yolu
Avrupadan geçiyor. Japonlar nasıl İssey Miyake ve Kenzo çıkardıysa. Türkiyenin de dünyaya mal olmuş tasarımcılar çıkaramaması için hiçbir sebep göremiyorum.

Aysun Öz Kaşi/Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ