Türkiye'de kadınlarda menopoz yaşının 43-52 arasında değişiyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Rıza Aydın, Türkiye"de kadınlarda menopoz yaşının 43-52 arasında değiştiğini belirterek, Türk kadınlarının diğer ülkelerdeki hemcinslerine oranla çok daha erken yaşlarda menopoza girdiklerini belirtti.

Depresyon ilaçlarının kadınların menüstrasyon dönemlerinde düzensizliklere neden olduğunu dile getiren Aydın, bu düzensizliklerin hissedildiği noktada ilaç kullanımının kesilmesi gerektiğini söyledi. Aydın, Türkiye"de kadınlarda menopoz yaşının 43-52 arasında değiştiğini belirterek, Türk kadınlarının diğer ülkelerdeki hemcinslerine oranla çok daha erken yaşlarda menopoza girdiklerini belirtti.

Doruk Sağlık Grubu diyestisyeni Rabia Kaya ise yetişkinlerde beslenmeyle ilgili önerilerde bulunurken, "Bayanlar besin çeşitliliğine özen göstermeli. Az az ve sık sık öğünler tüketerek, günde en az 2 litre su tüketmeli" dedi.

"Besin yoncasında süt ve süt ürünleri grubundan özellikle kemik erimesini önlemesi açısından günde en az 3 porsiyon, A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum ve demir içeren sebze ve meyve grubundan 5-7 porsiyon, protein grubundan demir ve çinko alımı için 4 porsiyon, B vitaminlerinin tümünü içeren karbonhidrat grubundan ise 12-14 değişimli porsiyonlar halinde tüketilmeli" şeklinde konuşan Kaya, besin tüketim miktarlarının yaş, cinsiyet ve yapılan fiziksel aktiviteye göre değiştiğini ifade etti.

Besinlerin başka besinlere dönüşmesiyle birlikte (sütün yoğurda dönüşmesi gibi) içeriğindeki yararlı birçok maddenin kaybolduğuna dikkat çeken Kaya, "Besinler mümkün olduğunca dönüşmemiş ve katışıksız biçimde alınmalı" şeklinde konuştu.

Besinlerin haşlama sularının pişirme sırasında dökülmemesi gerektiğine dikkat çeken Kaya, "Pişirilen makarnanın suyunda bulunan B ve C vitaminlerinin besin değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle mümkün olduğunca pişirilen yemeklerin suları dökülmemeli diğer yemeklerde de kullanılmalıdır" dedi.

Kaya, yemeklerde sıvı yağ çeşitlerinin kombinasyon halinde kullanılması gerektiğini hatırlatırken, oluşabilecek parazitlere karşı el temizliğine özen gösterilmesi konuları üzerinde de durdu. Dengesiz beslenmenin kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkardığını belirten Kaya, bayanların zayıf kalma uğruna tek tip beslenme diyeti uyguladıklarını, ancak bu şekilde hem sağlıksız bir beden, hem de ertelenmiş bir yaşam biçimi edindiklerini belirtti.
Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Erkeksiz doğum artık mümkün! Erkeksiz doğum artık mümkün!
En güze aşk henüz yaşanmamış olandır. En güze aşk henüz yaşanmamış olandır.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)