Vf Corporation (VF Ege Lee Fabrikasını) Neden Kapatma Kararı Aldı?

 

Wrangler

 

"Vf Corporation" (VF Ege Lee Fabrikasını) Neden Kapatma Kararı Aldı?

1990’da Söke’de Mavi Ege şirketi adı altında Lee ve Wrangler jean’lerini üreten VF, 1998’de Türkiye’ye gelme kararı aldı. Bunda Türkiye’deki pazarın hareketliliği ve genç tüketici kitlesi etkili olmuştu. Dünyada 64 bin çalışanı olan VF Corporation’ın en başarılı bulduğu operasyonlardan biri Türkiye idi…

"VF Corporation" Lee, Wrangler, The North Face, Vans ve Reef gibi tanınmış markaları bünyesinde bulunduran, perakendecilik sektörünün iddialı oyuncularından, 11 milyar dolarlık cirosu ile dünyanın en büyük halka açık hazır giyim şirketi olan VF Corporation’ın Türkiye satış operasyonunu, ülkemizdeki gelecek projelerini ve uzun dönem stratejilerini uzman ekibiyle beraber yönetecekti; fakat geçtiğimiz gün Türkiye’deki fabrikasını global anlamda hızla değişen pazar koşulları ve iş ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek için kapatma kararı aldığını duyurdu.
***

Hatırlayalım;

Geçtiğimiz Mart ayı içinde Aydın Vergi Dairesi Başkanlığı; 2015 yılı vergilendirme dönemine ilimizde en çok kurumlar vergisi veren mükelleflere verilmek üzere, Maliye Bakanı Naci Ağbal imzalı teşekkür belgesi, Aydın Vergi Dairesi Başkan Cemil Müsevitoğlu tarafından Grup Müdürü Yusuf İpekçi ve Söke Vergi Dairesi Müdürü Süleyman Demir’in de hazır bulunduğu törende VF Ege Giyim'i temsilen Müdür Aslı Akıntürk'e sunuldu. Törenin ardından Tekstil ihracatında olduğu kadar blue jeans üretiminde önde gelen fabrikalarından biri olan VF Ege Giyimin tesislerini gezmişlerdi…
***

Ekim 2017 tarihinde hayata geçirilecek kapatma kararını fabrika müdürü Aslı Akıntürk, yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.

Hayret etmiştik;

"Geçtiğimiz günlerde fabrika müdürü Aslı Akıntürk'ün yardımcısı hanımefendi, gazetemizi ziyaret ederek, bizlerle irtibata geçmek istediklerini, çalışmaları hakkında bilgiler vermek üzere iletişim bilgilerimizi aldı ve gazetemizden ayrıldı. (Biz de yıllardır yerel gazeteye ve matbaa olarak bizimle hiç bir ilgisi olmayan ve tabiiri caizse bizi görmezden gelen başta fabrika yönetimi ve özellikle Aslı Hanım'ın bizlerle böylesine irtibata geçmesi aklımızda soru işaretleri oluşturmuştu.) Demek ki turbun büyüğü heybedeymiş..."
***

Aslı Akıntürk düzenlediği basın toplantısında, "VF International", "VF Ege Giyim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi" ticaret ünvanıyla faaliyet gösteren ve kamuoyunda bilinen adıyla Söke’deki Fabrikası’nı global anlamda hızla değişen pazar koşulları ve iş ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek için bu zor kararı almak zorunda kaldığını. Fabrikadaki üretimin Ekim ayına kadar devam edeceğini belirten Aslı Akıntürk, aynı tarih itibariyle fabrika ile birlikte aynı arazide yer alan outlet ve dağıtım merkezinin de faaliyetine son vereceğini belirtti.

***

Firmanın kısa geçmişi;

Tekstil ihracatında olduğu kadar blue jeans üretiminde dünyanın önde gelen fabrikalarından biri olan VF Ege, Söke-Bodrum Karayolu üzerinde 1989-90 yılında Mavi Ege adıyla Söktaş Tekstil Fabrikası'nın sahibi Kayhan Ailesi tarafından işletmeye açılmıştı… Kayhan ailesi, Lee ve Wrangler marka jeanları üreterek hem ithalatını hem de iç pazara satışlarını gerçekleştiren fabrikayı ve 14 mağazasını 1998 yılında lisans sahibi Amerikan şirketi "VF Corporation"a satmıştı...
Kapatma kararı; O dönemden bu yana çalışan Fabrika işçilerinin yanında sendika yöneticilerinden tutun da üst yönetim ve hatta tekstil mühendisi ve memur pozisyonunda çalışanlarda bile şok etkisi yaratttı.

***

NEDEN KAPATMA KARARI ALINDI?
Fabrikanın kapanma sebebi, çalışanlar arasında; "Kimine göre siyasi, kimine göre ülkemizdeki işgücü fiyatlarının artması, kimine göre de Türkiye'nin politik tutumu ve Ohal'in devamı ve kredilerdirme kuruluşlarının ülkemize verdiği olumsuz kredi notlar yüzünden bir çok yabancı firmanın ülkemizi terk etmesi, ülkemizdeki yatırımlarını çekmesi olabilir" şeklindeydi…
Bunlar ne anlama geliyor?
"Vf Corporation" gibi firmalar, bir ülkeye gelir oradaki vergi indiriminden faydalanır ve oradaki ucuz iş gücünü kullanır ve işi bittiğinde dükkanı kapatır, tası tarağı toplayıp başka bir ülkeye gider...
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi firma vergi rekortmeni oldu, Eee Temmuz ayında işçiye yine zam vermek zorundaydı..., Dünyada 64 bin çalışanı olan VF Corporation’ın en başarılı bulduğu operasyonlardan biri Türkiye'den de vazgeçti. Nasıl önceki yıllarda Malta, Polonya (AB'ye girdiği için) gibi ülkelerdeki fabrikalarını kapattıysa; "Vf Corporation" için Türkiye'de ucuz iş gücü ve vergi indirimi imkanı kalmadı…
Büyük ihtimalle bu yüzden; Söke'de bir çok aileye geçim kapısı olan Fabrika, 2017 yılı Ekim ayı itibariyle üretimi durdurma kararı aldığını açıkladı.
***

"Vf Corporation"dan yapılan açıklamada, bugüne kadar üretime yaptıkları katkılar nedeniyle tüm çalışanlara teşekkür edilirken, yasal hakların yanı sıra çalışanlara güçlü bir sosyal plan uygulanacağının altı çizildi; “Üretimin durdurulma kararından etkilenen tüm çalışanlar için kıdem ve ihbar gibi yasal haklarını sağlamanın ötesinde çalışanları destekleyecek bir paket oluşturuyoruz. Bu paket; her çalışanın şirketteki hizmet süresine bağlı olarak yapılacak ek bir ödemenin yanısıra sağlık yardımını da kapsayacak. Ayrıca danışmanlık, koçluk hizmetleriyle çalışanlarımızın yeni iş imkanları oluşturmalarını sağlamak için desteklemeyi sürdüreceğiz“ şeklindeydi.

Siz ne derseniz deyin… Şu an yaklaşık dört - beş ay sonra Söke'deki işsizler ordusuna 686 kişi katılacak olsa da; bunalar sadece işçiler değil, bunun yanından işcilerin aileleri ortalama en az üç kişiden siz hesaplayın(!) teknik ekip, memur ve mühendis olarak fabrikada çalışan daha bir çok kişi daha hesaplayın o zaman çok daha fazla kişiyi ektileyecek olması kaçınılmaz görünüyor... Kapatma kararı çalışanlarda şok etkisi yaratırken acı haber kısa sürede Söke’nin gündemini oluşturdu. Fabrikanın kapanmasıyla sadece 686 işçi işsiz kalmayacak!… Bunun yanında fabrikaya fason üretim yapan takstil firmaları, son dönemde benim bildiğim Lee'nin işini yapan en az üç dört firma var ve bu firmalarda çalışan işçiler, kumaş tedarikçileri, malzeme tedarikçileri, yemek firması, servis firmaları ve hatta Söke çarşısındaki bir çok esnafın yani kısacası; Söke ekonomisi bu işyerinin kapanmasından dolaylıca etkilenecek!
***

Fabrika yönetiminin aldığı kapanma kararı fabrika çalışanlarında büyük üzüntü yaratırken, kararı öğrenen bazı çalışanların baygınlık geçirdiği haber bültenlerinde yer aldı.

Aradan bir kaç gün geçti, umarım acı biraz hafiflemiştir.… Hiç ayılmaya bayılmaya gerek yok… Biliyorum herkesin bir hesabı vardı, algısı - vergisi, borcu - harcı vardı… (Tıpkı bizlerde olduğu gibi, benim de eşim ve bir çok kardeşim işsiz kalacak…) İşini kaybeden ilk siz değilsiniz… Son da olmayacaksınız… Fabrikadan alacağınız tazminatları akıllıca değerlendirin… Akıllı olun paranızı kaybetmeyin..
***

Burada bir görev de ilçemizin mülki amirlerine düşüyor…

Başta sayın Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız aynı zamanda Söke Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yönetim kurulundalar. Ve OSB'nin diğer yönetim kurulu üyeleri onların da destek ve çalışmalarıyla hatta gerekirse Söke Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların bir an önce hayata geçirilmesi için firmalara yapılacak görüşmelerin olmlu yönde olması… Firmalar işletmelerini bir an önce açarak doğacak işsizliğin ve mağduriyetin azalmasına katkı sağlanması yüreklere bir nebze su serper…
***

Unutmayın ki; Allah çok büyüktür bir kapıyı kapar, bir kapıyı açar…

WRANGLER Satış Noktaları Ve Mağazalarını İnceleyebilirsiniz.

Kaynakça:sokeekspres.com

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

MEKANLARA SADE VE ELEGAN BİR DOKUNUŞ: Seramiksan’dan Endüstriyel Beton Görünümüne Yepyeni Bir Yorum

Koleksiyonunu en yeni tasarım trendlerine göre zenginleştiren Seramiksan, betonun dayanıklı yapısını yaşam alanları ile buluşturduğu yeni serileri Neostone, Petra ve Cement ile endüstriyel beton görünümüne yepyeni bir boyut getiriyor.

Hotiç 5 yılda yüzde 138 büyüdü

77 yıldır ayakkabı modasına yön veren Hotiç, büyüme politikasını istikrarlı bir şekilde devam ettiriyor. 2010 yılında 52 olan mağaza sayısını 124'e çıkararak büyüme hızını son 5 yılda yüzde 138 oranında artırmış oldu.Beş yılda yüzde yüzotuzsekiz büyüdü...

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)