Yaza batık tırnak acısıyla girmeyin

Erken dönemdeki batık tırnak rahatsızlıklarınızı kalitesi kanıtlanmış kremleri kullanarak, batık tırnağa neden olan deri kalınlaşmasını hızla ve acısız bir şekilde yumuşatarak ortadan kaldırabilirsiniz.

"tirnak"
Hayatımız boyunca bizi taşıyan ayaklarımızın yaşayacağı en ciddi sorunların başında geliyor tırnak batması. Ayak parmağınızda aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık ve bazen iltihap gelmesi gibi şikayetlerle belirti gösteren bu sorun, hayatı bir anda cehenneme çevirebiliyor. En sık olarak ayak başparmağında görülen tırnak batması, tırnağın yatağından farklı bir yol izleyerek yumuşak doku içinde ilerlemesi ile ortaya çıkıyor. Batık tırnak tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, İsveç Ayak Sağlığı Merkezi"nden Kripodist Özgül İşgör"ün uyarılarına dikkat etmekte fayda var.
Batık tırnak nedir?
Batık tırnak acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle uzun süre devam eden bir tırnak hastalığı olarak biliniyor. Tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açıyor. Buna rağmen batık tırnak sorunu yaşayan çoğu kişi, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan tedaviler nedeniyle batık tırnak tedavisine yanaşmıyor. Ancak günümüzde, gelişen tedavi yöntemleri sayesinde bu sorun, kalıcı ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebiliyor.

DAR VE SİVRİ BURUNLA AYAKKABILARA DİKKAT!
-Batık tırnak neden olur?

Batık tırnağın oluşmasına neden olan birçok etken sayılabilir. Bazen tırnak çok büyük olduğu için oluşur. Bazı tırnaklar, genetik olarak ya da artritten ötürü kenarlarından kıvrılır. Bu kişiler batık tırnak için adaydırlar. Travmalar; ayağı çarpmak veya ayağınızın üstüne basılması gibi şeyler de tırnağı derinin içine batmasına sebep olur. Sık koşmak, tırnakların yanlış kesilmesi, çok sıkı çorap ya da dar ve sivri burunlu ayakkabılar, tırnak batmasında etkin rol oynar. Tırnak batmasında genellikle ilk yakınma batmadan kaynaklanan acı ve giderek tırnağın uzaması sonucu batmanın artışına bağlı ağrıdır. Özellikle bu noktaya yapılan temaslarda ve zorlamalarda ağrı artar. Tırnak, etin içine gömülürken çevresinde iltihap gelişebilir. Enfeksiyon gelişmiş batık tırnağı, enfeksiyonun durumuna göre ya sistemik antibiyotik vererek ya da iltihaplı bölgeyi temizleyerek tedavi etmek gerekir. Yapacağınız en doğru hareket, bunun için bir podiatriste başvurmak.

- Batık tırnaktan nasıl kurtulabilirsiniz?
Batık tırnak konusunda doktor ve ayak bakım uzmanı eşliğinde gerçekleşen ayak banyoları, kremler, antibiyotik kullanımı ve tırnakların kısaltılması şeklinde uygulanan birçok modern tedavi imkanı var. Bu tedavilerin işe yaramaması ve batık tırnağın uzun süreyle tedavi edilmediği veya yanlış tedavilerin uygulandığı vakalarda da tırnak ameliyatı seçeneği devreye giriyor. Bu müdahalelerde tırnağın tamamı çıkarılmıyor. Çünkü tırnağın tamamının çıkarılması şeklinde uygulanan tedaviler günümüzde geçerliliğini yitirmiş durumda. Güncel uygulamalarda tırnak yatağı ile tırnak arasındaki bölge açılarak deri içerisinde kendine yer yapmış olan batık tırnak çıkartılıyor. Tırnak uyuşturulduğu için hiçbir acı hissetmiyorsunuz. Fakat bu tedavi şeklinde tırnak tekrar batık bir şekilde uzamaya devam edeceği için  kalıcı bir rahatlatma söz konusu olmuyor.

UYGULAYABİLECEĞİNİZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ
- Bu durumda kremle tedavi seçeneği pratik çözüm gibi görünüyor?

Erken dönemdeki batık tırnak rahatsızlıkları için yeni, cerrahi dışı tedaviler de bulunuyor. Kalitesi kanıtlanmış kremleri kullanarak, batık tırnağa neden olan deri kalınlaşmasını hızla ve acısız bir şekilde yumuşatarak, rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bunun dışında şu önerilere kulak vermenizde fayda var:

l Tırnak sıcak tuzlu su banyosuyla yumuşatılabilir.
l Ufak bir gazlı bez parçası antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın  altına yerleştirilebilir.
l Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskı azaltılabilir.
l Fazla enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılabilir.
l Ayak temizlik ve bakımı gibi yöntemler de tedaviye yardımcı olabilir. 

- Tırnak batmasından nasıl korunabiliriz?
Batık tırnaktan korunmanın en etkili yolu, tırnak kesimini doğru yapmaktan geçiyor. Bunun için tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalı. Ayak tırnakları düz olarak kesilmeli ve köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalı. Ayakkabı seçimi de büyük önem taşıyor. Çok dar veya geniş ayakkabılardan uzak durmakta yarar var. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gerekli. Tırnakta mantar, kalınlaşma ya da deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalı. Aşırı ayak terlemesi de tedavi edilmeli.

Ayakkabınızın uzun ömürlü olması için
l Ayakkabı alırken her iki ayağınızda da deneyerek alın.
l Ayaklardaki kemik, hallux-valgus (başparmakta kemik çıkıntısı) veya nasır gibi çıkıntılar yumuşak deriden imal edilmiş ayakkabılarda şekil bozukluğuna yol açabilir. Bunları göz önüne alın.
l Sürekli aynı ayakkabıyı kullanmayın. Ayakkabıların daha çabuk deforme olmaması için ıslanmış ayakkabıları oda ısısı dışında radyatör, soba, güneş ışığında kurutmayın.
l Ayakkabıları kullanılmadığı süre içerisinde kalıpta bekletin ve kendi renginde cila ile cilalayın.
l Saraç dikişli ayakkabılar, dikiş yerlerinden su alabilir. Sudan uzak tutunuz. l Kösele taban ayakkabıları, yağmurlu ve karlı ortamlarda kullanmayın.
l Deri ayakkabılarınızı, su tutarak temizlemeyin.

Denizanalarından ve güneşten korunun
Dr. Scholl tarafından sunulan Medusafe koruyucu krem sayesinde denizanaları ve güneş, tatildeki korkulu rüya olmaktan çıktı. Medusafe koruyucu krem, özel formülü sayesinde denizanalarının ciltte yol açabileceği etkilerden, sudaki zararlı mikroorganizmalardan mükemmel korumayı hedefliyor. Denizde yüzerken denizanaları cildinize dokunsa bile yanma ve kaşıntı olmuyor. Aynı zamanda zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlamayı amaçlayan Medusafe koruyucu kremin 15, 30 ve 50 faktör olmak üzere üç farklı çeşidi bulunuyor. Firma yetkilileri, silikon özelliği, su geçirmezlik ve akıp gitmeyen koruma vaat eden Medusafe koruyucu kremi, bebekler, su sporları ile ilgilenen ve tekne yolculuğuna çıkanlar için öneriyor.


TÜRKAN YILMAZER-AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ