Yazı formda geçirmenin yolları

Yaz yaklaşırken çoğumuzu bir telaş alır; fazla kilolardan kurtulmak, her zamankinden daha çok formda olmak isteriz. İşimizin de kolay olduğunu düşünürüz. Ne de olsa yaz yemeklerinin hafif gibi bir ünü vardır. Gerçekten bir çoğu da öyledir.
Yine de yazları sebze-meyve ağırlıklı beslenirken değil kilo vermek, bir süre sonra almaya başladığımızı fark ederiz. Çünkü kavun karpuz, dut, incir ve kayısı gibi masum görünen yaz meyveleri ölçüsüz yendiğinde birer gizli savaşçı kilo vermenin karşısında.

MEYVE ŞEKERİNİN ZARARINA DİKKAT!
Kimi uzmanlar meyve şekeri früktozun -günümüzde tüm şekerlerin en tehlikelilerinden- karaciğere alkol kadar zarar verdiğini söylüyor. Her meyve yediğimizde kan şekerimiz ve insülinimiz yükseliyor. Karaciğer ve pankreasımız yağlanıyor. Bu da bir çok hastalığın yanı sıra kilo almaya de neden oluyor. Ancak böğürtlen, yaban mersini ve ahududu gibi kimi orman meyvelerinin, çilek şeftali ve kirazın glisemik indeksi düşük.
Özellikle C vitamini, kalsiyum, potasyum, fosfor ve flavonoidler yönünden zengin bir meyve olan kirazın faydaları lezzetinden de fazla. Ve kirazın yararı sadece meyvesine özgü değil. Sapı da kuvvetli bir idrar söktürücü ve ödem çözücü etkiye sahip. Bu nedenle de kilo almayı engelliyor.

 


Meyveleri dengeledik, peki hem kilo almamak hem de sağlıklı olmak için neler yiyebiliriz? Tüm yaz sebzeleri, doğal yetişmiş tavuk, kuzu ve oğlak, mevsim balıkları, yumurta, beyaz peynir ve zeytini bol bol tüketebiliyoruz. Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’a göre “Zeytin yeryüzünde bulunan en sağlıklı meyvelerden biri ve glisemik endeksi sıfır. Domates, salatalık ve biber de sebze grubunda olmalarına rağmen onlar da int(11)kilerin meyveleri."


Sabah kahvaltısında ya da öğün aralarında ekmek yerine kavrulmamış ve tuzsuz olmak koşuluyla bir çay bardağı fındık, fıstık, badem ve ceviz yiyebilirsiniz. Ancak bir çokları için yaz demek olan kavun-karpuz yanında da peynir ekmeği gönlünüzce yemek için en az beş kilometre yürüyüşü göze almayı unutmamak gerekiyor. Yemek üstüne bir de dondurma derseniz ben de en az bir saat daha yürüyün ya da yüzün derim. Yoksa hayatın hele de yazın yasaklarla tadı mı çıkar?

YAZ SEBZELERİ:
Taze soğan, taze sarımsak, taze bakla, asma yaprağı, semizotu, taze fasulye, bezelye, kabak, bamya, börülce, biber, salatalık, domates, patlıcan, barbunya.

YAZ MEYVELERİ
Erik, yenidünya, çilek, kiraz, kayısı, şeftali, dut, böğürtlen, ahududu, kavun, karpuz, vişne, üzüm, incir.

YAZ BALIKLARI
Mercan, barbunya, tekir, sardalye, palamut, izmarit, kılıç.

Kaynak Radikal[müge Akgün]

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yaptığınız diyet depresyona girmenize neden olabilir! Diyet sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için mükemmeldir.Fakat yanlış ruh haliyle,alışkanlıklarla ve beslenmeyle yapılan diyetler kişiyi depresyona sokabilir.Bu yüzden beslenme programına ve diyet psikolojisine iyi hazırlanmalıdır.Diyet yapıyorsanız biraz sonra söyleyeceklerimize mutlaka dikkat edin.
Milenyumda Taş devri diyeti

Vejetaryen beslenmeyi sağlıksız bulanların geliştirdiği diyette sınırsız et yemek serbest. Ancak un, şeker ve tahıl ürünleri yasak. Yemeklerde zeytinyağı, sofrada süt ürünleri tavsiye ediliyor. Mönüde sucuk ve pastırma da var.Türkiyede Prof. Ahmet Aydının taş devrindeki ilken...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ