Yedi tepe üzerine kurulduğu söylenen Ürdün’ün başkenti Amman

Dünyada bazı şehirlerin yedi tepe üzerine kurulu olduğu belirtilir. Misal İstanbul, Roma, Kudüs, Amman. Fakat bugün ne İstanbul ne Roma ne de Ürdün’ün başkenti Amman yedi tepededir. Ayrıca niye sekiz ya da altı değildir de yedidir, o da ayrı bir muamma. Uzatmayayım. Yedi tepe üzerine kurulduğu söylenen Amman’ın, şimdilerde neredeyse 17 tepe üzerine yayılmış olduğunu görmek beni şaşırtıyor. Bana Amman’ı gezdirecek taksi şoförü Halid, Amman’ın Filedelfya olduğu zamandan beri ismi olan tepelerden dolayı ‘yedi tepeli’ olarak anıldığından bahsediyor ve başlıyor tepe isimlerini saymaya: “Amman, Nasr, Hadid, Lezar...”

MERDİVENSİZ SOKAK YOK

Belirttiğim gibi Amman yedi tepeli anılsa da bugün onlarca tepe üzerine yayılmış koca bir şehir. Tepeler üzerine yayılması, şehrin yapısını farklılaştırmış. Şehrin her yerinde binlerce basamaklı merdivenler var. O tepeden çık, bu vadiye in... Neredeyse sokaklar merdivenlerden oluşmuş. Bu arada bizim köşe başlarını kaptığımız gibi Amman’da da tepebaşları kapılmış. Kimi tepelerde malikaneler var, erken gelen zenginler kapmış. Bir tepede Amman kalesi var ki panoramik olarak Amman’ı seyretmek için süper. Kral Hüseyin Tepesi’de, Kral Hüseyin Camii’nin yanında, kraliyet makam arabalarından oluşan bir otomobil müzesi, onun yanında da çocuk müzesi var. Al sana bir tespit: Genelde tepelerde zenginler, çukurlarda fakirler oturuyor!

Amman tuhaf bir şehir. Aynı caddeyi lüks araçlarla, hurda araçlar paylaşıyor. Genç, İngiliz tarzı polisleri görünce kendinizi İngiltere’de zannedebilirsiniz. Krallıkla yönetiliyor ama sanki sözde krallık. Yani tüm kanun ve kurallar İngiltere’den ve belli bir kesim İngiliz tarzı yaşam sürüyor. Genelde zengin ve fakir  birbirinden ayrı yaşıyor. Semtleri, çarşıları, pazarları, lokantaları ayrı. Fakiri zengin muhitinde, zengini de fakir muhitinde pek göremiyorsunuz ama şehrin merkezinde durum farklı. Burada şatafatı ve sefaleti yaşayanları yan yana görebiliyorsunuz ve bu çok acı veriyor.

NE YENİR? NEREDE KALINIR?

Amman’da yemek konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Özellikle Simasani caddesinde sulu yemekten hamburgere, ucuzdan pahalıya çok çeşitli restoran var. Seyyar satıcıların sattığı börek çörek cabası. Amman cadde ve sokaklarını arşınlarken, seyyar naneli çay satıcılarından 2 dinara çay alıp hararetinizi giderebilirsiniz. Meyve suyu satan yerlerde badem suyundan dut suyuna birçok seçenek bulabilirsiniz. Amman’da dört yıldızlı otellerin geceliği kişi başı 50 dolar civarında.

Sultan Abdülhamit’in lokomotifi

Amman Hicaz İstasyonu’ndaki görevli heyecanla 51. lokomotifi göstererek “İkinci Abdülhamit’in, dedenizin hediyesi” diyor. Zaten istasyon hac yolcuları için Şam’dan sonra ikinci durak.

Kral Hüseyin Tepesi’nin civarındaki tepelerin tamamında kraliyet ailesinin sarayları bulunduğu için acayip bir güvenlik söz konusu. 

Ali Sami Palaz/Star Gazetesi

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklar İçin 10 Tavsiye

Yurt dışına çıkma planınız varsa özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız önceden bir takım tavsiyelere bakmak fayda sağlıyor. Aksi halde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Yurt dışı maceranızın kötü sonuçlanmaması için hayat kurtarıcı tavsiyeleri online seyahat markası Biletall'da,blog yazısında derledi.

Nepal: Dünyanın çatısı mı yoksa Budizm'in ana vatanı mı?

Batılı bir turiste Nepal hakkında izlenimlerini sorduğunuzda kişinin ilk aklına gelecek olan şey Nepal’in “Dünyanın çatısı” olarak anılması ve 8850 metre yükseklikteki Himalaya Sıra Dağları üzerinde bulunan Everest tepesini de sınırları içerisinde bulundurması olacaktır büyük bir ihtimalle.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ