yenidoğan cildinin temizliği, ilk banyo, göbek-sünnet bakımı ve pişik sorunu

YENİDOĞANDA KANIT TEMELLİ CİLT BAKIMI

11 Mayıs’ta Uni Baby ve Çocuk Hemşireliği Derneği tarafından gerçekleştirilen “Yenidoğanda Kanıt Temelli Cilt Bakımı İstanbul Sempozyumu”nda yenidoğan cildinin temizliği, ilk banyo, göbek-sünnet bakımı ve pişik sorunu gibi konular hakkında paneller düzenlendi.

Uni Baby ve Çocuk Hemşireliği Derneği tarafından düzenlenen “Yenidoğanda Kanıt Temelli Cilt Bakımı İstanbul Sempozyumu” 11 Mayıs’ta Mövenpick Hotel’de gerçekleştirildi. Çocuk Hemşireliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Suzan Yıldız ve Ataman İlaç ve Kozmetik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Ataman Özbay’ın açılış konuşmasıyla başlayan sempozyum kapsamında alanında uzman doktorlar; yenidoğan cildinin özelliklerinden pişik sorununa sünnet bakımından dezenfektanların kullanımına kadar pek çok farklı konu hakkında bilgi verdi.

YENİDOĞAN CİLDİNİN ANATOMİK VE FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Sempozyumda yenidoğan cildinin anatomik ve fizyolojik özellikleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nüvit Altınkaya şöyle konuştu: “Deri, gelişmekte olan yenidoğanda çok fonksiyonlu koruyucu bir bariyerdir. Bu çok önemli organın yenidoğan ve pretermlerde özellikleri dikkate alınmalıdır. Doğumda deri PH’ı 6’nın üzerindedir. Ancak 4 günde 5’in altına düşer. Asit PH, bakteri ve mantar infeksiyonlarından koruyucudur. Banyo ve topikal uygulamalar asiditeyi değiştirir.”

BANYO SUYU SICAKLIĞI 38 – 40 0 C OLMALI
Yenidoğan banyosunda dikkat edilmesi gereken yönleri anlatan Yrd. Doç. Dr. Duygu Gözen şu bilgileri verdi: “Doğumdan sonraki bakım uygulamaları arasında yer alan banyo, bebeği rahatlatan ve hijyen sağlayan bir hemşirelik uygulamasıdır. Banyo uygulamasında dikkat edilmesi gereken özellikleri hemşireler, uygulama süresince ebeveynlere de öğreterek onların bu konudaki endişelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaklardır. Banyoda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, el yıkamak ve infeksiyon kontrol önlemlerine uymak olmalıdır. Banyo süresinde çevre ısısının korunarak bebeğin vücut ısısında düşüşün engellenmesi, banyo suyu sıcaklığının 38–40 0 C ve oda ısısının da 26-27 0 C olması önemlidir.”

GÖBEK VE SÜNNET BAKIMI
Dünya Sağlık Örgütü’nün gelişmekte olan ülkelere göbek güdüğünde hiçbir şey kullanılmamasını, gözle görülen bir kirlilik varsa göbeğin temizliği için su-sabun kullanılmasını ve bebek bezinin göbek güdüğünün altından bağlanmasını önerdiğini ifade eden Araştırma Görevlisi Nejla Canbulat, şu bilgileri verdi: “El yıkama göbek güdüğünün bulaşımını önlemede en basit ve etkin yoldur. Ancak standart hijyen uygulamalarının yerine getirilmediği ülkeler için farklı uygulamalara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Yeterli hijyen sağlandığı koşullarda göbek bakımında en etkili yöntem göbek kordonunun kuru, doğal ve temiz tutulmasıdır.”

NEMLENDİRİCİ VE YUMUŞATICI ÜRÜNLER
Yenidoğanda cilt bakımının önemine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ayşe Karakoç Tarı panel kapsamında şu bilgileri verdi: “Nemlendirici ve yumuşatıcı ürünler; kuru cilt tedavisi, normal cildin günlük bakımı ve bazı cilt hastalıklarının yan tedavisinde kullanılmaktadır. Kuru cilt, pürüzlü ve pullu bir görünümle birlikte, ciltte var olabilecek kırmızılık, çatlama veya kaşınma hissi ile tanımlanır. Nemlendirici ürünler, stratum coreum bütünlüğünü korurlar ve bariyer fonksiyonları geliştirirler. Bu yüzden nemlendiriciler, çatlamış ya da kurumuş ciltte bütünlüğü onarmak için kullanılabilirler.”

Yenidoğanlarda boya, parfüm ve koruyucu madde içermeyen ürünlerin seçilmesi minimal kimyasala maruz kalma açısından dikkate alınmalıdır diyen Yrd. Doç. Dr. Ayşe Karakoç Tarı sözlerine şöyle devam etti: “Yenidoğanların yüzde 80’inde ilk 4 hafta içinde pişik gibi herhangi bir cilt problemi görülmektedir. Yenidoğan cildinin su tutma kapasitesi azdır ve doğum sonu corneum tabakası kurur. Yapılan çalışmalar; yenidoğan cilt hijyeni ve temel bakımında 33 haftada küçük pretemler ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan yenidoğanların ayrıcalıklı ve özel olduğunu gösteriyor. Bu bebeklerde cilt bakımı yaşamsal önem taşır. Tüm yenidoğanlarda boya, parfüm ve koruyucu madde içermeyen ürünlerin seçilmesi minimal kimyasala maruz kalma açısından dikkate alınmalıdır.”

AŞIRI NEM VE SÜRTÜNME SONUCU PİŞİK SORUNU
Pişiğin bebeklerde yüzde 7-35 oranında en sık görülen deri hastalığı olduğunu söyleyen Araştırma Görevlisi Seda Çağlar şöyle konuştu: “Halk arasında pişik olarak ifade edilen bez dermatiti (diaper dermatit), perinede, perinealtı bölgede ve çevresinde kapalılık, nem ve iritasyon sonucu oluşan bir cilt problemidir. İlk klinik belirtileri deri kuruluğu olabilir. Erken dönemde hafif ödem de görülebilir. Oluşum nedeni, derinin uzun süre idrar ve dışkı ile temas etmesiyle aşırı nem ve sürtünme sonucu tahriş olmasıdır. 9.-12. aylarda gelişmekle birlikte yaşamın ilk 1.–3. haftasından sonra gözlenen bir durumdur.”

Pişik oluşumunu önlemek için Araştırma Görevlisi Seda Çağlar şu önerilerde bulundu: “Bebeğin bezinin sık değiştirilmesi, altının havalandırılması, yüksek emme kapasitesi olan bezlerin tercih edilmesi, bezin sıkı bağlanmaması, alkol içermeyen su emdirilmiş temizleyici mendillerin kullanılması ya da bölgenin ılık su ile temizlenmesi gerekiyor. Her alt değiştirmede koruyucu kremlerin ince bir tabaka halinde sürülmesi ve solunum yollarına zarar verdiği için pudra kullanımından kaçınılması büyük önem taşıyor. Bebeğin alt bezi daha sık değiştirilerek havalandırılmalı, gerekiyorsa bezin markası değiştirilmeli, cilt temizlendikten sonra kuruması beklenerek çinko oksit içeren kremler kalın bir tabaka halinde sürülmelidir.”

YENİDOĞAN CİLDİNE ÖZEL ÜRÜNLERLE “EN SAF DOKUNUŞ”

•    HASSAS CİLTLER İÇİN SADECE SU VE PAMUK
Yenidoğan bebeklerin cildinin doğal koruyucu bariyeri henüz yeterince gelişmediği için enfeksiyonlara karşı açıktır. Yenidoğan bebekler doğal koruyucu asit tabakasına sahip değildir. Ancak bu koruyucu tabaka yerine onları enfeksiyonlara karşı koruyan, vernix denilen bir tabakayla doğarlar. Vernix’e zarar vermeden, annelerin dokunuşu kadar saf tek şey olan Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil ile bebeklerin cildi ilk günden itibaren güvenle temizlenebilir.

•    KİMYASAL MADDE İÇERMEYEN ŞAMPUAN
Türkiye’nin ilk ve tek yenidoğan bebekler için özel olarak geliştirilmiş, patojen etkisi olmayan Uni Baby Yenidoğan Şampuan, Avrupa Birliği standartlarına uygun hammaddeler içeriyor. Yenidoğan bebek cildine özel ve tahriş riski minimize edilmi

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Bebemanya İle Bebek Giyim Alışverişinizi Yapın

Yeni gelecek bebeğiniz için, iyi bir alışveriş yapmak istiyorsanız eğer, bugün kendinizi şanslı hissedebilir ve internetin imkanlarını kullanabilirsiniz. Dünyanın en iyi markalarından, en sağlıklı bebek ürünlerine kadar aradığınız her şeyi internet üzerinden bulmak ve tabii ki....

Hipp, annelerin hayatını kolaylaştıracak yepyeni bir ürün sunuyor Hipp, annelerin hayatını kolaylaştıracak yepyeni bir ürün sunuyor

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ