Yok böyle dans yarışmasının kostümlerini Şeyma Subaşı ve Melis Ecem Güldüren tasarladı

Burcu Esmersoy’un bebek mavisi vals elbisesini, Pascal Nouma’nın partnerinin kırmızı seksi minisini ve Eda Taşpınar’ın kar beyaz tuvaletini onlar tasarladı. Şeyma Subaşı ve Melis Ecem Güldüren 20 yaşında iki üniversite öğrencisi. Acun Ilıcalı’nın geçtiğimiz hafta başlayan dans yarışması “Yok Böyle Dans”ın kostümlerini onlar hazırlıyorlar. Subaşı’nın ablası vasıtasıyla Acun Medya’da çalışmayan başlayan ikili “Bu yarışma bizim için büyük bir şans. Kendimizi ispatladıktan sonra markamızı kurmak istiyoruz” diyorlar. Subaşı ile Güldüren’i 1,5 haftadır sabahlara kadar çalıştıkları atölyelerinde bulduk.

“Yok Böyle Dans”ın kostümlerini hazırlıyorsunuz. Acun Ilıcalı ile nasıl bir araya geldiniz?
Şeyma Subaşı: Ablam Acun beyin şirketinde çalışıyor. “Yok Böyle Dans”ın kostümlerini tasarlayacak birilerini aradığını öğrenince Acun beye benden bahsetmiş. O da beni görüşmeye çağırdı. “Bana bu konuda kim yardım edebilir?” diye düşünürken aklıma Melis geldi.
Melis Ecem Güldüren.: Şeyma ile ilkokuldan beri arkadaşız. İkimiz de moda tasarımcısı olmak istediğimiz için Cağaloğlu Anadolu Moda Tasarımı Meslek Lisesi’ne girdik.
Şeyma S.: Üniversitede ayrıldık; ben İstanbul Aydın Üniversitesi, Melis ise İ.T.Ü’ye girdi. İkinci sınıftayız ama bu iş belli olunca kayıtlarımızı dondurduk.

Birçok ünlüyle çalışıyorsunuz, üstelik bu ilk profesyonel işiniz. Çok zorlanıyor olmalısınız...
Şeyma S.: Çok yoğun çalışıyoruz. İlk bölüm için bir buçuk haftada 42 kıyafet hazırladık, uyumadık atölyede sabahladık. Ama yarışmacılar çok tatlı insanlar.
Melis Ecem G.: Her yarışmacı için yedi kıyafet çiziyoruz. En beğendikleri atölyede dikiliyor. Dikimde de başında duruyoruz.

Dans kostümü tasarlamanın zorlukları neler? Ayakkabıları da siz mi hazırlıyorsunuz?
Şeyma S.: Dans kostümü hazırlamak daha zor çünkü bir sürü detayı aynı anda düşünüp ayarlayabilmeniz gerekiyor. Hareket ettikleri için kıyafetin hem onları güzel göstermesi hem de danslarına engel olmaması lazım. Ayrıca her hafta farklı bir dans türü işlendiği için kostümler tamamen farklı oluyor. Vals yaparken kızların prenses gibi gözükmeleri gerekiyordu, bu yüzden pastel renkler kullandık, şifona ağırlık verdik. Bu hafta rumba yapacaklar,  derin yırtmaçlı elbiseler giyecekler.
Melis Ecem G.: Bu erkekler için de geçerli. Latin dansında erkeklerin üst kısımlarının dar olması gerekiyor ki kalçaları çıkık gözüksün. Diğer danslarda ise bol ve pilili pantolonlar giyiyorlar.
Şeyma S.: Ayakkabıları sponsordan alıyoruz. Üzerilerine desenler yapmak istedik ama ilk bölüme yetişmedi. Bundan sonra ayakkabılara da el atacağız.

“Yarışmacılardan ‘Ben bunu giymem’ diyen olmadı”
Saç ve makyaj da çok önemli. Bu konuda da fikir veriyor musunuz?
Şeyma S.: Aksesuarlara biz karar veriyoruz. Buna göre saç tasarımcılarını yönlendiriyoruz. Şapka takacaksa ona göre bir saç yapmasını istiyoruz. Mesela geçen hafta Eda Taşpınar’a saçlarını açık bırakmasını teklif ettik çünkü Yunan tanrıçaları gibi gözüküyordu.

“Ben bunu asla giymem”, “Bu renkten hoşlanmam” diyorlar mı?
Şeyma S.: “Ben asla bunu giymem” diyen olmadı. Eda Taşpınar vücudunu çok iyi tanıyor ve bizi yönlendiriyor.
Burcu Esmersoy o kadar güzel ki ne giyse yakışıyor. Burcu Güneş de alaturka imajından sıyrılmak istediği için modern tasarımlar bekliyor.
Melis Ecem G.: Bedük’ün kendine has bir tarzı var.  Gözlükleri ve ceketi olmadan çıkmak istemiyor. Rumba dansında ceket giyilmez ama o o illa giymek istiyor. “Bu da Bedükçe olsun” diyor.
Şeyma S.: Bu haftadan itibaren erkek kıyafetlerini bir başka atölye ile işbirliği içinde hazırlayacağız çünkü yetişemiyoruz.

PELİN ÇİNİ/Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız... Tasarladığı koleksiyonunu Eylül ayında önce Sırbistan’da ardından da Türkiye’de bir defileyle tanıtacak. Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız olan Türkcan, küçük bir detayla bile olsa her zaman fark yaratmaktan yana.

ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show by Cemil İpekçi’’ defilesi

Cemil İpekçi, ülkemizin, kültürümüzün ve tarihimizin tanıtımı için İsviçreye çıkarma yapacak. İsviçrenin en büyük kenti Zürihte dünyanın ünlü sanatçılarının da sahne aldığı Kongresshausta ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show...

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Balıkesir Web TasarımAfyon PatentAvcılar Web TasarımAvcılar PatentBaşakşehir Web TasarımArnavutköy Web TasarımAtaşehir PatentAntep Osgb
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti