Zamansız ve esprili takılar

Moda tasarımcıları tarafından geleceğin tasarımcıları arasında gösterilen Bihter Ayda Pekin, pek çok dizaynır gibi kıyafetlerle değil takılarla ilgilenmeyi seçmiş. Ancak takıda karar kılması o kadar da kolay olmamış 32 yaşındaki tasarımcının. Lise yıllarında resme meraklı olan ancak İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandığı için burada okumak zorunda kalan Pekin, bir süre sonra kesinlikle sanatla uğraşması gerektiğine kanaat getirerek plastik sanatlar eğitimi almaya başlamış. Plastik sanatlar ve heykelle uğraşırken takıya ilgi duymaya başlayan tasarımcı, sonun da karar vermiş ki takı eğitimi almalı. Marmara Üniversitesi Uygulamalı Takı Teknolojisi bölümünü int(11)iren ve ardından bununla yetinmeyip Floransa’da Le Arti Orafe’de takı tasarımı eğitimi alan tasarımcı, 2005’te kendi atölyesini kurdu.

‘Aida Pekin’ adını verdiği atölyesinde çok sade ama bir o kadar da eğlenceli ve esprili tarzıyla, taktığı takıda kendini bulmak isteyenlere sesleniyor. Tarzının yavaş yavaş ayırt edilmeye başlandığını ve çizgileriyle tanındığını söyleyen Pekin, kendi tarzı için şu yorumları yapıyor: “Çocuksu bir çizgim var, esprili de diyebiliriz. O nedenle takılarımın hitap ettiği insanlar da belli, ya çok seviyorlar ya da hiç tarzlarına uymuyor. Arada bir yerde değil takılarım. Müşterilerim de ‘elbisenin şurasını şunu takayım da iyi dursun’ diye değil, daha çok kendini ifade etmek için alıyor”.

Tamamen el yapımı gümüş üzerine çalışan Pekin’in tarzı gerçekten farklı, bunu mağazasından içeri adım atar atmaz anlıyorsunuz zira o sadelik ve minimalizm etkisini hemen hissettiriyor. Vapur-martı, simitçi ve baloncu figürlü broşları, spral kolyeleri, sevimli küpeleriyle ayrı bir yerde duruyor Pekin. Keçe koleksiyonunu da unutmamak gerek, zira onlar da boyunları ve paltoların yakalarını renklendiriyor. Şimdiye kadar İstanbul, Dollhouse, Pebbles, Lale Bahçesi koleksiyonlarını hazırlayıp sunan tasarımcı, takılarının insanlarla bir bağ kurduğunu ama bunu sağlamak için özel bir çaba sarf etmediğini anlatıyor: “Bağ kurmak için özel bir çaba harcamıyorum, zaten kuruluyor. Mesela İstanbul kedileri, vapurlar, sokaktaki çamaşırlar, benim İstanbul’da yaşarken gözlemlediğim hoşluklar… Bunlar pek çok başka insana da hitap ediyor ve o bağ ister istemez kuruluyor.”

Tasarımlarını yaparken gözlemlediği her şeyden esinlenebileceğini anlatan Pekin, zaman zaman çanta gibi farklı objeler de tasarlıyor. “Nasıl modacılar kıyafetlerine takıları kendileri tasarlıyorsa benim için de aynı şey geçerli” diyen genç tasarımcı, takıdan başka daha çok obje ve endüstriyel tasarıma yönelebileceğinin sinyallerini veriyor.

BREAD&BUTTER’A KATILIYOR

Önümüzdeki 16-18 Ocak tarihleri arasında Barcelona’da düzenlenecek Bread&Butter fuarına ‘Urban Jungle Koleksiyonu’ ile katılmaya hazırlanan Pekin, çok heyecanlı. Urban Jungle’ı da diğer koleksiyonlarını gibi tamamen el yapımı ve 925 ayar gümüşten tasarlayan Pekin, bu koleksiyonunun hayvan ve insanlardan oluştuğunu anlatıyor: “Hayvanlar ve insanların dışında benim yarattığım hayvanlar da var. Hatta birkaç tane yaratık var ki uzaylı mı dersiniz, yaratık mı bilemiyorum. Herkesin bir şeye benzetmeye çalıştığı aslında var olmayan hayvanlar bunlar. Hayal gücümün eseri,”

Mesleğini büyük bir tutku ve özgünlükle icra eden Pekin’in şikayetçi olduğu bir konu var ki o da taklit. Kendi tasarımlarının tanınmış birkaç firma tarafından taklit edildiğini ve bu nedenle hukuksal yollara başvuracağını anlatan Pekin, bunun ülke için de kötü bir imaj olduğunu söylüyor ve İtalya’daki bazı takı fuarlarına Türklerin bu taklitçi imaj nedeniyle alınmak istemediğinin de altını çiziyor.

AYSUN ÖZ KAŞİ-AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’ ‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’
Bronza imzasını atan İtalyan Bronza imzasını atan İtalyan

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)