Gizli depresyon nedir ?

 

Gizli depresyon nedir ? Belirtileri nelerdir gelir beraber öğrenelim.

Gizli Depresyon Nedir ?

Gizli depresyon son yıllarda birçok insanda görülmeye başlayan ruhsal bir bozukluk olarak tanımlanır. Bu durumun artmasının nedenlerinden biri çok fazla dillendirilmesiyle insanların en ufak üzüntülerinde depresyona girdim diyerek öyle düşünmeleri olduğudur. Ayrıca artan suç oranları, doyumsuzluk, istediğini elde edememe gibi sorunlarla baş edemeyen insanlar kendi içlerinde bir kara deliğe sürüklenmeye başlar.

Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde sıklıkla rastlanmakta olan bu hastalık bazen çok ciddi sorunlar doğurabiliyor. Mutsuzluk, anlaşılmama, çevreden soyutlanma, ilişkilerdeki başarısızlıklar gençleri derinden etkiliyor. Ancak artık depresyon her yaş kesiminden cinsiyet fark etmeksizin ortaya çıkıyor.

Depresyonun maalesef birçok çeşidi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi gizli depresyondur. Gizli depresyon hali daha hafif ama uzun seyirli görülüyor. Hasta belki depresyonda olduğunun farkında olmayabilir. Artık mutlu olamama, umutsuzluk gibi durumları o kadar kanıksar ki yaşam biçimi haline getirir. Hasta daha çok ”benim karakterim böyle, depresyon da değilim” diyerek yaşadığı sorunu itelemeye çalışır.

Dediğimiz gibi daha hafif bir seyirde sorun gösterdiği için gizli depresyon insanların sosyal yaşamını ve aktivitelerini çok fazla etkilemiyor. Fakat bunu fark edemeyip kısa zamanda çözüm alınmazsa o zaman tehlike sizi bekliyor.

Gizli Depresyon Neden Ortaya Çıkar?

Ruhsal bozukluklarda genel olarak şundan dolayı olmuştur ya da ortaya çıkar demek çok zordur. Çünkü bu tip durumlar genelde insanlar yaşadığı olaylarla, bunların önemiyle ve yaşadıklarının ne kadar üstesinden geldiği ile ilgilidir. Aniden gelişen bir durum olmadığı için hastalığı tek bir olaya bağlamak doğru değildir. Daha çok yaşanan birikimlerle hasta bu duyguları hissetmeye başlar. Hastada bu durumun çok içinde olduğunu hissetmediği için hasta yakınlarının da dikkatini çekmiyor. Bu nedenle gizli depresyon sinsi ilerleyen bir bozukluk diyebiliriz.

Gizli Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Gizli depresyonun belirtilerinin başında karamsarlık ve suçluluk duygusu egemendir. Bazen en ufak bir işi başaramadığınız da ya da birine verdiğiniz sözü tutmadığınızda bile kendinizi yargılamaya sebep olabilir. Belirtileri sıralayacak olursak birçok depresyon belirtisi ile aynı özellikleri taşıyabilir. Huzursuzluk, mutsuzluk, aşırı uyuma veya uykusuzluk, iştah yokluğu ya da aşırı yeme gibi uçlarda yaşama gibi özellikleri vardır. Ama bu depresyon da kişi yaşadıklarını benimser ve hak ettiğini düşünür.

Hasta kendine şunu der: ”Kötü bir dönemden geçiyorum, kötü şeyler yaşadım, tabii ki böyle hissedeceğim.” Ama fark etmez ki onun için her an hayatının kötü bir dönemidir ve bundan habersiz olumsuz bir hayat sürüyordur.

Bu hastalıktaki insanların en belirgin özelliği kendini sürekli eleştiri okları ile vurmasıdır. Aynada kendini görmek yerine kocaman bir başarısız yazısı görür. Geleceğe dair korkuları bittiğinde geçmişe dair yaptığı hatalara pişmanlık duymaya başlar. Ve geçmişi geçmişte bırakmamak ayağa takılan kelepçeden farksız değildir.

Gizli depresyona sahip insanlar daha geç evlenmeye yatkın olur ya da evlilikleri başarısızlıkla sonuçlanır. Cinsel yaşamlarında isteksizlik, işten ayrılma gibi durumlar belirgin olarak görülür.

Pişmanlık, korku, başarısızlık, eleştiriler derken insanın içinde birden fazla ses konuşmaya başlar. Seslerin tartışmalarıyla insan beyni tam bir mahşer gününe döner ve gittikçe içe kapanma dönemi başlar. Çünkü insan kendine olan güvenini yavaş yavaş yitirir. İnsan bu noktada dışarıdan daha dalgın, daha umursamaz ve daha sessiz bir kişiliğe bürünür. Adeta bir robot gibi yaşamını sadece temel ihtiyaçları karşılamaya odaklanır.

Gizli Depresyonun Tedavi Süreci

Birçok ruhsal hastalık tedavi çözümlerinde olduğu gibi gizli depresyonla da ilaçlar ve psikoterapi yöntemi ile başa çıkmaya çalışır. Tedavi süreçlerinde doktor ve hastanın etkin bir şekilde iletişimde olması gerekir. Antidepresan ilaçları bu tarz tedavilerde çok etkilidir. En az iki yıl süre ile kullanması tavsiye edilir. İlaç tedavisinde gerekli verimi alamayan hastanın doktor önerisiyle transkraniyal manyetik uyarım tedavisi görebilir.

Bir tedavi başlangıcındaki en önemli şey hastanın tedavi olma isteğidir. Zorunlu olarak tedaviye giden bir hastanın iyileşme süreci daha zor olacak ve iyileşme süresi yavaşlar. Sorunlarla yüzleşmek en önemli adımdır. Bunu kabul etme ve birinden yardım isteme büyük bir cesaret örneğidir. Bu hareketinizle kendinizi ne kadar güçlü olabileceğinizi gösterebilirsiniz.

Gizli Depresyon Hastalarının Yapması Gerekenler

Kişi öncelikle hayata daha pozitif bakmak ve hayattaki güzel şeyleri görmek için çabalamalıdır. Çünkü negatif olmak için hayat çok kısa ve bir tane hayatımız var bunu en güzel biçimde yaşamak kendimize vereceğimiz en güzel hediye olur.

Daha sora düzenli ve sağlıklı beslenme programı uygulaması gerekir. Sağlıklı olmak kendimizi iyi hissetmenin anahtarıdır. Bunun için bol vitamin ve mineral içeren yiyecekleri hayatımıza dahil etmeliyiz.

Kendinizi yalnızlığa sürüklemeyin. Sizi seven insanların var olduğunu ve sevildiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Yaşadığınız bu tecrübeyi insanlarla paylaşın. Paylaşmak içinize büyük bir huzur getirir. Unutmayın ki mükemmel gördüğünüz hayatlar bile asla mükemmel değil.

Yeniliklerden korkmayın ve onlara açık olun. Değişimler aklınızda kavga eden sesleri zamanla yok eder ve yeni şeyler düşünmekten onlara yer kalmaz.

Uyku problemlerinizi düzene sokun. Verimli bir uyku gününüzün daha iyi başlamasına ve devam etmesine yardımcı olur. Egzersiz ve spor yapın. Örneğin; yoga ve meditasyon öğrenmek iç huzurunuzu dengeler.

Kaynak:haber8.com

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Paranoya nedir? Paranoid kişilik bozukluğu nedir?

Paranoya nedir? Paranoid kişilik bozukluğu nedir? Paranoid bozukluk; saçma olmayan bir kurguyla ve iyi düzenlenmiş bir düşünce biçimiyle her şeyden şüphelenmektirdir. Birey bu aşamada ailesinden, eşinden, arkadaşlarından, sosyal çevresinin tamamından şüphelenebilir.

Beynin yıpranmayıp zinde kalması için ne yapmalıyız?

Yaş ilerledikçe vücudumuzu oluşturan sistemler yavaş yavaş fonksiyonunu kaybetmeye başlar. Aslında bu doğanın bir kuralıdır. Beynin de zaman içinde damar hastalıklarına bağlı iyi beslenememe, hücrelerde oluşan tahribat ve benzeri nedenlerle işlevlerinde bozukluklar oluşur. 

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)