İnsan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olan renkler

Dünyanın birçok ülkesinde insan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olan renkler üzerinde çalışmalar yapılıyor.
 
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, renklerin
insan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olduğunu söyledi.
   
Prof. Dr. Güler, renkler konusunda dünyanın birçok ülkesinde onlarca bilim adamının çalışma yaptığını ifade etti.
   
Kansas Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, sanat müzesinde bir araştırma için halının altının elektronik bir sistemle donatıldığını, duvar renginin beyaz ve kahverengi olarak değişebilir yapıldığını belirten Güler, şöyle devam etti:
   
"Arka fon beyaz kullanıldığında insanlar müzede yavaş hareket etmiş, daha uzun süre kalıp daha fazla alanda dolaşmışlar. Arka fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar müzede çok daha hızlı hareket edip daha az alan dolaşmış ve müzeyi çok daha kısa sürede terk etmişler. O yüzden dünyadaki fast food restoranlarının hemen hemen hepsinin sandalyeleri ve masaları kahverengi, duvar boyaları ise kahverengi, şampanya, pembe karışımıdır. Hemen hemen hiç bir fast food restoranının duvarını beyaz göremezsiniz."
   
Renklerin insanlar üzerindeki yadsınamaz etkisini fark eden batılı
şirketlerin bunu iş yaşamında sıklıkla kullandığına işaret eden Güler, "Bizim lokantacılar ise lüks tutkusuyla aslında uzun oturulması ve keyif alınması gereken bir yerde yanlış uygulama yapıyorlar" dedi.
   
Güler, kahverenginin teklifsiz, rahat bir renk olarak kabul edildiğini belirterek, "Kahverengi, karşınızdakinin kendini resmiyetten uzak, daha rahat hissetmesini ve açılmasını sağlar. Hastahaneler logo ve iç dizaynlarında yeşili tercih eder çünkü rahatlatıcı ve sakinleştiricidir,tabiatı en çok hatırlatan renktir. Yeşil alanlarda insanların daha az mide ağrısı çektikleri tespit
edilmiş" diye konuştu.
   
Renklerin dili
   
Siyahın, gücü ve tutkuyu temsil ettiğini ifade eden Güler, diğer renklerle ilgili yapılan çalışmalar ve bazı sonuçlarını şöyle açıkladı:
   
"Siyah: Hırsın bir ifadesidir. Bizde ve batıda siyah, matemi simgelerken Japonya’da mutluluğun simgesidir. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder. Konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein, konsantre
olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girer ve öyle düşünürmüş.
   
Mavi: Freud, maviyi ’sakin’ diye niteler. Faber Birren ise tansiyonu düşürdüğünü söyler. Araplar ise mavi taşların kanın akışını yavaşlattığına inanırlar. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Sakinleştirici bir renktir, batıda bu etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye
boyarlar. Mavi ve özellikle lacivert kozmik bir renk olarak kabul edilir, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. O yüzden dünyadaki firmaların yarısından fazlası logolarında maviyi kullanırlar.
   
Mor: Nevrotik duyguları açığa çıkardığı, insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bir renk.
   
Sarı: Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. O yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar.
   
Beyaz: İstikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Beyaz elbiseler sizin temiz olduğunuz imajını verir."
Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Şekerin bir faydası ortaya çıktı!

Doktorlar şekeri artık farklı bir konuda ciddiye alıyor. Şekerin sağlığa iyi gelen bir özelliği üzerinde çalışma başlatan doktorlar; şekerin antibiyotiğin işe yaramadığı yaraları iyileştirmede etkili tedavi yöntemi olabileceğini söylüyorlar.Yaraya şeker iyi geliyor, şeker yarayı kurutuyor!

Bitkilerin mucizevi faydaları

Daha ilk çağlardan beri otlar insanoğlunun yardımcısı olmuştur. İnsan, deneye yanıla kendisine en faydalı bitkiyi bulmuştur. Peki, insanlara bu denli şifa veren otlar hangileridir?

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ