Tevellütten Mütevellit MS hastalarına yardım için sahnede

“TEVELLÜTTEN MÜTEVELLİT”
MS HASTALARI İÇİN SAHNEDE


Yılın en dikkat çeken oyunlarından, “beoyuncuları”nın sahnelediği “Tevellütten Mütevellit”, Türkiye MS Derneği yararına 25 Eylül Cumartesi günü saat 21.00’de Harbiye Lütki Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı sahnesinde…

Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan ancak yoğun yağış nedeni ile ertelenen etkinlik, daha kapsamlı bir şekilde Eylül ayında yine MS hastaları yararına gerçekleşiyor.
Genç ve yetenekli tiyatro sanatçısı Emre Coşkun’un, 2009 yılı sonunda kurduğu “beoyuncuları” tiyatrosunun, yılın başından bu yana tiyatroseverlerin beğenisini kazanan “Tevellütten Mütevellit” oyunu, toplumun ruhsal yapısını ince esprilerle irdeleyen bir durum komedisi...
Oyunu yazan ve yöneten Emre Coşkun, çeşitli oyunlar ve TV projelerinden tanınan Taylan Güner ve Aydan Burhan, Atilla Pekdemir ve Halil İbrahim Kalaycıoğlu’ndan oluşan oyuncu kadrosu bu kez MS hastalarına destek olmak için sahneye çıkacaklar. 25 Eylül 2010 tarihinde Lütfi Kırdar sahnesinde Türkiye MS Derneği yararına gerçekleşecek etkinlik akşamı Tevellütten Mütevellit oyununun sergilenmesi dışında Hale Caneroğlu jazz dinletisi de yer alacak. Oyuncu Taylan Güner’in hayata geçirdiği projeden elde edilecek tüm gelir, MS hastalarına destek olmak için kurulan Türkiye MS Derneği’ne aktarılacak.

Tevellütten Mütevellit’in yazarı, yönetmeni ve aynı zamanda oyuncusu olan Emre Coşkun bu proje hakkında “amacımız, 2010 yılı yasal verilere göre sayısı 40.000’in üzerine çıkan ve gün günden vakası artan MS (Multipl Skleroz) hastalarının sosyal yaşam standartlarını yükseltmek ve hastalıkları yüzünden ara verdikleri eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmelerine katkıda bulunmak… Bunu yaparken toplumsal bilinç oluşturulmasına da katkıda bulunmak istiyoruz. Bu konuda da yapabileceğimiz ve en iyi bildiğimiz şey de sahneye çıkmak” diyor.

Toplumun ruh yapısının analiz edildiği ve bilimsel araştırmalar ile metni desteklenen "Tevellütten Mütevellit" oyununda, ruh biliminden habersiz bir psikolog ile sıra dışı dört hastanın terapi seansında yaşadıkları konu ediliyor. Günümüzdeki içsel çatışmaların psikolojimiz üzerindeki etkisini ele alan ‘Tevellütten Mütevellit’ oyunu, aynı zamanda psikolojik açıdan yaşadığımız kargaşaları da kara mizah ile sahnede resmediyor.

Tiyatro eleştirmenleri tarafından oldukça pozitif eleştiriler alan oyunda; şizofreni ve mitomani hastası olmakla beraber teori ve öğreti karışıklığında kendini kaybetmiş bir psikolog, nemfomani hastası bir kadın, çocuk sahibi olamayan bir aşiret ağası ve ülke sorunlarından dolayı akli dengesini kaybetmiş bir sosyalist! Ve hepsi birden grup terapisine katılırsa hele birde katıldıkları seansı yöneten psikolog, psikologtan başka her şeye benziyorsa, gelin siz düşünün kahkahanın kahkahayı nasıl doğurduğunu?

Gerçeğe dayalı müthiş bir gözlem ve gözlemlerin doğurduğu müthiş bir komedi Tevellütten Mütevellit....

Zaman zaman, tüm dünya insanının yaptığı gibi bizde çekim yasası ve kuantum kitapları okuyup, hayatımızı bir metine bağlı olarak yönetmeye başlayabiliyoruz. Kitaplar yeterli gelmeyince başlıyoruz kapı kapı psikolog, psikaytr, yaşam koçu, NLP uzmanlarını gezmeye bu da yeterli gelmeyince yoga, reiki, feng-shui vb. çeşitli felsefelerle doğru yolu bulmaya çalışıyoruz. Büyük bir öğreti karışıklığına ayna tutan ‘’Tevellütten Mütevellit’’ oyunu, ruhsal karışıklıklarımız için sarfettiğimiz çaba ve harcanan servetleri kara mizah ile sahneye taşıyor. Oyunu izleyen her seyircinin bıyık altından sessizce gülerek; bunu bende denemiştim diyor olması, senaryonun büyük bir gözleme dayandığının da ispatı aynı zamanda.
    
Joy Türk iletişim sponsorluğunda sadece 25 Eylül’deki gösteri için MS hastalığı ile ilgili diyaloglarında eklendiği oyunda, birbirinden tamamen farklı bireylerin, MS ile mücadeleleri ve varoluş çabaları işlenecek. Hem keyifli bir akşam geçirmek isteyen hem de MS hastalarına destek vermek isteyen herkes 0212 343 43 02 nolu telefondan biletlere ulaşabilir…
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ankara Müzik ve GS Üniversitesi, terminoloji hatalarıyla işe başladı!...

GÜNCEL: Dün akşam, Amerikan Hastanesi A Salonu müzikseverler tarafından dolduruldu. Katılımcı ve canlı bir seyirci, şarkılara eşlik ederek "25.İstanbul Türk Müziği Festivali" açılış konserine eşlik etti. Konuk Sanatçımız Meral Azizoğlu ve orkestra Pandora muhteşemdi.TEŞEKKÜRLER...

Yeni Tiyatro Dergisi 6. EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (2018) Adaylar ve Kazananlar

Yeni Tiyatro Dergisi, 11. Yılında Aralık 2017’deki 100. Sayısında “dalya” dedikten sonar bir dizi etkinlik de düzenleme kararı almıştı.
Yeni Tiyatro Dergisi 6. EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (2018) Adaylar ve Kazananlar Listesini buradan inceleyebilirsiniz.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ