Yeni ilkyardım kılavuzunda suni teneffüse yer verilmedi

 

Kılavuzda artık, kalbi duran veya kriz geçiren birine, ambulans veya hastane gibi ileri yaşam desteği gelene kadar suni teneffüs yerine kalp masajı yapılması önerildi.

Uzmanlar “Hayat öpücüğü birçok insana hastalık kapma korkusu nedeniyle itici geliyor. Bu nedenle doğrudan kalp masajı yapılmalı” dedi. İngiltere’de hastaneler dışında kriz geçiren 30 bin hastadan yalnızca 30’unun hayata döndürüldüğü belirlendi. Verilerden yola çıkan BHF uzmanları ise, suni teneffüsün etkisiz kaldığını, kalp masajıyla hastaları hayata döndürme şansının daha yüksek olduğunu savundu.

Uzmanlar “Bunun yerine, yardım gelene kadar hastanın göğüs boşluğunun üç parmak yukarısına 5 ila 6 cm baskı uygulayarak dakikada 100 ila 120 kez masaj yapın. Kriz durumunda hastanın kan dolaşımını sağlayacak masaja ihtiyacı var. Kişi hayatta kalmak için gereksinim duyduğu oksijeni zaten vücudunda bulunduruyor” dedi.

Habertürk

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İlk yardımın önemi her geçen gün artıyor

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından her yıl 189 ülkede çeşitli etkinliklerle 13 Eylül'de kutlanan Dünya İlk Yardım Günü'nün bu yılki teması, "İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum" olarak belirlendi.

 

AK PARTİ’Lİ KADINLARA İLKYARDIM EĞİTİMİ

AK Parti’li 250 kadının katılımı ile gerçekleşen eğitimde kadınlara, olası kaza,afet durumlarında uygulayabilecekleri ilkyardım bilgileri konusunda tüyolar verildi.Mevlide Bilici Başkanlığındaki AK Parti Batman Kadın Kolları Teşkilatına yönelik ilkyardım,farkındalık eğitimi düzenlendi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ