Bazı İnsanların Fazla Kahve Tüketmesinde Genetik Faktörlerin Payı Var.

Amerikalı bilim insanları, bu sonuca varmadan önce 40 binden fazla kişinin genlerini inceledi.

Bilim insanları iki DNA molekülünün, yüksek düzeyde çay, kahve, çikolata, gazlı içecekler ve kafein içeren başka bazı içeceklerin daha fazla tüketilmesine yol açtığını tespit etti.

Bu moleküller; CYP1A2 ve AHR.

Söz konusu genlerden AHR daha çok CYP1A2nin faaliyetlerini düzenliyor.

Çalışmanın sonuçları ise PLoS Genetics dergisinde yayımlandı.

İlk kez genlerle kahve tüketimi arasında bağı saptadık

Doktor Neil Caporaso, Amerika Birleşik Devletlerinin Maryland eyaletinde Bethesdadaki Ulusal Kanser Enstitüsünden ve araştırmayı yapan ekipten.

Neil Caporaso, bazı genlere sahip insanların diğerlerine kıyasla günde yaklaşık 40 mg daha fazla kafein tükettiklerini söyledi.

Bu miktar da, bir bardak kahvenin üçte birinde ya da bir kutu kolada bulunuyor.

Doktor Neil Caporaso, "İlk kez, özel bazı genlerin bireylerin tükettikleri kafein miktarını etkileyebileceğini biliyoruz" dedi.

Hürriyet / Sağlık

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Bu kanserleri önlemek mümkün! Sadece sigara ve alkol kanserlerin 3’te 1’inden sorumlu

Bu kanserleri önlemek mümkün! Gerek dünyada gerekse ülkemizde hızla yaygınlaşan kanserin tedavisinde umut verici çok önemli gelişmeler de yaşanıyor. Son yıllarda yeni tedavi yöntemleri ve kanseri erken evrede saptayan tarama yöntemleri sayesinde artık kansere bağlı ölümler giderek azalıyor.

Tıpta devrim gibi gelişme!

Tıpta devrim gibi gelişme! ABD’nin New York şehrinde bulunan Columbia Üniversitesinde görevli bilim insanları muhteşem bir gelişmeye imza attı.Columbia Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, ilk kez kök hücreler kullanılarak tamamen işlevsel halde çalışan kalp kası üretildi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ