cilt tiplerine göre güneşten korunma yöntemleri

Kışın sıkıcı günlerini artık geride bıraktık, güneş, sahil ve deniz mevsimi açılmak üzere. Bronzlaşmayı, sere serpe güneşin altında uzanmayı kim sevmez ki!


Ama bronzlaşırken lekelere, cilt hastalıklarına maruz kalmamak, doğru korunmak gerek. Peki bunun için neler yapacaksınız? İşte size cilt tiplerine göre güneşten korunma yöntemleri...

Güneş ve parlak ışık, genelde insanları olumlu etkiler. Güzel, güneşli bir günde, genelde daha neşeli ve hayat doluyuzdur. Çocuklar ve yaşlıların sağlıklı kemik yapısı için güneşe ihtiyacı vardır. Güneş ışınları, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini artırır, oksijen alışverişini güçlendirerek daha sağlıklı olmamızı sağlar ve vücudumuzun, ihtiyacı olan D vitaminini üretmesine katkıda bulunur. Fakat bütün pozitif yönlerine rağmen, yoğun güneş banyoları cildimizi hırpalar ve hastalıklara yol açar.
Güneşten korunmak, aslında bir ihtiyaç ve gereksinim. Cilt kanserinden ve alerjilerinden, kırışıklıkların oluşmasından, güneş lekelerinden ve yanıklarından korunmak için, yaz-kış önlem almak mutlaka gerekli. Çünkü bu semptomlar, senelerce dikkatsiz bir şekilde güneşe maruz bırakılan ciltlerde yoğun bir şekilde gözlemlenir.
Işınlardan korunmak için doğru kremi nasıl seçmeliyiz?
Doğru seçim, cildinizin ışınlara gösterdiği hassasiyete göre yapılmalıdır. Koruma faktörü yükseldikçe, koruma katsayısı artar. Koruma faktörü yüksek kremlerle güneşlenmeli ve cildinizde belli bir koyulaşma oluştuktan sonra daha düşük fatörlere geçilmelidir. Peki, doğru koruma faktörünün seçilmesinde dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Pigmentlenmeyi 4 ayrı grupta inceleyebiliriz
n Keltik veya Albino tipler: Çok beyaz, çoğunlukla çilli bir teni, bazen kızıl ama genelde açık sarı saçları vardır. Bu tipler çok kolay güneş yanığına maruz kalır ve tenleri ender koyulaşır. Yüksek bir ışın koruma faktörü kullanmalıdırlar (25-30). Birinci gruptakilerin derilerinin kendini koruma süresi 5-10 dakikadır.
n Beyaz tenli Avrupalılar: Açık/ koyu sarı saçlılardır, güneş yanığına maruz kalırlar. Pigmentleri önce kızarır ve sonrasında hafif koyulaşma başlar. Bu tipler ışın koruma faktörü 10-15 kullanmalıdır. Derilerinin kendini koruyabilme süresi 10-20 dakikadır.
n Koyu tenli Avrupalılar: Koyu renk saçlılardır. Çok uzun bir güneş banyosundan sonra, güneş yanığına maruz kalırlar ve bunun sonucunda tenleri koyulaşır. Önerilen koruma faktörü 6-8’dir. Derilerinin kendini koruyabilme süresi ise 20-30 dakikadır.
n Akdeniz tipi: Zeytin rengi tenleri vardır ve saçları çok koyu renklidir. Çok sık olmasa da güneş yanığına maruz kalırlar. Tenleri diğer tiplere oranla hızlı bir şekilde ve derinden koyulaşır. Bu tipler koruma faktörü 4 kullanmalıdır. Derilerinin kendini koruma süresi yaklaşık 40 dakikadır.


Güneş kremine rağmen hangi sorunlarla karşılaşabilirsiniz?
n Çok düşük bir koruma faktörü güneş yanığını önlemez.
n Çok yüksek bir koruma faktörü kullanmanıza rağmen, doğru sürülmediği takdirde güneş yanığı önlenemez. Kremleri bıçak sırtı kalınlığında sürmeniz gerekir.
n Denize girdikten sonra güneş kremi yeniden sürülmelidir.
n Bazı güneş kremleri, belirli kozmetik ürünleriyle, parfüm veya deodorantlarla ve antibiyotiklerle birlikte kullanıldıklarında pigment lekeleri oluşturabilirler.
n Şnorkel kullanırken, dalarken ve yüzerken ilk günlerde bir tişört giymekte fayda vardır. Çünkü su güneş ışınlarına mercek etkisi yaparak güneş yanığına neden olabilir.
Güneş, derinin nemini aldığından, güneş yanığı olmamasına rağmen derinin erken kırışmasını ve yaşlanmasını önlemek için her güneş banyosundan sonra nemlendiricili bir cilt bakımı gerekir. Bu nedenle “After Sun” nemlendirici losyonlar, jeller ve kremlerle cilt bakımı yapmalısınız. Lütfen güneş banyosu öncesinde deri peeling’i yapmayın, çünkü cilt peeling sonrası güneş ışınlarına daha hassas hale gelir.


Çocuklar güneşten daha çok etkilenir
n Çocuklarda ağrı ve sıcaklık hissi, 48 saat sürer. Nemlendirici kremler günde üç kere uygulanırsa çocuğu rahatlatır.
Bu kremlere iki gün devam edilmelidir. Çok kalın, yağlı merhemler kullanmamalısınız. Bu durum çocuğu daha sıcak tutarak terlemesini engeller.
n Çocuğa soğuk banyo yaptırmak veya günde birkaç kez yanık yerine soğuk su ile ıslatılmış giysiler koymak ağrıyı azaltır, duş çok ağrı verici olabilir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ