Çin deki meşhur Terracotta Askerleri Türkiyeye geliyor

Günay, Topkapı Sarayı Müzesi Mecidiye Köşkünde düzenlenen “2012 Türkiyede Çin Kültür Yılı” basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2010da Şangayda gördüklerinin kendisini çok etkilediğini, Çinin, son derece etkileyici, muhteşem ve heyecan verici bir ülke olduğunu söyledi.

2012nin Türkiyede Çin Kültürü Yılı, 2013ün de Çinde Türkiye Kültür Yılı olması kararını o gezide verdiklerini aktaran Günay, Türkiyede Çin Kültür Yılının çok heyecan verici bir yıl olacağını belirtti.

Günay, Çinin bu kültür yılında, tarihi zenginliğiyle, müzik, dans, opera alanlarında tarihi köklerine dayalı, ancak bugünkü dünyanın da beğeniyle izlediği performansıyla çok etkili temsillerle Türkleri buluşturacağını aktardı.

2012 Türkiyede Çin Kültür Yılının 12 Aralıkta Ankarada başlayacağını, Cer Modernde bir resim sergisiyle yapılacak bu açılışın ardından yine Ankarada bir müzik ve dans sergisinin düzenleneceğini dile getiren Günay, İstanbulda da çok sayıda etkinliğin yapılacağını, ayrıca İzmirde de önemli bir etkinliğin yer alacağını belirtti.

Günay, Kültür Yılı boyunca edebiyat, sanat, kültürel miras, akrobasi, kukla sanatı gibi alanlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Trabzonun da aralarında bulunduğu çok sayıda şehirde Çin sanatının çok değerli temsilcilerini izleme, ağırlama ve alkışlama fırsatı bulunacağını kaydetti.

Çinin gerçekten dünyanın çok eski uygarlıklarından biri olduğunu dile getiren Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20. yüzyılın ikinci yarısı, dünyanın bütün dikkatlerinin Amerikaya yoğunlaştığı bir dönem oldu. 21. yüzyılın birinci yarısı da galiba bütün dünyanın dikkatlerinin Çine yoğunlaştığı yeni bir döneme sayfa açıyor. Çin, gerçekten gelişmesiyle, kalkınmasıyla, ticarette, sanatta, sanayide yarattığı büyük performansıyla ve farklı bir ekonomi modeli üzerinden dünyayla yarışabilen yeni bir ekonomi yaratmakla özel bir örnek oluşturuyor.”

Türkiye ile Çinin çok engin ilişkileri bulunduğunu aktaran Günay, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çinin dünya sahnesine başarılı ve güzel bir örnek olarak yeniden çıktığı bu dönemde biz de benzer örneği bulunduğumuz coğrafyada gerçekleştiriyoruz. Çin bütün dünya için bir ilgi merkezi haline gelmeye başladı. Türkiye de Avrupa, Ön Asya coğrafyasında Çine benzer bir kalkınmayı, bir gelişmeyi şu anda simgeliyor. Böylece yeni baştan dünyanın uygarlık sahnesinde iki eski medeniyet, ortak bir zamanda yeniden yükseliyor. Galiba bu meşhur Işık doğudan yükselir sözünü Çin ve Türkiye yeniden kanıtlıyor.”

TERRACOTA ORDUSU TÜRKİYEYE GELİYOR
Ertuğrul Günay, Çinden sonra dünyadaki en zengin Çin porseleni koleksiyonunun Topkapı Sarayında bulunduğunu ve yeniden düzenlenecek özel mekanlarda bunları sergilemeyi düşündüklerini anlattı. Gelecek ve sonraki yıl da Türkiyenin porselenlerini sergilenmesi amacıyla Çine götüreceklerini dile getiren Günay, ayrıca Çindeki meşhur Terrakota Askerleri eserlerinin de yine sergilenmesi amacıyla Türkiyeye getirileceğini bildirdi.

Türkiye topraklarından Avrupa müzelerine gitmiş birçok eser bulunduğunu, bunların önemli bir kısmının çeşitli yasa dışı yollar ve yağma yoluyla götürüldüğünü vurgulayan Günay, ancak Çinden Türkiyeye gelen Çin eserlerinin tamamen ticari veya armağan ilişkileri çerçevesinde geldiğini kaydetti.

Bakan Günay, Çin ve Türk girişimcilerinin girişimcilik sektöründe dünyada en önlerde yer aldığına işaret ederek, kalkınma, büyüme ve ekonomik gelişmenin son derece önem arz ettiğini, ancak insanlar arasındaki en önemli köprünün kültür köprüsü olduğunu belirtti.

Günay, artık İpek Yollarından eskiden olduğu gibi kervanlarla gidilmediğini, hızlı tren ve uçakların kullanıldığını aktardı.

Çinden gelen turist sayısının giderek arttığını dile getiren Günay, Türklere de Çini görmelerini şiddetle tavsiye ettiğini söyledi.

ÇİNİN ÖLÜMSÜZ ORDUSU; TERRACOTTA ASKERLERİ
Birinci Çin imparatoru Qin Shi Huangın mezarında bulunan heykeller, MÖ 210 tarihinde yapılmış, 1974te Çin Halk Cumhuriyetinin Shaanxi eyaletine bağlı Xian yakınlarında bir çiftçi tarafından bulundu.

Çindeki tüm beylikleri yenip Savaşan Devletler dönemine son veren Qin Shi Huang, Qin Hanedanını kurarak kendini imparator ilan etmiştir. Tarihçi Si Maqianin kaydettiğine göre, Qin Shi Huang henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsür yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır.

Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir.

Boyları 183-195 santimetre arasında değişen heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklı. Kazı alanından çıkarılacaklarla beraber 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor.

Dönemin imparatoru Çin Şı Huang’ın Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştı.

Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Melike Şahin Tony Gatlif'le Lyon'da

Kendine özgü yorumuyla alternatif müzik sahnesinde geniş bir dinleyici kitlesi bulunan Melike Şahin; Lyon’da düzenlenen “Les Nuit de Fourvieres” festivalinde ‘Tony Gatlif’s Rembetiko Band’ ile Djam (Aman Doktor) filminin müziklerini çaldıkları bir konser verdi.

Film Müzikleri Konseri’nde Eleni rüzgârı

Sinema filmi, belgesel ve dizi müzikleriyle tanınan Yunan besteci Eleni Karaindrou, İstanbul'da müzikseverlerle buluştu. Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda gerçekleştirilen "Film Müzikleri ve Şarkıları" konserinde Karaindrou'ya CRR İstanbul Senfoni Orkestrası eşlik etti..

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ