Leonardo Da Vincinin ünlü Bakire ve Çocuk tablosunun restorasyon çalışmaları sırasında gereğinden fazla temizlendi

Fransanın önde gelen sanat uzmanlarından Ségolène Bergeon Langle ve Jean-Pierre Cuzine göre, 500 yıllık tablo, restorasyonun ardından orijinal renklerini yitirdi ve Da Vincinin eseri ortaya çıkarırken hiç amaçlamadığı bir parlaklığa kavuştu.
       
Guardian gazetesi, iki uzmanın, tablonun restorasyon sonrasındaki durumunu görmelerinin ardından Louvreun Uluslararası Danışma Kurulundaki görevlerinden istifa ettiklerini bildirdi.
       
Fransada sanat eserlerinin restorasyonu konusunda otorite kabul edilen Bergeon Langle, istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, Danışma Kurulundan ayrıldığını doğrularken, istifasının nedenlerini Louvre Müzesi Direktörü Henri Loyrettele yapacağı görüşmede açıklamayı tercih ettiğini söyledi.
       
Müzenin Resim Bölümü eski Başkanı olan Cuzin ise, istifasını doğruladı, ancak başka bir açıklamada bulunmadı.
       
Louvre kaynakları, iki uzmanın da restorasyonun amacını fazlasıyla aştığını düşündüğünü ve görevlerinden bu nedenle ayrıldığını kaydetti.
       
Öte yandan, restorasyon tartışmalarının Danışma Kurulu üyeleri arasında da fikir ayrılığına yol açtığı, kimi üyelerin tablonun yeni halini çok parlak bulmasına karşın, kimilerinin ise temizleme çalışmasının makul olduğuna inandığı bildirildi.
       
Kurul üyeleri arasında, tablonun restorasyon sırasında çıkarılabilir  boya olduğu gerekçesiyle göz ardı edilen bir bölümünün Da Vincinin bilinçli  olarak uyguladığı bir cilalama tekniği olabileceği yönünde de tartışmalar olduğu belirtildi.
       
Louvre, restorasyonun mükemmel sonuç verdiğini savunurken, resmin, temizleme çalışmasının etkilerinin tam olarak anlaşılabilmesi için 3 Ocakta bir grup uzman tarafından inceleneceği açıklandı.
       
Bakire ve Çocukun restorasyonu bundan 17 yıl önce de gündeme gelmiş, ancak Louvre, çalışma sırasında kullanılacak çözücü maddelerin, Da Vincinin sıklıkla kullandığı renkler ve tonlar arasında yumuşak geçişler sağlayan gölgeleme yöntemi sfumatonun etkilerini ortadan kaldıracağı endişesiyle rafa kaldırmıştı.

Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Melike Şahin Tony Gatlif'le Lyon'da

Kendine özgü yorumuyla alternatif müzik sahnesinde geniş bir dinleyici kitlesi bulunan Melike Şahin; Lyon’da düzenlenen “Les Nuit de Fourvieres” festivalinde ‘Tony Gatlif’s Rembetiko Band’ ile Djam (Aman Doktor) filminin müziklerini çaldıkları bir konser verdi.

Film Müzikleri Konseri’nde Eleni rüzgârı

Sinema filmi, belgesel ve dizi müzikleriyle tanınan Yunan besteci Eleni Karaindrou, İstanbul'da müzikseverlerle buluştu. Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda gerçekleştirilen "Film Müzikleri ve Şarkıları" konserinde Karaindrou'ya CRR İstanbul Senfoni Orkestrası eşlik etti..

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ