Düşler Akademisi tüm engellilere açık ve ücretsiz

Düşler Akademisi engellilerin her tür sanat eğitimi almasına olanak sağlayan bir yer. Kapısı tüm engellilere açık, hiçbir ücret ödeme de söz konusu değil!

Yani artık nüfusunun neredeyse yüzde 15’i engelli olan Türkiye’de sadece engeli nedeniyle sanatsal eğitimlerden faydalanamamak ortadan kalkıyor!

* Düşler Akademisi’nin şu an yaptığı iş tam olarak nedir?

Ercan Tutal: Kasım 2008’de BM Kalkınma Programı ve Türkiye Vodafone Vakfı’nın hibe fonuyla kurulduk. Beşiktaş Belediyesi’nin de mekan desteğini aldık. Sosyal dezavantajlı gençlik diye tanımladığımız engelli genç grupların çeşitli eğitimlerden faydalanmasını sağlayan alternatif bir sanat akademisiyiz. Bu gruplar engelli olmaları nedeniyle sanat akademilerinden faydalanamıyor, işte biz de bu boşluğu dolduruyoruz. Bu işin fikir babası olmaktan gurur duyuyorum.

* Hangi eğitimler veriliyor burada?

Ercan T.: Dans, resim, müzik, drama, fotoğraf, film, dj, kişisel gelişim gibi sahne sanatları, plastik sanatlar ve görsel ağırlıklı bir eğitim programımız var.

* Çok büyük bir gereklilikti gerçekten değil mi bu proje?

Ercan T: Sekiz buçuk milyon engellisi olduğu söylenen bir ülkede eğitim seviyesi de bu kadar düşükken, engelli popülasyonun topluma üretken olarak katılmasını beklemek saflık oluyor. Devletin çözmesi gereken çok önemli bir sorun bu. Çünkü burada uyuyan bir dev yatıyor. Türkiye’nin kalkınmasında çok önemli rol oynayacak bir şeydir engelli nüfus. Burada Vodafone ve BM basit bir sosyal sorumluluk projesi yapmıyor. 2 yıllık şu kısa dönemde bin öğrenci buradan hizmet aldı.

* Engelli çocuklu her aile çocuğunu size getirebilir mi?

Ercan T: Elbette. Ücret ödemeleri de söz konusu değil. Eğitimlerimiz 4’er aylık 3 ayrı dönem şeklinde. Yakında Kadıköy’de de bir şube açacağız... Öncelikle gelen çocuğun neye yeteneği olduğuna bakıyoruz. Sonra 3 ay teorik ve uygulamalı eğitim veriyoruz. Son bir ay ise eğitimlerini sergileme dönemleri; resimlerini bir galeride sergiliyoruz mesela. Ayrıntılar, www. duslerakademisi.org adresinde.

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Onay

Sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olanlara iki günlük izin veriyoruz

* Vodafone’nun bir projeye sponsor olması için ne gerekli?

Sosyal sorumluluklarımızı yerine getirirken gündemimizde Türkiye’nin bilgi toplumu olarak geleceği ve bu yöndeki toplumsal ihtiyaçları bulunuyor. O nedenle bugünün çocuk ve gençlerine odaklanıyoruz. Bu kapsamda, Türkiye Vodafone Vakfı aracılığı ile 2007’den bu yana başta eğitim olmak üzere birçok sosyal projeye 8 milyon TL yatırım yaptık ve 3 milyona yakın vatandaşımızın hayatına dokunduk.

* Düşler Akademisi projesine çalışanlarınız da destek oluyor mu?

Vakfımız çalışanlarımızı da gönüllülük konusunda bilinçlendiriyor. Her kademeden çalışanımız için eğitim dönemleri öncesinde AYDER tarafından şirketimizde “Gönüllülük ve Engelliye Doğru Yaklaşım” eğitimi veriliyor. Ayrıca üst düzey yöneticilerimiz de eğitmen olarak derslere katılabiliyor. Sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmak isteyenlere iki günlük idari izin hakkı veriyoruz.

Kaynak:Banu DURAN/GazeteVATAN

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kıbrıs'ta sosyal sorumluluk defilesi Ünlü modacı Raşit Bağzıbağlı ve bir firmanın güç birliğiyle Kıbrıs’ta bir sosyal sorumluluk defilesi düzenlendi. Defileden elde edilen 175 bin TL, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlandı
Çocuklara tam destek Kansersiz Yaşam Derneği'nin düzenlediği 'Hayal Et Masken Renklensin' projesi kapsamında ünlü isimler kanser hastası çocuklarla bir araya geldi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ