Eğlence dünyasında gelecek program 3 boyutlu filmler ve evde 3 boyutlu projeksiyon teknolojileri üzerine kurulu..

Hollywood uzun zamandır seyircilerin ilgisini çekecek yeni numaralar bulma peşinde. 3 boyutlu filmler de bu gidişatın bir parçası. Aralarında Titanic"in yönetmeni James Cameron"ın da bulunduğu Hollywood"un kudretli isimleri sinema seyircisinin çok yakında bütün filmlerin 3 boyutlu dijital formatta olmasını talep edeceğini söylüyor.
DreamWorks stüdyolarının önderlerinden Jeffrey Katzenberg"e göre sinemada 3. boyut, tıpkı ilk sesli filmler gibi bir devrim yaratacak. Twentieth Century Fox şirketinin 2009 Aralık ayında gösterime girecek 200 milyon dolar bütçeli yeni prodüksiyonu Avatar bu devrimin öncülerinden olabilir. Cameron"ın 1997"de çektiği ve "tüm zamanların en yüksek bütçeli ve en çok izlenen filmi" unvanını o dönemde kazanan Titanic"den bu yana ilk filmi olan Avatar 3 boyutlu bir macera filmi. Walt Disney"in 15, Twentieth Century Fox"un ise önümüzdeki dönemde 30 adet 3 boyutlu film projesi bulunuyor.
Bir filmi 3 boyutlu çekmek bütçeye yaklaşık 15 milyon dolar ek prodüksiyon masrafı yazmak anlamına geliyor. En azından zamlı sinema biletleriyle salon sahipleri bu filmlerden daha çok kar ediyor.
Kuzey Amerika"daki 40 bin
sinema salonundan yalnızca bin 300"ü dijital 3 boyutlu filmleri destekliyor.
Bir salonun 3 boyutlu projeksiyon için yaklaşık 150 bin TL yatırım yapması gerekiyor.
Ekonomik krize rağmen seyircilerin 3 boyutlu filmlere ilgisi ise sürüyor. ABD"de seyirciler yaklaşık 40 TL"ye çıkan bilet fiyatlarından da rahatsız gözükmüyor. Evden çıkmak için iyi bir bahane ve deneyim fırsatı sunan 3 boyutlu film salonlarında iyi paralar kazanılıyor.
Geçtiğimiz eylül ayında dört büyük film şirketi bir anlaşma yaparak 1 milyar dolar borç aldı ve 15 bin sinema salonunun teçhizatını yeni teknolojilere uyarlamak için çalışmalara başladı. Ancak tam bu anda kriz patlak verdi.
Bu arada RealD isimli bir firma geçtiğimiz hafta Las Vegas"taki Consumer Electronics Show"da evde 3 boyut keyfi sunan cihazlarını tanıttı. Şirket yetkililerine göre 5 yıl içinde ABD"de üç boyutlu film gösteren 10 milyondan fazla
televizyon olacak.
Panasonic 2010 yılında 3 boyutlu film gösterme yeteneğine sahip televizyonlar üretmeye başlıyor.
Alrıca önümüzdeki iki yıl içinde 40"tan fazla 3 boyutlu film sinemalarda gösterilecek.

Üç boyutu sevdik

8 katlı dev apartman büyüklüğündeki dev perdelerden çıkan 14 bin wattlık yüksek ses ve görüntü kalitesine sahip olan IMAX Türkiye"de de büyük ilgi görüyor. IMAX"in aksine RealD sinemalarda ise özel gözlüklerle film izleniyor. Saniyede 144 kare ve 35 trilyon adet renk skalası ile RealD çok etkileyici bir teknoloji. IMAX Türkiye"de AFM salonlarında RealD ise Cinebonus salonlarında bulunuyor. Türkiye"de yalnızca İstinye Park"ta ve Ankara ANKAmall salonlarında IMAX projeksiyon var. Levent Kanyon, Maçka Gmall ve Astoria gibi popüler salonların da aralarında bulunduğu 10"dan fazla salonda RealD filmler izlemek mümkün.

Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

’Vicky Cristina Barcelona’ kadın doğasına gönderme yapan bir romantik komedi: ’Vicky Cristina Barcelona’ kadın doğasına gönderme yapan bir romantik komedi:
Akla Zarar Filmler Akla Zarar Filmler

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ