Gastronomi Zirvesi, Türk mutfağına köprü olacak

TAŞPAKON Genel Başkanı Gökhan Tufan, Travel Expo Ankara 2018 Turizm Fuarı ile birlikte eş zamanlı olarak açılan zirveyi uluslararası boyutlara taşıyacaklarını söyledi. Tufan, “ Daha sonraki yıllarda yabancı şefleri de davet edeceğiz”dedi.


gastronomi-zirvesi-turk--mutfagina-kopru-olacak-haber


7 bölgenin 14 lezzetinin ziyaretçilere ikram edileceği Zirve’de, aynı zamanda 7 bölgenin kültürel değerlerinden oluşacak şeker hamuru sergisi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Genel Başkanı Gökhan Tufan, Gastronomi Zirvesi’ni uluslararası boyuta taşıyarak, Türk mutfağının dünyada daha çok tanınmasını hedeflediklerini bildirdi.

AMACIMIZ ULUSLARA ARASI BOYUT

Gastronomi Zirvesi hakkında bilgi veren Tufan, Zirve’nin bir senelik çalışma ürünü olduğunu kaydetti. TAŞPAKON, Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile Gastronomi Zirvesi’nin ortaya çıktığını söyleyen Tufan, Zirve’ye Ankara Valisi Ercan Topaca’nın ilgi göstererek himayesine aldığını söyledi. Valiliğin bu Zirve’yi sahiplenmesinin sevindirici olduğunun belirten Tufan, amaçlarının Zirve’yi uluslararası boyuta taşımak olduğunu kaydetti. Daha sonraki yıllarda yabancı şefleri de Zirve’ye davet edeceklerini belirten Tufan, Türk mutfağının dünyadaki bilinirliliğini artırmayı amaçladıklarını anlattı.

FARKLI BİR ORGANİZASYON

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da Zirve’nin desteklendiğini kaydeden Tufan, “Zirve’yi Türkiye’nin Başkent’i Ankara’da yapmak istedik. Aynı zamanda farklı bir organizasyon gerçekleştirme istedik. Gastronomi Zirvesi denince akla sadece yemek gelmemeli. Paneller, seminerler, dünya rekoru, yemek sunumları, kültürel sunumlar gibi etkinliklerle Zirve çok renkli hale geldi” dedi.

27 BİN PORSİYON YEMEK DAĞITILACAK

Zirve’de 7 bölgeye ait 14 sunumun gerçekleştirileceğini dile getiren Tufan, şunları söyledi: “7 bölgeden gelen ve Konfederasyonumuza bağlı federasyon ve dernek başkanlarımız, üye şeflerimiz, her bölgenin kendine ait orijinal reçeli 2 çeşit yemeğini yaparak, gelen ziyaretçilere ücretsiz dağıtılıyor. Toplamda 27 bin porsiyon yemek Zirve’ye gelen ziyaretçilere dağıtılacak. İç Anadolu Bölgesi’nden Konya Etli Bamya, Kırıkkale Güveçte Tuvalak, Karadeniz Bölgesi’nden Tokat Sarma, Giresun Fasulye Kavurma, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Adıyaman Çiğ Köfte, Gaziantep Katmer, Marmara Bölgesi’nden İstanbul Pilavı, Balıkesir Höşmerim, Doğu Anadolu Bölgesi’nden Van Ekşili Köfte, Erzincan Kesme Mantı, Akdeniz Bölgesi’nden Adana Sarımsaklı Köfte, Isparta Güllük İrmik Helvası ve Ege Bölgesi’nden Uşak Tarhanası, Manisa Nohutlu Mantı ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.”

Konfederasyonun Butik Pastacılık Takımını oluşturan işinin ehli 7 Butik Pasta Sanatçısının 7 bölgenin kültürel değerlerini şeker hamurundan yaptığı eserlerin Zirve’de sergilendiğini de dile getiren Tufan, “Mesela Karadeniz Bölgesi’nden Sümela Manastırı, horon tepenler, hamsiler, mıhlama vb. şeker hamurundan yapıldı. Bunun gibi 7 bölgeye ait kültürel değerler sergisini ziyaretçiler gezebilir” diye konuştu. Tufan, ayrıca butik pasta eğitimcilerinin, ziyaretçilerle birlikte bir atölye çalışmaları da yaptığını belirtti. Tufan, 2018 yılının Türkiye’de Troya Yılı ilan edilmesi kapsamında Konfederasyon üyesi Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği ile birlikte Zirvede 20’ye yakın Trova kültürüne ait yemeğin sergilendiğini de ifade etti.

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Genel Başkanı Gökhan Tufan, Türk mutfağının dünyada daha çok tanınmasını hedeflediklerini söyledi.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Gastronomi Zirvesinde K.Maraş Standına Yoğun İlgi

Bu yıl 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da ATO Congresium’da gerçekleştirilecek olan 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesinde K.Maraş standına ilgi yoğun oldu.K.Maraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile açılan standa..

Ünlü restoran şefleri marifetlerini sergiledi Antakya Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, kadim ve kimliği olan bir şehri dünya ile paylaşmak istediklerini vurguladı. Milletler, toplumlar bir günde oluşmuyor. Ve her şehrin kendine özgü bir kimliği var.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)