'İnce belli' de çay içmenin zevki

Çay köklü ve güçlü bir geleneğe sahip, kendi ritüelleri olan bir içecek. Ülkelere göre çay kültürü, hazırlama ritüelleri, hatta içme saatleri bile farklılık gösterir.

İngilizlerin porselen fincanlarda sütle servis yaptıkları ünlü beş çayı filmlere romanlara konu olmuştur. Ruslar çayı semaverle demleyen, sert şekerle ‘kıtlama’ içen ilk kültürdür.
Fas’ta bir kutlama asla buharda kızgın servis edilen naneli çay olmadan düşünülemez, ya tatlı ya da çok tatlı olarak servis edilir.

Japonya’da genelde her şeyde olduğu gibi çay içilmesi de ikramı da törenseldir. Çay içileceği zaman, çayın sunulduğu bardaktan, hangi sezonda içildiğine kadar her ayrıntı önemsenir. Adeta bir seremoni gibi sunulan çay içilirken, yalnızca o ana ve çayın tadına konsantre olunur.

Kazaklar hem yemek öncesi hem yemek sırası hem de sonrasında çay içerler. Balkan ülkelerinde kahve gibi ‘Türk çayı’ denir ve çayın yanında gül lokumu ikram edilir.
Hindistan, Türkiye gibi çayı hem üreten hem de çay tüketiminin yoğun olduğu bir ülkedir. Assam, Darjeeling gibi çayın yetiştiği bölgelere göre isimlendirilmiş özel türleri vardır. Genel olarak güçlü bir çay tadı vardır ama deminin hafiflemesi için süt ile tüketilir, şeker, bal veya palmiye şekeri ile tatlandırılır, tarçın, zencefil, anason, rezene, karabiber, Hindistan cevizi ve karanfille aroma verilir.

Kimselere benzemez çay geleneğimiz

Çayı ne biz keşfettik ne de en çok üreten ülkeyiz ama çay konusunda kimselere kaptırmayacağımız bir birinciliğimiz var. Nüfusun %96’sı çay içiyor ve dünyanın en çok çay tüketen ülkesiyiz. Çay neredeyse 200 yıldır yeme-içme kültürümüzün vazgeçilmezleri listesinin başında yer alıyor.
Tabii ki bu kadar ilgi çay demlenmesinden sunumuna kendine özgü ritüelleri ve literatürü beraberinde getiriyor. “Yap bir tavşan kanı çay”, “Çay bahçesinde buluşmak”, “Çay molası vermek” nice dostlukların, dertleşmenin temelidir. En güzel sohbetler onun eşliğinde yapılır. “Hadi gel çay demledim” deyince akan sular durur.

“Çocuklara paşa çayı” yapılır, tiryakileri ‘kıtlama’ içer. Mutlaka bardakta ‘dudak payı’ bırakılır. Zamanı gelir içimizi ısıtır, zamanı gelir efkar dağıtır.
Çay ocağı olmayan bir iş yeri, çaydanlık, demliği olmayan bir ev ve ince belli cam bardağı olmayan bulmak zordur bu topraklarda. Çay demleme geleneğimiz de kimselere benzemez. Çay demlemesini iyi biliriz, arada kantarın topuzunu kaçırır ‘tavşan kanı yerine’ ‘katran karası çaylar’ da yaparız...

Kaynak Radikal

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Tokat'ta hangi yemekler yenir? Tokat Mutfağından 10 yöresel yemek Tokat yemek önerileri

Tokat'ta hangi yemekler yenir? Tokat mutfağının en güzel yemekleri haberimizde mevcut. Türkiye Gazetesi Yazarı Adnan Şahin, 'Mutfağını anlatmaya cümleler yetmez: Tokat lezzetleri' başlıklı yazısında Anadolu’nun en özgün ve lezzetli mutfaklarından birinin Tokat olduğunu belirtti.

Yeni Gelinin Nefis Kuymak Tarifi

Yeni Gelinin Nefis Kuymak Tarifi Brezilyalı Jessica May, Türk kızı oldu. Türkiye’nin yöresel yemeklerini çok sevdiğini her fırsatta dile getiren güzel oyuncu, çok sevdiği kuymağı yerinde yapmak istedi. Brezilya’lı oyuncu Rize manzarasında kuymak yaptı.Yeni Gelin dizisinin sevilen oyuncusu..

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)